Děti na internetu. Co si myslí rodiče a jaká je pravda? Výsledky průzkumu překvapily

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 11. 2019 18:45
Rodiče si myslí, že děti jsou pořád na internetu, pohybují se na stejných sítích jako oni, a kdyby se jim tam dělo něco špatného, určitě se jim svěří. Jaká je ale skutečnost? Výzkum pro společnost Avast provedla agentura Nielsen Admosphere letos v září na vzorku 815 českých dětí ve věku 9-13 let a 816 rodičů stejně starých dětí.
Foto: iStock

Rodiče podceňují sítě, které neznají

Generace rodičů odrostlá na e-mailu a Facebooku ignoruje sociální sítě, které nezná, a podceňuje jejich význam. Jde především o WhatsApp (používá ho 57 procent dětí, ale ví o tom jen 48 procent rodičů), Instagram (používá ho 49 procent dětí, ví o tom 42 procent rodičů) a TikTok (používá ho 30 procent dětí, ví to jen 23 procent rodičů).

"Tyto sítě jsou mimo komfortní zónu rodičů, takže je neřeší, přitom na nich jsou jejich děti denně," upozorňuje Julia Szymańska a nabádá: "A hlavně aplikaci TikTok bych si být jimi prostudovala, protože základní nastavení dělá účet dětí zcela veřejným. Takže je může kontaktovat kdokoliv cizí a může s nimi udělat duel (v druhé polovině obrazovky může cizí člověk parodovat video vašeho dítěte - pozn. red.)."

TikTok patří k největším skokanům mezi sociálními sítěmi. S jeho strmě rostoucí oblibou rostou i jeho rizika zvláště pro děti - mohou zde velmi snadno narazit na sexuální obsah či přímo pornografii a také tu mohou být velmi snadno vydírány. 

 

Právě se děje

Další zprávy