Praha - V případě pětice Čechů, kteří v sobotu zmizeli v Libanonu, stále není potvrzeno, že šlo o únos. Českou stranu nikdo nekontaktoval.
Po jednání krizového štábu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
"Nikdo nás nekontaktoval ani nemáme žádné informace o jejich pohybu nebo o tom, kde se nacházejí," řekl ministr. Česko podle něj sleduje pátrací akce a je v kontaktu s partnery z Libanonu. "Nemohu vám potvrdit ani to, že se v Libanonu nachází, není ani vyloučeno, že ten stát opustili," dodal.
Češi nemají větší štěstí
Ministr nechtěl komentovat identitu Čechů ani důvod, proč v Libanonu byli. "Kolují tu různé varianty a možnosti, které mohou dotyčné ohrozit," vysvětlil.
Únos je podle Zaorálka jen jednou z variant. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom zmizení pětice právě za únos označil.
"Únos Čechů v Libanonu je určitě vážná věc. Ti, kteří by jim měli pomoci, dělají maximum. Ti, kteří o tom mluví, by měli sdělovat minimum. V opačném případě dosáhnou jediného: ohrozí výsledek akce," reagoval na Twitteru na zpravodajství o případu.
Zaorálek také připomněl, že v pondělí v Bruselu jednal s italským ministrem zahraničí, Itálie totiž pohřešuje čtyři italské občany, kteří se ztratili v Libyi. "Já ho informoval, že stále pohřešujeme jednoho občana v Libyi, stejně jako Rakousko. Chci tím upozornit veřejnost a občany zejména teď v létě, že svět se mění a je nebezpečnější, než byl," řekl Zaorálek s tím, že by Češi měli zvážit, kam na dovolenou míří.
"Mám nepříjemný pocit, že ten počet zmizelých Čechů může růst. Přerůstá tu totiž pocit, že Češi jsou v bezpečí, že proti nám nikdo nic nemá. Nemáme ale žádné zvláštní štěstí a nejsme výjimkou, i pro Čechy je situace nebezpečná," upozornil.
Kvůli zmizení Čechů v Libanonu se v úterý večer sejde Výbor pro zpravodajskou činnost, stálý orgán Bezpečnostní rady státu, na němž bude Zaorálek o jednání krizového štábu informovat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Samotný krizový štáb se znovu sejde v pátek.
Souvislost se zajatým Libanoncem
Prázdné auto s pěti českými pasy se našlo v sobotu v libanonském údolí Bikáa. Nejpravděpodobnější verzí je zatím únos, v autě zůstaly nejen veškeré cennosti, ale i doklady, které lze podle vyšetřovatelů vykládat jako vzkaz únosců.
Podle libanonského listu L´Orient-Le Jour zmizení Čechů souvisí s uvězněným Libanoncem Alí Fajádem na českém území, ten ale spojitost popřel.
Mezi pohřešovanými je ovšem libanonský taxikář, který by měl být bratrem Fajáda, a jeden ze zmizelých Čechů navíc byl jeho obhájcem. Zmizeli také dva novináři, kteří v místě natáčeli reportáž, tlumočník a muž, který měl celou skupinu hlídat.
Libanonská média o něm psala jako o vysoce postaveném představiteli bezpečnostní služby, podle MF Dnes to byl bývalý voják z Afghánistánu.