Kauza Nagyová: Jak to bylo před rokem, jak to je dnes

Živě
Uplynul rok od policejního zásahu na Úřadu vlády. V online zpravodajství jsme připomněli, co se tehdy stalo a co se po roce změnilo.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Byl to přesně jeden rok od policejního zásahu na Úřadu vlády. Zásahu, který odstartoval kauzu kolem vztahu Jany Nagyové a Petra Nečase a kvůli kterému později padla Nečasova vláda.

Policisté tehdy zadrželi devět osob, mimo jiné šéfku kabinetu předsedy vlády Janu Nagyovou, ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu či tři exposlance za ODS. Razie probíhaly na řadě míst - ve státních podnicích i sídlech podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga.

Redakce Aktuálně.cz prostřednictvím online přenosu rekonstruovala dění před rokem v kontextu pozdějšího vývoje i současného stavu případu Nagyová.

Živě
Aktualizovat reportáž
22:00

Do konce dne se již nic zásadního nestane. Případ jen využijí někteří opoziční politici k tomu, aby ho okomentovali. Ráno pak vychází noviny s titulkami: „Velká razie“, „Konec jedné éry?“ nebo „Poslední boj premiéra Nečase“. Tím také končí náš online přenos.

21:30

V České televizi vystupuje olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a veřejnosti sděluje, že zadrželi celkem osm osob. Policejní akce ani v těchto hodinách podle něj ještě neskončila a vyšetřovatelé na řadě míst ještě zasahují.

Rok poté: Ivo Ištvan je od začátku kauzy pod tlakem části veřejnosti. Zhruba polovina veřejnosti je na jeho straně, druhá proti němu. Ištvan však jakékoliv průtahy odmítá. „Skládáme střípky do mozaiky,“ popisuje policejní práci.

istvan minuta
istvan minuta | Foto: DVTV
21:15

Končí Bezpečností rada státu. Politici ale novinářům jen řekli, že se s jejím obsahem nebudou svěřovat. Důvodem je skutečnost, že jednání probíhalo v režimu utajení. 

Rok poté: Ani dnes nevíme, o čem se tehdy premiér Petr Nečas s dalšími členy Bezpečnostní rady státu bavili a proč vůbec toto jednání narychlo svolal.

20:05

Celé Grémium ODS stojí za premiérem Petrem Nečasem, oznamuje předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Podle ní strana bude podporovat vyšetřování policie, ale zatím stále nemá žádné informace.

Rok poté: Petr Nečas rezignuje na křeslo předsedy vlády za čtyři dny, končí také v čele ODS. Od té doby je jen řadovým členem strany. Například ÚOOZ, který případ vyšetřuje, pak v týdeníku Reflex přirovnal Nečas ke gestapu. Lichotivě nemluvil ani o vrchní žalobci Ivo Ištvanovi.

Soud zbavil Petra Nečase podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku v souvislosti s loňskou prezidentskou amnestií.
Soud zbavil Petra Nečase podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku v souvislosti s loňskou prezidentskou amnestií. | Foto: Vojtěch Marek
18:35

Obhájce Marka Šnajdra Lukáš Trojan informuje veřejnost, že se jeho klient po návratu do Čech přihlásí na policii.

Rok poté: Šnajdr přišel na policii o den později, okamžitě byl zadržen, obviněn a zhruba měsíc strávil ve vazbě. Poté bylo v jeho případě stejně jako u Fuksy a Tluchoře stíhání zastaveno.

18:20

Objevují se první informace o počtu stíhaných osob, je jich celkem sedm. Jde o Janu Nagyovou, Ivana Fuksu, Petra Tluchoře, Romana Bočka, Ondreje Páleníka, Jana Pohůnka a Milana Kovandu.

Rok poté: Nagyová, Páleník, Pohůnek a Kovanda jsou obžalováni. Boček je v současné době obviněn v kauze trafik pro exposlance ODS, u dvojice Tluchoř a Fuksa bylo stíhání zastaveno.

16:45

Premiér se prvně objevuje na veřejnosti, přichází na tiskovou konferenci, kde novinářům říká, že nemá žádné informace o trestné činnosti svých spolupracovníků. Potvrzuje, že byla Nagyová zadržena, ale jedním dechem dodává, že jeho důvěra v ní nepoklesla. Zároveň odmítá svou rezignaci.

Rok poté: Nečas předá svou rezignaci prezidentu Miloši Zemanovi po čtyřech dnech. Za Nagyovou ale po celou dobu vyšetřování stojí. Přijel pro ni i k vazební věznici v Ostravě, kde strávila zhruba třicet dní, a za několik týdnů se s ní oženil.

Foto: Vojtěch Marek
16:20 Ivo Rittig, Roman Janoušek a Jana Nagyová.

Od sídla Iva Rittiga právě odjíždí policisté třemi vozidly s dokumenty.

Rok poté: Rittigovi advokáti již letos v dubnu informovali, že celou řadu věcí dostal jejich klient od policie zpět. Šlo o telefony, iPady, CD, drtivá většina se soukromým obsahem. Zbytek byly papírové dokumenty, jednalo se prý například o novinové články.

Podnikatel a lobbista Ivo Rittig.
Podnikatel a lobbista Ivo Rittig. | Foto: ČTK
15:52

Mezi zadrženými je také ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul.

Rok poté: Poul z ničeho obviněn nebyl, po výslechu byl propuštěn na svobodu. Brzy po razii skončil v čele Úřadu vlády, od té doby se jeho jméno objevilo v médiích poté, co se stal šéfem kanceláře ministra zemědělství Mariana Jurečky. Brzy na to ale Poul v této funkci skončil.

Foto: Aktuálně.cz
15:30 Ilustrační foto.

Probíhá první tisková konference policie, přichází na ni pouze mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták a mluví velmi obecně. "Pracujeme na případu řadu měsíců, je několik zadržených osob, probíhají výslechy a domovní prohlídky. Operujeme v Praze, Středočeském a Královéhradeckém kraji," říká novinářům.

Rok poté: Dnes již víme, že vyšetřování probíhalo od začátku roku 2012, zadrženi byli exposlanci ODS, bývalí vojenští zpravodajci, exnáměstek ministra Roman Boček a hlavně vrchní ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová. Vojenští zpravodajci s Nagyovou byli minulý týden obžalováni. Boček je obviněn, u exposlanců bylo stíhání zastaveno.

14:43

Mluvčí Lesů ČR potvrzuje informace, že policisté zasahují i v sídle firmy v Hradci Králové. Detektivové se zajímají mimo jiné o etický kodex firmy. Ten pro Lesy ČR vypracovala společnost Rittig & Partners.

Rok poté: Vyšetřovatelé v souvislosti s případem Jany Nagyové nikoho za zakázky státního podniku Lesy ČR neobvinili.

13:55 Ilustrační foto.

Detektivové přijíždí ke Komerční bance na Václavském náměstí. V bezpečnostních schránkách zabavují zlato, peníze i některé dokumenty. Policie později odhaduje, že celkem zajistila asi 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata.

Rok poté: Kolik peněz je v současné době ještě zajištěno, není zřejmé. Desítky milionů nebyly například vráceny Luboši Paškovi, obchodnímu partnerovi Romana Janouška. Naopak bývalý ministr Ivan Fuksa dostal zhruba 1,7 milionu korun zpět.

13:20

Česko se ptá, kde je premiér Petr Nečas? Ani po dalších dvou hodinách veřejnost neví, kde premiér je. Marně ho shání i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Ta nakonec za další hodinu informuje, že premiér přijde do Sněmovny až druhý den ráno.

Rok poté: Co dělá Petr Nečas v tuto chvíli, není zcela jasné. V poslední době ale pobývá se svou manželkou Janou Nečasovou v jejím bytě v pražských Modřanech.

Petr Nečas v obležení novinářů při cestě k výslechu.
Petr Nečas v obležení novinářů při cestě k výslechu. | Foto: Vojtěch Marek
12:48

Policisté přijíždí k domu bývalého náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka. Po razii si od něj odnáší některé dokumenty.

Rok poté: Libor Grygárek byl loni na konci roku obviněn za to, že měl krýt – jak napsali žalobci do obvinění – svého přítele Romana Janouška v případě jeho konta ve Švýcarsku. Grygárek konstrukci vyšetřovatelů odmítá.

Foto: ČTK
12:25 Ivo Rittig, Roman Janoušek a Jana Nagyová.

Objevují se první informace, že Roman Janoušek není v Praze, ale v chorvatském Zadaru, kde má vilu. Podle médií je v Chorvatsku i Tomáš Hrdlička a Ivo Rittig.

Rok poté: Janoušek, Hrdlička i Rittig byli podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci hlavními aktéry, kteří se údajně měli podílet na praní špinavých peněz. Obviněn za to v souvislosti s kauzou Jany Nagyové ale není ani jeden z nich.

Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Ludvík Hradilek
11:40 Ilustrační foto.

Další zásah probíhá v Kladně v budově, kde sídlí firma Kardio Port. Ta v roce 2010 získala podezřelou zakázku pro pražskou elitní nemocnici IKEM.

Rok poté: Kvůli zakázce firmy Kardio Port nebyl doposud nikdo obviněn. Případem se již dříve zabývala protikorupční policie, ta ale nakonec již loni v lednu konstatovala, že se trestný čin nestal, a případ odložila.

11:22

O premiérovi Petru Nečasovi snad nikdo nic neví. Sehnat ho nemůžou ani jeho nejbližší spolupracovníci. Informaci, že je v nemocnici, mluvčí vlády brzy dementuje.

Rok poté: Petr Nečas se brzy po rozvodu s Radkou Nečasovou znovu žení. Jeho manželkou je Jana Nagyová. Od té doby ani jeden z nich nevypovídá v případech, které se jeden druhého týkají.

10:50 Ilustrační foto.

Do zásahu je nasazeno přes 400 policistů. Ve Sněmovně se k razii vyjadřuje ministr vnitra Jan Kubice. Ten novinářům říká, že má o akci jen základní informace.

Rok poté: Kubice společně s celou vládou pár dní po policejní razii končí. Od té doby se ho řadu novinářů snaží sehnat. Marně.

Jan Kubice coby ministr vnitra policii nemanipuloval. V tom se zásadně lišil od několika svých předchůdců.
Jan Kubice coby ministr vnitra policii nemanipuloval. V tom se zásadně lišil od několika svých předchůdců. | Foto: Ludvík Hradilek
09:40

Objevuje se informace, že byl zadržen také exposlanec ODS Marek Šnajdr. Ten to ale v SMS zprávě pro Aktuálně.cz brzy nato popírá s tím, že je v zahraničí.

Rok poté: Policie Marka Šnajdra zadržela po jeho návratu. Stejně jako u Fuksy a Tluchoře bylo již dávno stíhání Nejvyšším soudem zastaveno. A z jiného trestného činu v rámci kauzy Jany Nagyové obviněn nebyl.

Marek Šnajdr.
Marek Šnajdr. | Foto: Ondřej Besperát
9:20 Ilustrační foto.

Zatýká se i na ministerstvu obrany, kam si kriminalisté přijeli pro ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a jednoho ze zpravodajců Jana Pohůnka. Oba jsou následně obviněni. 

Rok poté: Kovanda a Pohůnek dnes čelí žalobě a brzy by kvůli zneužití Vojenského zpravodajství měli skončit před soudem.

08:50 Ilustrační foto.

Další policisté přicházejí do budovy pražského magistrátu. Doklady chtějí ke zhruba dvěma desítkám veřejných zakázek.

Rok poté: Do dnešního dne nebyl nikdo v rámci kauzy Jany Nagyové kvůli zakázkám Prahy obviněn.

Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
08:00 Ivo Rittig, Roman Janoušek a Jana Nagyová.

K domům spojovaných s podnikateli Romanem Janouškem a Ivo Rittigem přijíždí detektivové z ÚOOZ. Zásah spouští v sídlech firmy Rittig & Partners u Prašné brány v centru Prahy, v Galerii Myšák a ve vinohradské vile, kde Rittig v době, kdy je v Česku, pobývá. Kromě dokumentů, které si odváží v pytlích, hledají například i peníze. Mají ale smůlu.

Rok poté: Janoušek není dodnes z ničeho, co by souviselo s kauzou Nagyová, obviněn. Rittig čelí stíhání pouze za to, že se měl údajně dostat k utajeným zprávám BIS. V této části případu se vyšetřování blíží konci.

01:00

Je zhruba hodina po půlnoci a na Úřadu vlády probíhá policejní razie. Před samotným zásahem navštívili premiéra Petra Nečase dva žalobci a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Během noci policie zadržela vrchní ředitelku kabinetu předsedy vlády Janu Nagyovou.

Rok poté: Jana Nagyová byla minulý týden obžalována ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování tehdejší manželky premiéra Radky a dalších dvou osob. Kriminalisté ji dále viní z podplácení tří zákonodárců ODS. Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se v listopadu 2012 vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. Policisté se domnívají, že je k tomu mohla přimět nabídka postů ve státem ovládaných firmách. Třetí větev kauzy zahrnuje údajné vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Obvinění v této souvislosti čelí kromě Nagyové i kontroverzní lobbista Ivo Rittig a další dva lidé.

Foto: repro ČT
00:00 Ilustrační foto.

Začíná velká policejní akce. Mezi prvními zatýkají kriminalisté bývalé poslance ODS Ivana Fuksu a Petra Tluchoře.

Rok poté: V případě Fuksy i Tluchoře je dávno stíhání díky rozhodnutí Nejvyššího soudu zastaveno a již nikdy nemohou být za přijetí takzvaných trafik obviněni. A z jiného trestného činu v rámci kauzy Jany Nagyové ani jeden obviněn nebyl.

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 6. 2014 22:17
 

Právě se děje

Další zprávy