Grafika: Povinně, nebo nepovinně? Tak se očkuje v Evropě

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Štěpán Plaček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
10. 3. 2015 14:35
Podívejte se, jak se očkuje na různých místech starého kontinentu. A zkontrolujte si, co vás čeká, když se neočkovaní nakazíte obrnou.

Praha - Česko naruby. Kuřákům stát nedokáže nařídit, aby típli cigaretu, protože mohou ohrozit zdraví jiných lidí. V ostatních evropských zemích je přitom zákaz kouření v restauracích samozřejmostí.

Naopak očkování, které je na západ od Aše povětšinou dobrovolné, stát vymáhá pod pohrůžkou pokuty. „A to i v případech, kdy choroba není přenosná z člověka na člověka, jako je tomu třeba u tetanu,“ podotýká právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Odpovědnost za zdraví dítěte by měla podle ní ležet především na rodičích. S jednou výjimkou: za vedlejší účinky vakcín by měl naopak převzít odpovědnost stát. „To je standardní i tam, kde očkování povinné není, například v Irsku nebo v Německu,“ připomíná Zuzana Candigliota.

I v zemích, kde zákon lidem očkování přímo nepřikazuje, totiž stát doporučení obyvatelstvu dává. Třeba v Irsku vláda obyvatele nabádá, aby se vakcinací chránili proti dvanácti chorobám - tuberkulóze, záškrtu, tetanu, černému kašli, Haemophilus influenze B, dětské obrně, meningitidě C, pneumokokové infekci, hepatitidě typu B, příušnicím, spalničkám a zarděnkám.

A většina lidí na doporučení slyší. Podle statistik Světové zdravotnické organizace se proočkovanost irských dětí pohybuje mezi 88 a 95 procenty podle druhu nemoci. „Očkování je ale striktně vázáno na informovaný souhlas pacienta nebo jeho zákonného zástupce. Lékaři jsou výslovně upozorňováni na to, že pokud budou aplikovat vakcínu bez souhlasu, mohou být civilně i trestněprávně odpovědni za napadení nebo ublížení na těle,“ podotýká právnička Ligy lidských práv.

Represivní přístup podobný tomu českému se podle Candiglioty objevuje jen v dalších postkomunistických státech Evropy.

Ve kterých zemích je očkování povinné? Proti kolika chorobám očkují různé evropské státy? Jsou lidé v zemích, které očkování represivně vyžadují, méně nemocní? A čemu se lidé vystavují, pokud si vakcínu nenechají vpíchnout a některou z nebezpečných chorob se nakazí? Přehledně zpracované odpovědi na tyto otázky najdete nahoře v grafice.

Příušnice

Jedinou účinnou ochranou proti příušnicím je očkování. Celoplošně se začaly děti očkovat v roce 1987. V době očkování musí být dítě zcela zdravé a nesmí mít oslabený imunitní systém.
Do týdne po očkování se může objevit zvýšená teplota, rýma a slabší vyrážka. Očkování nemusí zaručit, že člověk neonemocní. Nemoc očkovaných lidí ale mívá lehčí průběh. Kojenci do 6 měsíců jsou chráněni mateřskými protilátkami.

Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Jak se dostane nemoc do těla člověka?
• Přenáší se z člověka na člověka kapénkovou infekcí. První příznaky se objevují 15 až 21 dní od nakažení. Nemocný je však infekční už týden před projevem prvního příznaku a ještě dva týdny po jejich odeznění.
• Vstupní bránou do těla jsou horní cesty dýchací, ve kterých se začne virus množit a šířit do mízních uzlin. Přibližně za 2 týdny se virus dostane do krve a může se šířit dále. Nejčastěji se objevuje na jaře a v zimě. Proděláním nemoci se vytváří doživotní imunita.

Foto: SZÚ, Aktuálně.cz

Jak se nemoc projevuje?
• Příušnice se projeví zduřením jedné nebo obou příušních slinných žláz. Může se dostavit horečka až 40 °C. V některých případech se může zánět rozšířit i na ostatní slinné žlázy (podčelistní a podjazykové). Může se objevit otok podkožního vaziva, který přechází až na hrudník.
• Téměř polovina nakažených ale překoná toto onemocnění bez výrazných příznaků.
• Komplikace hrozí dospívajícím a dospělým mužům, u kterých se nemoc může rozvinout v zánět varlat. Pokud jsou napadena obě varlata, hrozí muži trvalá sterilita. Naopak u žen mohou být napadeny vaječníky a prsní žláza. Dalšími komplikacemi je nehnisavý zánět mozkových blan. Velmi vzácnou, ale závažnou komplikací je následná hluchota. Těžší průběh a výskyt komplikací bývá častější u dospělých.

 

Právě se děje

Další zprávy