Jak by měla vypadat domácí karanténa?
Pokud to dispozice vašeho bytu umožňují, vyčleňte člověku, který má být v karanténě, samostatný pokoj, do kterého by nikdo jiný chodit neměl. V opačném případě se snažte omezit kontakt s tímto člověkem na minimum. Pokud se tento člověk pohybuje i v jiných pokojích, například jde na toaletu, měl by mít nasazenou roušku. Po jeho návratu do svého pokoje byste pak měli otřít záchodové prkénko, splachovadlo, kliku a další předměty, kterých se dotýkal, dezinfekčními ubrousky, které lze snadno pořídit například v drogeriích.
Člověk v karanténě by měl dodržovat přísná hygienická opatření. Smrkat výhradně do jednorázových kapesníků, které ihned po použití zavře do igelitového sáčku. Pokaždé když se vysmrká, kýchne či odkašle, by si měl omýt ruce vodou s mýdlem nebo dezinfekčním gelem.
Pokud člověk v karanténě potřebuje nakoupit, měl by o to požádat někoho jiného. Nákup mu pak může nechat za dveřmi, kde si ho vyzvedne tak, aby obě osoby nepřišly zbytečně do kontaktu. V řadě měst je navíc možné využít služeb dodávek potravin až do domu. V takovém případě zaplaťte objednávku předem a požádejte kurýra, ať vám rovněž zanechá nákup za dveřmi, abyste s ním nepřišli do styku. Stejně tak byste se měli obrátit na blízké i v případě, že potřebujete vyvenčit psa.