Praha - Státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkají veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
O výsledku kontroly hospodaření agentury mezi roky 2012 a 2014 informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO), pod jejíž úřad CzechTourism spadá, agentura potřebuje změny.
"NKÚ podal ještě před ukončením kontroly trestní oznámení pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Proto musel podle zákona se zveřejněním kontroly počkat do doby, než mu to policie umožní," uvedla Málková.
Kontroloři prověřili vedle CzechTourimu hospodaření Centra pro regionální rozvoj, které také několikrát porušilo zákon, z kontroly ale podle NKÚ vyšlo výrazně lépe. Dohromady NKÚ kontroloval více než 326 milionů korun a majetek za 294 milionů Kč. Finančnímu úřadu oznámil podezření na porušení rozpočtové kázně za téměř 20 milionů korun.
"Šlechtová se se závěry kontroly v CzechTourismu ztotožňuje," uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Agentura se podle ministryně musí přizpůsobit nárůstu zájmu zahraničních turistů o návštěvu Česka, které je i po změně globální bezpečnostní situace vnímáno jako velmi bezpečný cíl.
Na nákup letenek se soutěže o dodavatele nedělaly vůbec
"V řadě případů agentura zadávala veřejné zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné vysoutěžit levněji," uvedl NKÚ. Agentura třeba kupovala právní služby bez posouzení, jestli jde o nejvýhodnější variantu. Platila paušálně 45 tisíc korun měsíčně a právní firma nemusela vykazovat, kolik práce odvedla. Při nákupu letenek CzechTourism nepořádal soutěže o dodavatele vůbec. "Agentura věděla, že každý rok nakupuje letenky minimálně za tři miliony korun, přesto je ale objednávala postupně," uvedl kontrolní úřad.
U zakázky na čtyři ročníky soutěže Světový den ledového vína za 16,7 milionu korun vybral CzechTourism dražší firmu, a nepožádal přitom o doplnění dokumentace u druhé, o pět milionů korun nižší nabídky, i když to podle zákona mohl udělat. Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže. "Zakázky za téměř 3,8 milionu korun spolu ale souvisely a agentura je měla zadat najednou," uvedl NKÚ.
Trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli některým veřejným zakázkám a smlouvám CzechTourismu podala loni v březnu také Šlechtová. Bývalé vedení příspěvkové organizace podle ministryně špatně nakládalo se stovkami milionů korun. Její kritika se týkala období let 2004 až 2014, kdy agenturu vedl Rostislav Vondruška, někdejší ministr pro místní rozvoj ve Fischerově úřednické vládě. Na podzim ale pražská policie trestní oznámení odložila.
Rozpočtová pravidla měl CzechTourism porušit například při koupi dárkových poukazů na wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun. "Jak poukázky přispěly k rozvoji cestovního ruchu a kdo je dostal, to agentura nevysvětlila," uvedl NKÚ. Agentura podle úřadu nevysvětlila ani to, jaký přínos měla členství generálního ředitele a dalších zaměstnanců v různých organizacích dohromady za víc než čtvrt milionu Kč. Předloňská akce za téměř 300 tisíc korun prezentovaná jako výroční setkání s partnery byla podle NKÚ rozlučkou zaměstnanců a dodavatelů s generálním ředitelem.