Kauza: Jak nerušeně krást rezervy státu

Sabina Slonková
1. 12. 2006 0:00
Praha - Škody způsobené manažery státních hmotných rezerv jdou do stovek milionů. NKÚ se dobral 35 milionů, nejnovější čísla však ukazují na další dvě stovky milionů.
Foto: Stránky společnosti

Stát o ně přichází zejména kvůli nevýhodně nastaveným smlouvám se soukromými společnostmi, které se Správou státních hmotných rezerv obchodují.

Kromě toho se ukázalo, že stát v několika případech vůbec neměl přehled, co se fakticky - se zásobami určenými pro krizové situace - děje.

Vyplývá to přímo ze samotných obchodních smluv a z informací, které v minulých týdnech nashromáždil deník Aktuálně.cz během rozhovorů se zaměstnanci Správy státních hmotných rezerv, s vládními úředníky i zástupci soukromých firem.

A také z protokolu Nejvyššího kontrolního úřadu, který byl doposud neveřejný. Redakce Aktuálně.cz jej má k dispozici.

Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: čtk
  • ČTĚTE VÍCE:
    Z neveřejného protokolu o kontrole NKÚ
    Protokol detailně popisuje, jak nevýhodné byly smlouy správy rezerv se soukromými společnostmi, jak stát nevymáhal sankční poplatky či neměl kontrolu nad svými zásobami...

Správa státních hmotných rezerv - státní úřad s dvoumiliardovým rozpočtem - má za úkol shromažďovat strategické suroviny (ropu či obilí) pro krizové situace, jako je například přírodní pohroma, teroristický útok či průmyslová havárie. A tyto suroviny také musí pravidelně obměňovat.

Firmy vydělají, tratí stát

Státní hmotné rezervy řízené vládou daly podle zjištění Aktuálně.cz v minulých letech opakovaně vydělat soukromým firmám na úkor státu. A některé dohody platí i nadále.

Foto: Stránky společnosti

To je případ pronájmu skladu leteckých paliv v Heřmanově Městci, který už dva roky patří správě rezerv, ale provozuje jej soukromá společnost Union Consulting. Stát si ve skladu nechává své zásoby a firmě za to platí. A to zhruba o desetikorunu za metr krychlový za měsíc víc, než kdyby využil sklad jiné státní společnosti Čepro.

Vzhledem k množství uskladněného paliva tak stát přichází v Heřmanově Městci ročně o téměř 200 milionů korun.

"Přesné číslo vám nepotvrdím, ale zcela jistě bychom to uskladnili levněji. Mimo jiné nemáme žádný manipulační poplatek," sdělil generální ředitel Čepra Pavel Švarc.

Exředitel: Já to ovlivnit nemohl

Odvolaný ředitel správy rezerv Jan Žižka tvrdí, že on sám nemohl dohody o skladování nijak ovlivnit. Přišel podle svých slov k hotové věci. Proč ale netrval na změně a výhodnějších smlouvách, už nevysvětlil.

Fakta
Autor fotografie: Stránky společnosti

Fakta

Co je Správa státních hmotných rezerv?

  • Veřejnosti nepříliš známá instituce, která hospodaří s dvoumiliardovým rozpočtem a stará se o to, aby v případě jakékoli krize měl stát dostatek strategických surovin. Správa rozhoduje o pravidelné obměně státních zásob ropy, obilí a dalších komodit. Jinak řečeno: uzavírá obchodní smlouvy s firmami, od nichž suroviny nakupuje.
  • NKÚ zjistil do té doby neveřejnou informaci, že obrat správy v letech 2004 a 2005 přesahoval 40 miliard. Podle NKÚ tato informace nebyla známa ani vládě.
  • Úřad stál na první pohled dlouho i mimo zájem politiků. Jinak totiž nelze vysvětlit, proč již dříve nezasáhli proti nevýhodným smlouvám. Ve skutečnosti ale měli politici vždy enormní zájem dostat do vedení firmy "své" lidi.
  • Naposledy to byl někdejší premiér ČSSD Stanislav Gross, který prosadil do čela správy svého stranického kolegu Jana Žižku. Spolu s ním měl přijít i Grossův důvěrník a někdejší šéf úřadu vlády Pavel Přibyl. Když na to upozornil týdeník Euro, Přibyl změnil své plány a k Žižkovi nenastoupil.
  • Správa státních hmotných rezerv nicméně vždy spíše platila za úřad s vazbami na lidi kolem bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa. Jen na okraj - místopředsedou správy se stal Stanislav Svoboda, tchán účastníka proslulé schůzky "pět na stole v českých" Roberta Piksy (na ní byl kromě Piksy ještě Zdeněk Doležel a Jacek Spyra). Více o této kauze naleznete ZDE: "Pět na stole v českých"- Policie nemá důkaz

V souvislostech

Strategická společnost Čepro, která schraňuje státní hmotné rezervy, se před časem ocitla na pokraji krachu.
Projděte si speciál Sabiny Slonkové
Vše o unikátním podvodu v Čepru

"Byl jsem do toho vpraven jako do hotové věci. Byly to vztahy nastavené z minula, ale kdo přesně zatím stál, to nevím. Ale objektivně: neměl jsem pak důvod, proč z toho vystoupit. Pánové z té firmy mě překvapili vstřícností," prohlásil Žižka, který do správy rezerv nastoupil v témže roce, kdy firma Union Consulting začala sklad spravovat.

Jen na okraj - za společností Union Consulting stojí lidé s letitými vazbami na státní správu a politiky, někdejší manažeři státního Čepra Zdeněk Sedmík a Alojz Uherec.

Prostě smůla...

Podobně šla správa rezerv na ruku společnosti Hramax, která obchoduje s motorovými palivy.

Správa s ní opakovaně uzavřela smlouvu o dodávkách ropy, ačkoli nabídla cenu o tři dolary za barel vyšší, než jaká byla na trhu.

"Kdyby se dělalo skutečně standardní výběrové řízení, mohli jsme dosáhnout normální ceny. Náš odhad tehdy byl, že jsme zbytečně vynaložili téměř sto milionů navíc," uvedl jeden ze zaměstnanců Správy státních hmotných rezerv.

Stát tratil i na dalším obchodu s firmou Hramax, v němž jde o 47 milionů korun.

Firma měla na počátku loňského roku dodat správě rezerv ropu, ale v polovině dodávky oznámila, že není schopna dodržet dohodnutý termín. Správa neuplatnila smluvně stanovenou patnáctimilionovou sankci a  nadto nechala firmu, aby dodala ropu o měsíc později.

Potíž je v tom, že právě ve stejném období cena ropy dramaticky vzrostla. Státní hmotné rezervy tak musely firmě zaplatit o 47 milionů víc, než by zaplatily podle původně dohodnutého termínu.

Na tento obchod narazil i NKÚ, do konečného protokolu jej ale nezařadil. Správa státních hmotných rezerv uspěla s námitkou, že zpoždění dodávek Hramaxu zavinila havárie ropovodu Družba.

"A že jsme pak museli zaplatit víc? No, to je smůla. Ale mohli jsme mít také štěstí a zaplatit méně. Bohužel, ceny vzrostly," konstatoval odvolaný šéf správy rezerv Žižka.

Na tahu je policie

Případ nicméně bude zkoumat policie, která má zjistit, zda posunutí termínu dodávek a tím i vyšší cena nebyly úmyslné. A zda se správa rezerv nemohla s firmou dohodnout, že zaplatí cenu z původního termínu.

Odvolaný šéf SSHR Jan Žižka.
Odvolaný šéf SSHR Jan Žižka. | Foto: Stránky společnosti

Na policii se kvůli zjištěním ve správě rezerv už v září obrátil NKÚ. Kontrolní zpráva nadto stála post ředitele správy rezerv Žižku, kterého Topolánkova vláda obratem odvolala.

"Vyšetřování se nebojím, podle mého názoru bylo vše v pořádku. A to, že jsem musel odejít, vnímám spíš jako revanš za to, že jsem asi překazil někomu nějaké obchody. Důkaz na to nemám, myslím si to," dodal Žižka.

Nového šéfa správy měla do konce listopadu vybrat vládní komise, z prvního kola soutěže ale vítěz nevzešel. "Není lehké sehnat člověka, který by neměl potíže s bezpečnostní prověrkou a současně bychom měli alespoň nějaké záruky, že bude zastupovat výhradně stát a ne nějaké podnikatelské skupiny," podotkl ministr průmyslu Martin Říman.

Nové vedení má také nastavit takové mechanismy, aby se pochybení už nemohla opakovat a napravit nevýhodné smlouvy. 

 

Právě se děje

Další zprávy