Praha - V květnu 2012 se Libor Gregor stal zřejmě nejznámějším expolicistou v zemi. Ovšem proti své vůli. To když prasklo, že právě on poslal detektivy na poslance a tehdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, kterého soud ve čtvrtek poslal nepravomocně na 8,5 roku za mříže.
Gregor, který opustil řady policie již v roce 2003 a živí se jako soukromé očko, chtěl zůstat v utajení. Aby se nikdo nedozvěděl, že právě on navštívil v říjnu 2011 Nejvyšší státní zastupitelství v Brně a upozornil na podezřelé zakázky v Rathově hejtmanství. Policie pak nasadila do Rathova okolí odposlechy a do půl roku rozjela velké zatýkání.
Osmapadesátiletý Gregor nestojí o publicitu ani dnes. Odmítá jakýkoliv pokus o kontakt. "Všechno už jsem řekl," uvedl a zavěsil telefon, když ho online deník Aktuálně.cz oslovil s žádostí o rozhovor.
Po vypuknutí Rathovy korupční kauzy Gregor poskytl pouze jediný rozhovor - Lidovým novinám. V něm si postěžoval, že jeho jméno prosáklo na veřejnost jen necelý týden po Rathově zatčení se sedmi miliony korun v krabici od vína. Se žalobci se přitom Gregor jasně domluvil, že jeho identitu neprozradí – obával se možných výhrůžek.
Rána pod pás
Jenže policisté, respektive žalobci, ve spise nechali jeho trestní oznámení a Rathovi advokáti obratem jeho jméno zveřejnili. "Bral jsem to jako ránu pod pás. Je pro mě naprosto nepochopitelné, proč v této fázi vyšetřování je nutné, aby na veřejnost vyplulo jméno toho, kdo na vše upozornil," řekl Gregor na jaře 2012 Lidovým novinám.
Rath a jeho advokáti se Gregora snažili znevěrohodnit. A to nejen při policejním vyšetřování, ale i před soudem, který si v listopadu 2013 předvolal Gregora jako svědka. Právníci kritizovali například to, že Gregor jel s trestním oznámením do Brna k náměstkovi nejvyššího žalobce Igoru Střížovi. Místo aby ho podal tam, kde se měl trestný čin stát – tedy policii či žalobcům ve středních Čechách. Stříž rozhodl, že případ budou řešit ústečtí žalobci v čele s Lenkou Bradáčovou, kterou kauza Rath výrazně posunula v kariéře - do čela pražského vrchního státního zastupitelství.
"Stříže jsem si vybral kvůli jeho zásadovému postoji v kauze Čunek," připomněl Gregor před Rathovým soudcem Robertem Pacovským situaci, kdy Stříž v minulosti kritizoval justiční ping-pong s korupčním případem tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.
Gregor navíc nevěřil středočeským policistům, u nichž se obával úniku informací. A poukázal třeba na to, že středočeský policejní ředitel Václav Kučera pozval Ratha na oslavu svých padesátin.
Kdo mi to řekl? Už to nevím
Nicméně ani před soudcem Gregor neprozradil, kdo jej na Rathovu kauzu upozornil. Média sice spekulovala, že to mohl být Vladislav Procházka z firmy Aria, jeden z projektantů rekonstrukce zámku Buštěhrad. Procházka to však popřel a Gregor tvrdí, že už si konkrétního člověka nepamatuje.
Gregor před soudem uvedl, že se o Rathově korupční kauze dozvěděl náhodou. Jako soukromého detektiva jej prý oslovil klient, který chtěl pomoci s rodinnými a finančními problémy. "Mezi řečí došlo na téma opravy zámku. Zjistil, že jsem z Kladna, tak jsme si o tom začali povídat," popsal.
Je tak zjevné, že svůj zdroj kryje. V rozhovoru krátce po Rathově zatčení totiž připustil, že informace získal od svého dobrého známého. A ten se prý na něj obrátil právě proto, aby se na uvedené informace podíval. Že musel mít informace od někoho, kdo se ve zmanipulované zakázce dobře orientoval, svědčí i to, že korupční mechanismus v trestním oznámení dobře popsal. A jak navíc vyplynulo z vyšetřování, Gregor se s projektantem Procházkou z minulosti znali.
Zastřelený Kalouskův švagr
Gregor pracoval u policie osmnáct let a řešil nejzávažnější případy zejména ekonomické kriminality. Mimochodem: Buštěhradem, i když z jiného pohledu, se zabýval i před více než deseti lety, kdy byl ještě u policie. Od osmdesátých let se tam konaly oblíbené burzy, na nichž šlo sehnat vše možné včetně zbraní – právě obchody se zbraněmi tehdy Gregor vyšetřoval.
V polovině devadesátých let také zatýkal ředitele první vytunelované banky v zemi – Antonína Moravce z Kreditní a průmyslové banky, na přelomu tisíciletí zase vedl tým, který vyšetřoval korupci na příbramské radnici. Tehdy plánoval obvinit Lubomíra Kašáka - švagra bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který vlastnil stavební firmu IDOS. Tři dny před plánovaným zatýkáním byl Kašák zastřelen.
Nepátrejte dál!
Nedlouho poté Gregor od policie s hlasitým bouchnutím dveří odešel. Podle něj vedení policie v době, kdy vnitro řídil expremiér Stanislav Gross, bránilo vyšetřování korupce v Příbrami.
Rozsudek v kauze Rath
Kdo je Lenka Bradáčová, žena, která dostala bývalého hejtmana za mříže? Jaký je aktuální stav dalších politických kauz?
Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.
"Nadřízení nám pak zakázali, abychom se zabývali dalšími návaznostmi případu. Bylo tam podezření na spojitost s kauzou lehkých topných olejů a další násilnou trestnou činností. Vysoký funkcionář kriminálního úřadu mi doslova řekl: Varuji vás. Ne abyste se zabývali něčím jiným než městským úřadem v Příbrami," uvedl Gregor v březnu 2003 pro MF Dnes.
Poukázal i na úniky informací z vyšetřování. Přišla mu tehdy například poštou nábojnice - tedy vzkaz, aby případ nechal, jinak skončí špatně. "Na obálce byla přesná adresa i s utajovaným krycím jménem vyšetřovací skupiny, které neznali ani stíhaní," dodal.
Před soudem nakonec skončilo jen několik nižších úředníků příbramské radnice, politikům se obvinění vyhnulo. V kauze svědčil i Gregor, který před soudem popsal tehdejší vyšetřování. Uvedl například to, že když kvůli složitému vyšetřování žádal víc detektivů a lepší vybavení, jeho nadřízení to zamítli. A sestavení speciálního týmu, který by v Příbrami vyšetřoval nejen korupci, ale i praní špinavých peněz, shodili ze stolu.
"Přitom bylo od začátku jasné, že stopy vedou nejen k řadovým úředníkům, ale i k místním politikům a podnikatelům," prohlásil v listopadu 2006 před soudem.
Soud nakonec úředníky osvobodil a konstatoval, že za podivné obchody s městským majetkem, které daly vydělat miliony korun šéfovi tamního fotbalového klubu Jaroslavu Starkovi, jsou zodpovědní radní. Žalobci je ale před soud neposlali.