Asociace Zemanovi: Absolventi antropologie práci mají

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 5. 2013 12:02
Podle prezidenta mají dostávat vysoké školy peníze podle uplatnitelnosti absolventů
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká asociace pro sociální antropologii se brání výrokům prezidenta Miloše Zemana o uplatnitelnosti absolventů oboru kulturní a sociální antropologie, kteří podle něj končí po studiu na úřadu práce.

"Jsou školy, které produkují kulturní antropology. Máme nejvíce kulturních antropologů na milion obyvatel na světě, ale bohužel většinou ten antropolog po absolvování jde na úřad práce. Jsou školy, které mají devadesáti-, pětadevadesátiprocentní uplatnitelnost," uvedl minulý týden prezident.

Česká asociace pro sociální antropologii tyto výroky odmítá a míní, že obor vychovává studenty ke kritickému a analytickému myšlení a schopnosti řešení problémů plynoucích z dnešního nejistého světa.

"Pracují proto ve státní správě i v samosprávách, v soukromých firmách i neziskovém sektoru. Uplatňují se například v diplomacii, médiích, humanitárních organizacích, sociálních odborech měst, zahraničním obchodě, při průzkumu trhu nebo v reklamních agenturách. Na úřadech práce fronty antropologů nestojí", vyjádřila se asociace.

Výroky o uplatnitelnosti absolventů pronesl prezident Miloš Zeman po svém vystoupení na Žofínském fóru 20. 5. 2013. V rámci diskuse vyjádřil přesvědčení, že české vysoké školy by měly dostávat peníze podle uplatnitelnosti jejich absolventů na trhu práce, a nikoliv podle počtu studentů.

Podle Zemana již existují zhruba desetileté číselné řady, z nichž je uplatnitelnost absolventů dobře patrná. 

"Číselné řady uplatnitelnosti, respektive nezaměstnanosti absolventů VŠ, existují pouze pro celé fakulty, nikoliv pro obory. Ani tyto řady však nedokazují, že by fakulty, které obor sociální a kulturní antropologie či příbuzné obory vyučují, 'produkovaly' více nezaměstnaných. Některé z těchto fakult naopak dosahují oné devadesáti- až pětadevadesátiprocentní uplatnitelnosti" uvádí asociace.

Uplatnitelnost absolventů již patří mezi jedno z kritérií pro rozdělování peněz vysokým školám. Na základě kvalitativních měřítek školy dostávají 22,5 procenta peněz, zhruba třetinu z toho tvoří právě uplatnitelnost absolventů.

Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer navíc upozorňuje, že za každého nezaměstnaného absolventa dostane škola méně peněz na studenty přijaté do prvních ročníků.

Finance do vysokého školství by podle Zemana přinesly i "tvrdé penalizační poplatky" za nesložení zkoušky nebo například opakování semestru. Taková opatření by prý snížila počty studentů, protože by odešli ti, kteří by nebyli schopni řádně studovat.

Nyní si studenti mohou jak v bakalářském, tak v magisterském programu zdarma prodloužit studium o rok, poté už platí.
Školné, jehož zavedení je součástí koaliční smlouvy, naopak Zeman odmítl jako sociálně diskriminační.

 

Právě se děje

Další zprávy