Nouzová antikoncepce se začala prodávat bez průkazu

ČTK ČTK
29. 5. 2015 15:13
Zůstává pouze poučení lékárníka o rizicích nechráněného sexu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Valná většina nouzové antikoncepce se v těchto dnech začala v lékárnách prodávat bez omezení.

Doposud musely ženy při koupi dvou typů pilulek poslední záchrany po nechráněném pohlavním styku předkládat průkaz, aby se ověřil jejich věk.

Lékárník je poučil o způsobu užití i možných rizicích. Poučení lékárníka nadále zůstává, průkaz ale už nebude nutný u přípravků Postinor-2 a Escapelle. Už od dubna se bez průkazu prodává EllaOne.

Přes 71 000 balení pilulek

Loni se v tuzemsku spotřebovalo přes 71 000 balení pohotovostní antikoncepce, přičemž 58 procent žen zvolilo Postinor-2 a 33 procent Escapelle.

Tyto dva přípravky si vybralo devět z deseti žen, jež si pohotovostní antikoncepci koupily.

V Česku je pohotovostní antikoncepce dostupná od roku 2000 a do lékáren bylo podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv dosud dodáno přes 690 000 balení. Pravidelnou hormonální antikoncepcí se chrání až 1,3 milionu žen.

Nouzovou antikoncepci pojímají Češky jako něco výjimečného, což podle místopředsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka je správný přístup.

Jen v případě nouze

Lékárník při prodeji ženu poučí, že pohotovostní antikoncepce není trvalá antikoncepce, která se bere pravidelně, ale že je to řešení akutně vzniklé nehody.

Doporučí jí také, aby jednou ročně podstoupila prohlídku u gynekologa, přestože už od něj recept nepotřebuje. Dají se tak včas zachytit případné nemoci.

Postinor-2 byl na recept od roku 2000, Escapelle od roku 2007, oba byly uvolněny k prodeji jen na průkaz na konci roku 2011. Od roku 2009 byl na recept EllaOne, který je od letošního dubna k dostání bez průkazu.

Čím dřív, tím líp

Všechny pohotovostní přípravky obsahují dávku hormonů, která způsobí takové změny děložní sliznice, že je oplodněné vajíčko vypuzeno. Čím dříve se pilulka užije, tím lépe. Ideální je, aby první dávka byla podána co nejdříve po styku.

Jako hraniční doba se u přípravků Postinor-2 a Escapelle uvádí 72 hodin, tedy tři dny, u EllaOne 120 hodin, tedy pět dní. Ženám kojícím a se závažným poškozením jater se použití nedoporučuje.

Antikoncepce poslední záchrany by se neměla užít častěji než čtyřikrát do roka. Riziková je pro ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou a vysokým tlakem.

Vedlejším účinkem je nepravidelnost menstruačního cyklu, silnější krvácení či špinění mimo menstruaci, mohou také být bolesti břicha, nevolnost, zvracení či vyrážka.

 

Právě se děje

Další zprávy