Izraelské ocenění za záchranu Židů dostal další Čech

Domácí Domácí
27. 1. 2014 12:28
Významné ocenění Spravedlivý mezi národy získal in memoriam železničář Karel Košvanec
Památník Terezín.
Památník Terezín. | Foto: Památník Terezín

Praha - Další Čech dostal významné izraelské ocenění Spravedlivý mezi národy, které se udílí lidem nežidovského původu za pomoc při záchraně Židů před holocaustem.

Ocenění získal in memoriam český železničář Karel Košvanec, který za války na vlastní riziko a bez jakékoli protislužby pašoval do Terezína desítky kilogramů potravin, a zachránil tak mnoho rodin před vyhladověním.

Na Košvancův příběh přišli badatelé Ondřej Klípa a Petr Zemánek, kteří spolupracují se sdružením Post Bellum. Badatelé zpracovávali příběh jedné z vězeňkyň terezínského ghetta Evy Roubíčkové, která byla při pašování v roli Košvancovy spojky.

Košvanec, který žil s rodinou v Nových Kopistech poblíž Terezína, zemřel krátce po válce v roce 1950 na zápal plic. Pracoval u dráhy v Bohušovicích nad Ohří, kam od roku 1941 proudily vagony Židů mířících do ghetta.

Košvanec se snažil vězňům situaci ulehčit. Doručoval jejich korespondenci a každý týden se proplížil přes stráž do ghetta a předával jeho obyvatelům balíky s jídlem a cigaretami. Do nebezpečné činnosti se zapojila i jeho manželka Marta a nejstarší dcera Vlasta Rypáčková, která ocenění z rukou izraelského velvyslance Garyho Korena převzala.

Svědkyně Košvancovy činnosti Eva Roubíčková poskytla badatelům ukázky ze svých deníků, které si vedla po čtyři roky strávené v Terezíne.

„Od svého árijce (Karel Košvanec) jsem dostala balík. Nevím, co mám dělat. Jednak bych se s ním ráda sešla, neboť nejde, aby mně a Evě posílal dárky zcela zadarmo. (…) Když slyšel, že mám těžce nemocnou přítelkyni, tak jí poslal umělý med a ovoce. Není to báječné? Poslal mi až dosud tři sta cigaret, kilo medu, čtyři kila mouky, pečivo, margarín, kilo uzeného a sacharin. Kdybych to někomu vypravovala, tak by to znělo jako pohádka. Zcela zadarmo, bez vlastního jako pohádka. Zcela zadarmo, bez vlastního rizika, dostávám nejnádhernější věci až na pokoj," zapsala si v prosinci 1942 Roubíčková.

Bývalá vězeňkyně zemřela v prosinci loňského roku.

V loňském roce byli oceněni manželé Anna a Vincenc Bohatí, kteří zachránili před transportem do koncentračního tábora židovku Mínku Sobotkovou.

Cenu udílí izraelská Komise pro rozpoznávání spravedlivých, založená v roce 1963 a vedená izraelským nejvyšším soudem.

 

Právě se děje

Další zprávy