Českou poštu čeká právní bitva o název plánované lékárny

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
15. 8. 2014 6:00
Poštovní lékárna - název, o který má Česká pošta zájem, si zaregistrovala tuzemská filiálka švýcarské farmaceutické firmy.
Českou poštu čeká spor o název lékárny
Českou poštu čeká spor o název lékárny | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Projekt poštovních lékáren ještě ani nedostal zelenou a už musí řešit první potíže. Přišel totiž o své zamýšlené jméno. V průběhu jednání, které státní pošta vedla se svým partnerem v projektu, společností Euroclinicum, si totiž olomoucká pobočka švýcarské společnosti Herbamedicus zaregistrovala ochrannou známku na název "Poštovní lékárna". Právníci státní pošty nyní vymýšlí, jak ji získat.

Herbamedicus, který v Česku prodává především masti, si známku zaregistroval 8. srpna minulého roku. Podle zdrojů Aktuálně.cz jen pár dní poté, co tento název zazněl na jednání mezi Českou poštou a Euroclinikem.

"Víme o tom. Informace nemusela uniknout ani z pošty, ani od našeho partnera. V současné době je to věcí našich právníků," řekl Aktuálně.cz mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Společnost Herbamedicus se brání, že o projektu pošty nevěděla. Logicky tak podle ní nešlo o spekulativní registraci značky. "My jsme takovou informaci z veřejných či jiných zdrojů neměli a nedostali jsme ji ani od České pošty v okamžiku nabídky spolupráce. Poprvé jsme o nějakém takovém projektu slyšeli až z nedávných mediálních výstupů," napsala Aktuálně.cz Lenka Kraus z Herbamedicu.

Léky na vesnice

Projekt lékáren na poštách začal vznikat v létě minulého roku, kdy společnost Euroclinicum nabídla poště svůj koncept. Firma cílí primárně na vesnice, kde nejsou lékárny, a především starší klientelu, která neovládá internet. Jako distribuční kanál chce využít až dva tisíce poboček pošty, na každé z vybraných poboček by mělo být k dostání přibližně dvě stě volně prodejných léků jako například Paralen.

Pošta si od své lékárny slibuje částečnou kompenzaci svých ztrát. Zisk by měla mít z prodeje i distribuce léčiv. Euroclinicum plánuje státní firmě dodat léky v hodnotě stovek milionů korun.

Zatím však není jisté, zda se "Poštovní lékárna" vůbec rozeběhne. Vše záleží na stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Projekt Poštovní lékárna je podroben revizi generálním ředitelem Martinem Elkánem. O jeho realizaci ještě nebylo rozhodnuto. Zásadní pro jeho spuštění je souhlasné stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které doposud nebylo vydáno," potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Čekání na posudek

Pošta už obdržela vyjádření k prvotnímu návrhu, jeho znění však SÚKL tají. "Ústav se k původnímu návrhu České pošty vyjádřil v souladu se všemi právními předpisy. Česká pošta s ústavem v tuto chvíli intenzivně jedná, a to za účelem uvedení projektu do plného souladu s platnou legislativou," řekla pouze mluvčí ústavu Lucie Šustková. Podle informací Aktuálně.cz by o budoucnosti lékáren mělo být jasno do měsíce.

Nedůvěru k projektu pošty má pochopitelně konkurence na lékárenském trhu. "Jsme odkázáni na útržkovité informace z médií, případně od představitelů pošty nebo politiků. V tuto chvíli se nemůžeme ubránit dojmu, že projekt počítá s obcházením pravidel, které ostatní subjekty na trhu musejí v zájmu bezpečnosti pacientů respektovat," uvedl Michal Petrov, mluvčí největší tuzemské sítě lékáren Dr. Max. Podobný názor na věc má i Česká lékárnická komora, která prodejce léčiv sdružuje.

Pošta podobná vyjádření odmítá s tím, že se zavedené lékárenské firmy obávají konkurence. Petrov však tvrdí, že Poštovní lékárna Dr. Maxovi konkurovat nebude. "Pokud by se jednalo o zásobování opravdu zapadlých koutů republiky, jak to zástupci pošty deklarují, pak ne, protože už teď je dostupnost lékárenské péče v rámci Česka velmi dobrá. Je tedy otázka, jak vypadá celý podnikatelský záměr," uzavírá Petrov.

 

Právě se děje

Další zprávy