Problém nemá jen Keňa. Somálští islamisté mají své bojovníky a síť v Evropě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2013 13:21
Je třeba se vrátit na začátek devadesátých let. Občanská válka, masivní hladomor a terorizování civilistů ozbrojenými milicemi zcela rozvrátily život v Somálsku. Statisíce Somálců před hrůzami prchaly do celého světa. Dnes nebezpečná skupina Al-Šabáb, která vyznává fanatickou a naprosto nesmiřitelnou ideologii, totiž rekrutuje své bojovníky i v řadách početné somálské komunity ve Spojených státech, Kanadě a Evropě. Analýza Martina Nováka.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Teroristický útok na nákupní centrum Westgate v Nairobi provedla somálská islamistická skupina Al-Šabáb. Vlastně je to spíš armáda než skupina, protože v Somálsku představuje velkou ozbrojenou sílu.

Hlavní město Mogadišo a většinu Somálska nekontroluje proto, že ji odtud vytlačila vojska Africké unie (tedy etiopští a keňští vojáci). Bez keňské a etiopské intervence by islamisté v Somálsku pravděpodobně vládli. A to tvrdě, ve stylu Tálibánu v Afghánistánu.

Akce v Nairobi je především pomstou Keňanům za to, že proti Al-Šabábu zasáhli.

Zatím nevíme, co je pravdy na tom, že na přepadení nákupního centra a smrti nejméně dvaašedesáti lidí mají vinu či se podíleli i Američané somálského původu. Do uzávěrky vydání Insideru tato zpráva nebyla ověřena.

I tato spekulace je však sama o sobě podstatná. Nebezpečná skupina Al-Šabáb, která vyznává fanatickou a naprosto nesmiřitelnou ideologii, totiž rekrutuje své bojovníky i v řadách početné somálské komunity ve Spojených státech, Kanadě a Evropě.

Je třeba se vrátit na začátek devadesátých let. Občanská válka, masivní hladomor a terorizování civilistů ozbrojenými milicemi zcela rozvrátily život v Somálsku. Statisíce Somálců před hrůzami prchaly do celého světa.

Mnozí se usadili na Západě. V USA dnes žije odhadem na 150 tisíc lidí somálského původu, největší komunita je v Minneapolis a okolí.

V Kanadě je kolem 70 tisíc Somálců, v Evropě pak přes 350 tisíc. Z toho čtvrt milionu ve Velké Británii, další komunity v počtu desetitisíců osob se usadily v Nizozemsku, Švédsku a Dánsku.

Islamisté z Al-Šabábu jsou na Západě velmi aktivní ve své snaze lanařit místní mladé Somálce do svých řad, připojit je k džihádu na obranu islámu a k obraně své původní somálské vlasti před etiopskými a keňskými vetřelci.

Využívají také toho, že někteří somálští emigranti se nedokážou zapojit do většinové společnosti, těžko hledají zaměstnání a čelí i diskriminaci a rasismu kvůli svému původu, barvě pleti nebo náboženskému vyznání.

Těch, kteří se nechali a nechají zlákat, je sice nepatrný zlomek, ale na provedení teroristického útoku dnes už stačí málo lidí.

Podle britské rozvědky MI5 v posledních šesti letech odešly do výcvikových táborů Al-Šabábu  z Velké Británie desítky mladíků ze somálských rodin. „Je jen otázkou času, kdy i nás tady zasáhne terorismus, inspirovaný akcemi Al-Šabábu,“ prohlásil před dvěma lety šéf MI5 Jonathan Evans.

Ve Švédsku propagoval Al-Šabáb radikální imám Fuád Kaláf z jedné stockholmské mešity. O azyl požádal v roce 1992 s poukazem na válku a utrpení v Somálsku, později dostal švédské občanství. Ze Švédska do Somálska pak poslal na dvacet rekrutů a nakonec tam odešel sám.

Pokus o vraždu kreslíře Kurta Westergaarda sekerou kvůli karikatuře proroka Mohameda spáchal v roce 2010 Dán somálského původu naverbovaný Al-Šabábem.

Bývalý somálský islamista, který se s hnutím rozešel ve zlém, zase nedávno uvedl, že v Nizozemsku působí takzvané spící buňky Al-Šabábu přepravené k akci na pokyn z centra.

Americká FBI se znepokojením sleduje proud mladých Somálců do základen Al-Šabábu. Někteří se vracejí zpět do USA, kde představují potenciální hrozbu. Jeden ze somálských Američanů dokonce už spáchal v Somálsku sebevražedný atentát.

Několik let Al-Šabáb dokonce vedl americký rodák, který přitom se Somálskem původně neměl nic společného. Umar Hammámí alias Abú Mansúr Amríkí se narodil v Alabamě syrskému otci a americké matce, původně byl členem baptistické církve.

Konvertoval k islámu a postupně propadl džihádu. Skončil v Somálsku, kde se díky svým organizačním a rétorickým schopnostem stal velitelem Al-Šabábu.

Přes internet oslovoval Američany somálského a arabského původu, aby se k němu přidali. Podle nepotvrzených zpráv byl nedávno v Somálsku zabit.

I když se zpráva, že v Nairobi vraždili Američané nebo Evropané, nepotvrdí, Al-Šabáb jednoznačně není jen problémem Keni nebo Somálska.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy