Zmizení Čechů v Libanonu: Důvod neznámý, otázek přibývá

Kristýna Zemanová
Aktualizováno 20. 7. 2015 23:02
Od soboty se pohřešuje pět Čechů, pátrání je zatím neúspěšné. Nejpravděpodobnější verzí je, že byli uneseni. Aktuálně.cz připravilo otázky a odpovědi, které shrnují dosavadní vývoj.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Bejrút - V sobotu se v libanonském údolí Bikáa našlo prázdné auto s pěti českými pasy. Po zmizelých Češích se zatím neúspěšně pátrá. V případu se mezitím objevují informace, které ukazují na možnou souvislost s uvězněným Libanoncem na českém území. Aktuálně.cz přináší otázky a odpovědi, které shrnují dosavadní vývoj.

Kdo jsou zmizelí Češi?

Podle deníku The Daily Star jde o české občany ve věku 25 až 47 let. Ministerstvo zahraničí zná jména všech pěti pohřešovaných, s ohledem na jejich rodiny a probíhající vyšetřování je ovšem nechce zveřejnit. Kromě právníka, který pracoval na kauze Fajáda v České republice, se ve skupině podle libanonského listu L´Orient-Le Jour měli nacházet i dva novináři, jeden tlumočník a jeden vysoký představitel bezpečnostní služby. Fajádův advokát Vladimír Řičica pro deník Blesk potvrdil, že pohřešovaný právník byl v Libanonu několikrát, údajně „zajišťoval podklady pro příslušné orgány veřejné moci a pro obhajobu Alího Fajáda.“ O tom, že Češi nebyli v Libanonu poprvé, psal také server The Daily Star, podle něho tři z Čechů vstoupili do země už v květnu a opustili ji na začátku července, krátce nato se opět vrátili.

Kde Češi zmizeli?

Prázdné auto s českými pasy našly libanonské bezpečností složky v údolí Bikáa, tedy ve východní části Libanonu, do které ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat kvůli možným teroristickým útokům. Libanon je blízkovýchodní země, která v porovnání se Sýrií nebo Irákem zůstala relativně nezasažena Islámským státem. Dlouhodobě se ale potýká s náporem uprchlíků, ať už jde o Palestince nebo lidi prchající ze Sýrie. V údolí Bikáa má navíc dlouhou tradici v pěstování drog, situaci komplikují i střety libanonské armády s různými džihádistickými skupinami na hranicích se Sýrií. Únosy cizinců zde nejsou úplnou novinkou, například před čtyřmi lety zde zmizelo sedm Estonců. Ti byli nakonec po čtyřech měsících propuštěni.

Šlo o únos? Kdo za ním mohl stát?

Únos se zatím jeví jako nejpravděpodobnější varianta. Svědčí o tom to, že v autě zůstaly pasy i veškeré cennosti, těžko tedy mohlo jít o loupež. Libanonský list Tajjár uvedl, že pasy nebyly na místě činu zanechány náhodou a že to lze vykládat jako vzkaz únosců. Na druhou stranu se zatím k incidentu nikdo nepřihlásil a nevznesl požadavky na výkupné. Podle libanonského novináře, se kterým Aktuálně.cz mluvilo, za únosem musel být někdo s velkým vlivem a možnostmi. “Fajádova rodina by to sama asi neprovedla,” řekl. Na území působí řada ozbrojených skupin a gangů, které s vidinou vysokého výkupného unáší místní libanonské podnikatele. U hranic se Sýrií zase operují islámští radikálové.

Jakou má případ souvislost s uvězněným Libanoncem v České republice?

Přímou souvislost zatím vyšetřovatelé neprokázali, nicméně se objevilo několik informací, které na možné spojení Fajáda a zmizelých Čechů ukazují. Zprvu se mluvilo o tom, že Fajád a taxikář Saíb Munír Taán, který se pohřešuje společně s Čechy, pocházejí ze stejné vesnice. Následně přinesla rozhlasová stanice Voice of Lebanon informaci, že jde dokonce o bratry. Jedním ze zmizelých Čechů je navíc právník, který pracoval na kauze Fajáda. Potvrdil to Fajádův advokát Vladimír Řičica. Ten ale zároveň odmítl, že by mezi oběma případy byla souvislost. Tvrdí, že sám Fajád byl informací o únosu Čechů šokován a nejde mu o nic jiného než o spravedlivý proces.

O co jde v kauze Fajáda?

Alího Fajáda společně se dvěma dalšími muži zadrželi v Praze vloni v dubnu a v současné době čeká na rozhodnutí o vydání do Spojených států. Tam ho obvinili ze spolupráce s teroristy, poté, co se pokusil prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Městský soud v Praze vydání do USA posvětil, jeho rozhodnutí ale zrušil vrchní soud s tím, že Spojené státy neposkytly dostatečné záruky, že s obviněnými nebude zacházeno nelidským způsobem. Fajád tedy dále zůstává na českém území a o dalším postupu bude muset znovu jednat městský soud.

 

Právě se děje

Další zprávy