Praha - Z ministra financí Andreje Babiše se postupně stává magnát v dalším oboru. Vedle chemie, zemědělství nebo potravinářství začíná úspěšně podnikat také ve zdravotnictví. A jeho kritici už začínají varovat: pozor na další hřiště, kde jednomu z nejvlivnějších politiků hrozí střet zájmů.
O Babišově rostoucím vlivu svědčí i nejnovější a dosud nezveřejněná data Všeobecné zdravotní pojišťovny, která deník Aktuálně.cz získal na základě informačního zákona.
Vyplývá z nich, že fond Hartenberg Capital, který spravuje soukromé miliardy šéfa hnutí ANO a který Babiš přes další firmu vlastní, získá stovky milionů korun na úhradách za péči v nedávno nakoupených zdravotnických klinikách, kde lékaři pomáhají například s umělým oplodněním nebo léčbou vzácných chorob a jejichž součástí jsou i laboratoře.
Stamiliony od VZP
VZP pěti centrům, která Babiš loni přes svůj investiční fond nakoupil, vyplatila v letech 2011 až 2013 za zdravotní péči ročně částky od 330 do 350 milionů korun (podrobný přehled v infoboxu). Nejvíce získaly dvě pražské kliniky Gennet a Iscare, každá přes sto milionů. Statistika za rok 2014 ještě není k dispozici, ale je pravděpodobné, že objem peněz byl podobný.
Kolik zaplatila VZP centrům, která koupil fond Babiše?
Rok 2015
- Dům zdraví 33 milionů
- Gennet Lab 2 miliony
- Gennet 113 milionů
- GynCentrum 25 milionů
- ISCARE 147 milionů
- První privátní chirurgické centrum 70 milionů
- Reprofit 15 milionů
Rok 2014
- Dům zdraví 30 milionů
- Gennet Lab 2 miliony
- Gennet 115 milionů
- GynCentrum 24 milionů
- ISCARE 128 milionů
- První privátní chirurgické centrum 72 milionů
- Reprofit 15 milionů
Rok 2013:
- Gennet 112 milionů
- GynCentrum 24 milionů
- ISCARE 107 milionů
- První privátní chirurgické centrum 76 milionů
- Reprofit 16 milionů
Zdroj: VZP
Zdravotnická centra investiční skupiny Hartenberg Capital navíc neinkasují peníze jen z veřejného pojištění od VZP. Další desítky milionů reprodukční centra získávají od ostatních pojišťoven, a jak upozorňují experti, teče do nich i velké množství privátních peněz. "To také ovlivňuje ziskovost těchto klinik," říká odborník Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku.
A lidovecký poslanec Ludvík Hovorka slova Doležela potvrzuje konkrétním příkladem. Loni v dubnu členové zdravotnického výboru navštívili královehradecké sanatorium Sanus, které je rovněž součástí nové sítě Babišova fondu. "Řekli nám, že tam jezdí hodně žen z Francie, které si zákroky platí samy," popisuje Hovorka zážitek z výjezdního zasedání.
To, že se centrům daří, dokazují i jejich poslední hospodářské výsledky. Tři z nich vykázaly v posledních letech několikamilionový zisk, další dvě kliniky utrpěly drobné ztráty.
Navíc Hartenberg Capital počítá s tím, že se objem poskytované zdravotní péče v jeho klinikách letos zvýší. A že tedy přibyde i peněz od státu.
"Předpokládáme růst zhruba dvě až pět procent díky zahraničním klientům a také nárůstu potřeby asistované reprodukce obecně," řekl pro Aktuálně.cz Jozef Janov, který fond spoluvlastní s Liborem Němečkem, šéfem akvizic Babišova holdingu Agrofert.
Jejich investiční skupina loňskou koupí pětice reprodukčních center ovládla třetinu tuzemského trhu. A to není zdaleka konečná. Fond Hartenberg totiž chystá po mohutných investicích další nákupy.
"Plánujeme další menší akvizice do zdravotnických oborů, které doplňují naše současné aktivity; ve většině případů zdravotnické služby, aktivity zaměřené na ženy," uvedl Jozef Janov.
O co přesně má fond zájem, už ale odmítl komentovat. Prý do doby, než bude akvizice podepsána.
Podle zjištění deníku Aktuálně.cz Hartenberg Capital cílí na velké privátní gynekologické ordinace. Loni na podzim oslovil některé jejich majitele s jasnou nabídkou: odkoupíme ji od vás.
Vše by dávalo ekonomický smysl. Čistě teoreticky by lékaři mohli pacientky gynekologických ordinací směrovat do reprodukčních center a byznys by se pohodlně rozšiřoval.
Babiš a střet zájmů
I proto koaliční poslanec Hovorka nahlíží na nákupy fondu za Babišovy peníze s obavou. "Pokud to bude pokračovat, znamenalo by to, že se tady vytváří další zdravotnický řetězec vedle Agelu a Penty," podotkl Hovorka, jinak také známý kritik poměrů v českém zdravotnictví.
Především skupina Agel miliardáře Tomáše Chrenka vytvořila jakési zdravotnické perpetuum mobile. Vlastní totiž síť zdravotnických zařízení, má svou distribuční firmu na léky a zdravotnický materiál a v minulosti Chrenek založil i zdravotní pojišťovnu. V té už sice nefiguruje, ale zachoval si na ni dosud vazby.
Podle opozičního poslance z TOP 09 Jiřího Skalického už nyní čelí Babiš střetu zájmů. "Považuji to za bezprecedentní v rámci Evropy, možná i celého světa, protože víme, že jako ministr financí má informace ze zdravotních pojišťoven nebo že ministerstvo financí je dohledovým orgánem nad zdravotními pojišťovnami," prohlásil Skalický.
Zdravotnický expert Tomáš Doležal ovšem tak razantní není. "Babišův podíl v českém zdravotnictví je pravděpodobně zveličován," komentuje Doležal stamilionové příjmy Babišových reprodukčních center. A upozorňuje na to, že celým resortem zdravotnictví ročně proteče podstatně víc peněz - okolo 240 miliard korun.
I Doležal však připouští, že bude nutné Babišovy aktivity pečlivě sledovat. Zejména jak budou v segmentu, v nichž bude fond Hartenberg aktivní, nastaveny úhrady za jednotlivé výkony i léky. Nyní je určuje ministerstvo zdravotnictví, kterému vládne Babišův velký rival Svatopluk Němeček z ČSSD.