Praha - Policisté sice loni na podzim odložili trestní oznámení na exprimátora Prahy a nyní poslance ODS Bohuslava Svobodu kvůli auditům v pražském dopravním podniku, teď ale museli případ znovu vytáhnout ze šuplíku.
Nařídil jim to žalobce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Maršálek, který na vyšetřování dohlíží.
Podle Maršálka se kriminalisté s odložením kauzy ukvapili a na jeho pokyn teď museli poslat do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Svobody k trestnímu stíhání.
"Kolega Maršálek dospěl k závěru, že rozhodnutí policie o odložení bylo předčasné. Policie se nevypořádala se všemi skutečnostmi, které byly důležité pro její rozhodnutí," řekl deníku Aktuálně.cz Maršálkův nadřízený Jan Lelek.
Další detaily případu odmítl komentovat s tím, že případ je ve fázi prověřování a dosud v něm nikdo nebyl obviněn.
Lelek pouze potvrdil, že jde o totožný případ, který se již v médiích objevil právě v souvislosti s odložením trestního oznámení.
Z těchto indicií tak vyplývá, že jde o kauzu, kterou na policii přinesl bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Ve svém trestním oznámení tvrdil, že Svoboda neoprávněně podepsal s advokátem a nynějším senátorem Václavem Láskou smlouvu o auditu vybraných zakázek dopravního podniku.
Podle Dvořáka k tomu neměl Svoboda právo a připravil tak městskou pokladnu o více než milion korun.
Svoboda tvrdí, že zákon neporušil, přestože kontrakt s Láskou podepsal bez vědomí městské rady. Podle advokáta Lásky k tomu mandát měl.
"Pokud vím, tak pravomoc měl, protože existovalo rozhodnutí rady, které umožňovalo vedení města zadávat podobné posudky. A bylo to i běžnou praxí,“ řekl Láska Aktuálně.cz.
Podle něj to byla nejlevnější právní služba, jakou kdy město dostalo. Sám prý kvůli tomuto případu již na policii vypovídal na začátku loňského roku.
Dvořákova pomsta?
Svoboda i Láska považují policejní vyšetřování za pomstu Martina Dvořáka, který je sám stíhaný kvůli zakázkám pro největší městskou firmu.
Policie ale Dvořákovo oznámení nevzala na lehkou váhu. A přestože kauzu odložila, podle kriminalistů Svoboda skutečně porušil zákon a způsobil Praze milionovou škodu.
Že věc odložili, vysvětlili detektivové takzvanou neúčelností trestního stíhání. To proto, že Svobodovi by hrozil v případě odsouzení v kauze "audity" nižší trest než v závažnější kauze s údajnou škodou 25 milionů korun - případu Opencard.
V tomto příběhu už totiž Svobodu a dalších čtrnáct bývalých radních policie stíhá. Žalobce dokonce podal obžalobu, ovšem zatím narazil. Městský soud v Praze mu případ před Vánoci vrátil k došetření, prý scházejí přesvědčivé důkazy. Žalobci si proti rozhodnutí podali stížnost, o které má rozhodnout pražský vrchní soud.
Podle obžaloby radní v čele se Svobodou podepsali bez soutěže dodatky ke smlouvě s provozovatelem systému Opencard, přestože mohli služby vytendrovat. Členové bývalého vedení města ovšem tvrdí, že jen hasili požár způsobený jejich předchůdci z éry Pavla Béma.