Kotlebova strana podala trestní oznámení kvůli výstavě Post Bellum

Julie Kochová Julie Kochová
6. 11. 2015 18:25
Lidová strana Nové Slovensko vedená Mariánem Kotlebou známým svými výroky proti Romům či migrantům podala trestní oznámení namířené proti obecně prospěšnou společnost Post Bellum. Kotlebova strana ji nařkla kvůli výstavě k 70. výročí konce druhé světové války z trestného činu podpory a propagace skupin směřujících k potlačení základních práv a svobod. Ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa to považuje za absurdní. „Domnívám se, že by bylo neuvěřitelné, pokud by tím policie vůbec ztrácela čas,“ řekl. V trestním oznámení se strana odvolává na rezoluci OSN, která přitom byla v roce 1991 revokována.
Marián Kotleba (uprostřed) na jedné z demonstrací proti migraci.
Marián Kotleba (uprostřed) na jedné z demonstrací proti migraci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidová strana Nové Slovensko vedená Mariánem Kotlebou známým svými výroky proti Romům či migrantům podala trestní oznámení namířené proti obecně prospěšné společnosti Post Bellum.

Trestní oznámení v pátek zveřejnila Kotlebova strana na svých webových stránkách. Napadá výstavu pořádanou k 70. výročí konce druhé světové války. Straně vadí konkrétně fotografie Štefánie Lorándové, u níž je text „členka sionistického hnutí Hašomer Hacair, přežila Osvětim“. Podle strany právě tím organizátoři výstavy propagují sionistické hnutí. V oznámení se strana odvolává na rezoluci OSN z roku 1975, která považuje sionismus za formu rasismu a rasové diskriminace.

„Tato rezoluce ale vznikla na návrh arabských států s podporou Sovětského svazu a byla revokována v roce 1991. To jen dokládá, že si strana pana Kotleby ani nedokáže zjistit základní informace,“ komentoval pro Aktuálně podané oznámení ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Strana Nové Slovensko je podle Kroupy postavená na urážení a ponižování menšinových skupin ve společnosti. „Tito kotlebové zakládají strany na stejných základech, jako to dříve dělaly ty nacistické a komunistické. Šířením nenávisti vůči menšinám vytváří tlak na rychlé a násilné řešení,“ řekl.

Štefánia Lorandová, která zemřela před třemi lety, vstoupila do hnutí Hašomer Hacair (Mladý strážce) před druhou světovou válkou v Československu. Za války působila v Budapešti, kde svým krajanům obstarávala falešné doklady a pomáhala jim odjet do Palestiny. Zachránila tak stovky židovských uprchlíků. Sama se za svou odbojovou činnost dostala do koncentračního tábora Osvětim-Březinka.

Na Post Bellum míří trestní oznámení poprvé, přestože se s nesouhlasnými projevy setkává obecně prospěšná společnost běžně. „Chodí nám hulvátské anonymy, abychom přestali oblbovat mladé lidi minulostí a raději se soustředili na problémy dnešní společnosti, například korupci,“ říká Kroupa.

Trestní oznámení podepsal za Ludovou stranu Nové Slovensko její tajemník minulý týden. Je podané na neznámého pachatele, jenž měl podle příslušného odstavce trestního zákona „veřejně propagovat hnutí, které násilím, hrozbou násilí nebo hrozbou jiné těžké újmy směřuje k potlačení základních práv a svobod osob“.

 

Právě se děje

Další zprávy