Restartovat život lze, i když je v troskách. Firma nabízí bezdomovcům v Česku roční pracovní smlouvu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 10. 2015 11:29
Firma Siemens před necelým rokem rozjela projekt Restart@Siemens. Ten má bezdomovcům "zrestartovat" život se vším všudy. Vytipovaným jedincům nabídnou roční smlouvu a ubytování zdarma, poradí jim s právními úkony či dluhovou situací. Se složitým návratem do komunity a společnosti jim pomohou dobrovolníci z řad zaměstnanců. "Pomůžeme lidem na ulici dostat se z bludného kruhu, v němž jsou zavřeni. Nemají domov, to znamená, že nemohou získat stálou a férovou práci. A když ji nemají, zase nemohou vytvořit domov," popisuje Mariana Kellerová.
Jeden z účastníků projektu Restart@Siemens pracuje v továrně Siemensu na kvalifikované dělnické pozici.
Jeden z účastníků projektu Restart@Siemens pracuje v továrně Siemensu na kvalifikované dělnické pozici. | Foto: Siemens

PrahaBezdomovectví platilo dlouhá léta za neřešitelný problém. Problém, před kterým se jen přivíraly oči. Jako když chce člověk dojít od tramvaje na pražské Hlavní nádraží a dělá, že nevidí parčík lemovaný lidskými troskami.

Že existují způsoby, jak lidi bez domova z ulice dostat, ale dokazuje hned několik příkladů.

Jedním z nich je projekt Nejdřív střecha podnikatele a filantropa Vojtěcha Sedláčka. Bezplatně a bezpodmínečně poskytuje bezdomovcům na třicet dnů nocleh, za což letos získal prestižní ocenění Nadace Via.

Není však jediný. Jiné řešení nabízí například nadnárodní firma Siemens. Přichází s projektem Restart@Siemens, který má bezdomovcům "restartovat" život.

Na starosti ho má Mariana Kellerová, která sídlí v obří centrále společnosti v pražských Stodůlkách, v ulici Siemensova. V komplexu pracuje asi 1300 lidí. Obchodují s výrobky firmy, vymýšlejí a prodávají řešení v různých oborech.

"Vyrábíme elektromotory, řídicí jednotky, vlaky, metro, laboratorní diagnostiky, rentgeny, CT, máme větrnou farmu na Moravě, naše zařízení najdete i v elektrárně Prunéřov, patří nám také centrum pro vyhodnocování blesků z celoevropské sítě stanic s detektory. Umíme říct, kdy a kam blesk uhodil, s přesností na sto metrů," vysvětluje Mariana Kellerová.

Firma se podle ní snaží chovat jako "dobrý občan", organizuje proto různé charitativními projekty. V každé zemi hledá nejpalčivější oblast, kde by byla pomoc opravdu prospěšná.

V Česku vyhodnotila jako alarmující téma chudobu - a s ní související bezdomovectví. Proto před rokem rozjela projekt Restart@Siemens.

Na ulici se jde ocitnout snadno. Cesta zpět je těžká

S pomocí Armády spásy, Naděje a Charity lidé ze Siemensu vytipovávají mezi bezdomovci lidi, kteří se v těžké situaci ocitli ne vlastní vinou a chtějí s ní něco dělat.

Cena VIA BONA pro filantropy
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"Když čteme jejich životopisy, jsou to nesmírně silné příběhy. Přijde těžká nemoc, nebo zavřou továrnu, kde dotyčný dělal celý život. Společnost je nastavená tak, že nemá pro tyto lidi záchranný mechanismus, takže se mohou velmi snadno ocitnout na ulici," říká organizátorka projektu.

Siemens nabízí vybraným bezdomovcům roční pracovní smlouvu. A rok jim také platí veškeré náklady spojené s ubytováním.

Dostávají stejný plat jako kterýkoliv jiný zaměstnanec na jejich pozici, náleží jim i benefity firmy. Na ty prý Siemens v Česku vynaloží čtvrt miliardy korun.

"Pomůžeme lidem na ulici dostat se z bludného kruhu, v němž jsou zavřeni. Nemají domov, to znamená, že nemohou získat stálou a férovou práci. A když ji nemají, zase nemohou vytvořit domov," vysvětluje Kellerová.

Lidi bez domova zatím Siemens zaměstnává na dělnických pozicích. Pokud by ale našel někoho s vysokoškolským vzděláním nebo s obchodními zkušenostmi, je schopen nabídnout i kvalifikovanější pozice. "Máme tu několik životopisů, které jsou velmi nadějné, a doufáme, že tyto jedince budeme moci zaměstnat na normální kvalifikovanou práci," říká.

S prací a domovem, bez dluhů

"Předpokládáme, že za ten rok - když budou dobře pracovat a bude oboustranný zájem - se z nich stanou normální zaměstnanci," popisuje Mariana Kellerová.

Přejdou-li dotyční do běžného zaměstnaneckého poměru, jejich místo se uvolní pro dalšího účastníka Restart@Siemens. Za rok a půl by chtěl Siemens takto zaměstnat kolem dvaceti lidí.

Účastnice projektu Restart@Siemens v jedné z firemních továren.
Účastnice projektu Restart@Siemens v jedné z firemních továren. | Foto: Siemens

Šanci většinou dostanou ti, kteří již nějakou dobu příležitostně pracují, třeba pro některého z "poradců" projektu, Naději nebo Armádu spásy.

"Dali jsme také z řad našich zaměstnanců dohromady podpůrné skupiny dobrovolníků. Ti jim pomáhají zabydlet se, poznat okolí, vrátit se ke koníčkům, které kdysi měli, zapojit se zpět do komunity. V létě je například berou na grilování či na volejbalový turnaj," líčí Mariana Kellerová.

Účastníkům Restartu pomáhá firma též s nevyřešenými právními záležitostmi, s jejich dluhovou situací nebo jim poskytuje sociální poradenství.

Světlo na konci tunelu

Co se spolehlivosti a pracovního výkonu týče, lidé z ulice jsou prý zcela srovnatelní s jakýmkoliv jiným zaměstnancem. Jiný je však jejich pohled na svět. "To ovšem náš kolektiv velmi obohacuje, protože si díky tomu všichni uvědomí, jak dobře se jim daří. Lidé se znovu podívají na své hodnoty a zrevidují je. Pro klima firmy jsou noví kolegové přicházející z ulice velkým přínosem."

Problém, který se Siemens snaží řešit, není prý jen o bezdomovectví, ale i o celkovém stavu české společnosti.

Na otázku, zda tyto celospolečenské problémy mají řešit soukromníci či soukromé firmy a zda by to neměla být role státu, Mariana Kellerová odpovídá: "Nepřísluší nám rozhodovat - to má dělat ten a to má dělat ten. Zkrátka vidíme problém a ten chceme řešit, tak jako to děláme i v jiných státech, kde má firma své zastoupení."

Siemens doufá, že se mu podaří motivovat i další společnosti, aby šly touto cestou.

"Mám velký obdiv pro všechny ty lidi, že i potom, co si prožili, najdou v sobě chuť a motivaci začít znovu. Když mluvím s lidmi, kteří u nás už pracují a mají díky tomu peníze i střechu nad hlavou, říkají, že se jim hlavně hrozně ulevilo, že konečně vidí světlo na konci tunelu."

 

Právě se děje

Další zprávy