Tyto skvosty mizí. Průvodce ohroženými památkami v Česku

Ludvík Hradilek Štěpán Plaček Jiří Kropáček Ludvík Hradilek, Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
Aktualizováno 24. 12. 2015 16:28
Kláštery, zámky, sýpky, vily či venkovské chalupy se obracejí v prach. Přitom jde často o jedinečné kulturní památky. Fotoreportér Ludvík Hradilek objel všechny kraje a zmapoval tu spoušť.

Nemovitých kulturních památek Národní ústav památkové péče eviduje v Česku více než 40 tisíc.

Pražský hrad, Český Krumlov, Kroměříž a celá řada dalších patří ke světovému kulturnímu dědictví, stojí tu staletí a není důvod s jejich návštěvou spěchat, opečováváme je jak zlatá telata, v nejbližší době nespadnou.

Jsou tu však památky často neméně významné, které se rozpadají před našima očima i bdělým okem orgánů státní správy. Může se stát, že příští rok už nebudou.

Navštívili jsme část z těch, u kterých hrozí zánik. Některé už spadly, většina čeká na svůj osud a pomalu se rozpadá.

Projděte si památné stavby naší země, kraj od kraje, kostel od zámku či textilní továrny. Uvidíte místa, která formovala kulturní dědictví našich předků, abyste o nich mohli vyprávět svým dětem.

Facebook autora

Pardubický

Fotoreportér Ludvík Hradilek zmapoval zdevastované památky v Pardubickém kraji. Podívejte se ve fotogalerii Není na co čekat. Památky, které se obracejí v prach

Ve výběru nejohroženějších staveb v Pardubickém kraji jsou zastoupeny předměstská vila (Larischova vila v Pardubičkách), tvrz Lipka a menší neobývané zámky – v jednom případě s rozsáhlým rozpadajícím se hospodářským dvorem (Moravany, Brandýs nad Orlicí), u nichž se dlouhodobě přes střídání majitelů nedaří nalézt vhodné využití.

Skupina technických památek je zastoupena budovou zanikajícího barokního vodního mlýna (Opatovice nad Labem) a někdejšího panského pivovaru (Předhradí), které jsou dlouhodobě využívány nevhodným a znehodnocujícím způsobem, a dále reprezentativní panská sýpka (Řestoky), která je z poloviny v majetku nezvěstného majitele a která zaniká bez vhodného využití v devastovaném zemědělském dvoře.

Příklady z venkovských oblastí zejména Ústeckoorlicka a Svitavska tvoří roubené venkovské domy (Telecí, Rychnov na Moravě, Horní Třešňovec).

Foto: Aktuálně.cz

Výběr doplňuje i kostel Červený Potok v odlehlé, řídce osídlené pohraniční oblasti někdejších Sudet, které jsou postiženy poválečným odsunem tradičně silně religiózní německojazyčné skupiny obyvatel.

Fotogalerie: 
Není na co čekat. Památky, které se obracejí v prach

 

Právě se děje

Další zprávy