S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Károly Olofsson (1916)

Foto: monty.blog.hu

Rodina Olofssonových přišla do Maďarska v 18. století ze Švédska. V dětství, které strávil v silně křesťanském prostředí v Budapešti, se Károly Olofsson stal aktivním skautem. V roce 1933 vstoupil do řádu sv. Benedikta. Vystudoval teologii a učitelství a v roce 1939 byl vysvěcen na kněze.

Za druhé světové války působil jako kaplan v armádní nemocnici. V roce 1946 vyučoval na katolických středních školách v Šoproni, Pápě, Budapešti a Pannonhalmě, kde však byl uvězněn a mučen státní bezpečností. Posléze byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 10 letům odnětí svobody.

Nejprve ho vsadili do sovětského vězení v Budapešti. Tam při čištění chodeb dával odsouzeným na smrt poslední pomazání a zpíval jim maďarsky, aby mu dozorci nerozuměli. Později prošel několika sovětskými lágry a do Maďarska se vrátil až v roce 1955. Podle Károlyho Olofssona neřídila jeho kroky Rudá armáda, nýbrž Bůh, který se ho rozhodl podrobit zkoušce.

Po celou tu dobu Károly Olofsson tajně plnil kněžské poslání – sloužil mše s hroznovou šťávou namísto vína a s nekvašeným chlebem – a svým spoluvězňům všemožně pomáhal unikat tvrdé realitě.

Po návratu z vězení se desítky let musel živit manuální prací. K povolání duchovního se směl vrátit až po odchodu do důchodu v roce 1977.

 

Právě se děje

Další zprávy