Obchody zdražovaly dříve i rychleji než výrobci. Data ukazují, kdo může za nárůst cen

Aleš Vojíř Anna Viktorinová Štefan Novák Aleš Vojíř, Anna Viktorinová, Štefan Novák
19. 12. 2023 5:30
Obchodníci za poslední měsíce šponovali ceny většiny potravin výš a rychleji, než jak zdražovali dodavatelé či zemědělci. Nyní sice nárůst cen zbrzdil a některé ve srovnání s rekordními hodnotami dokonce mírně klesly, další vývoj je ale nejasný. Zástupci obchodů tvrdí, že od ledna opět zdraží. Aktuálně.cz přináší srovnání, kdo má na zvýšení cen největší podíl.

Foto: Aktuálně.cz

Dodavatelé potravin počátkem prosince obchodníkům oznámili, že od ledna zvednou ceny o pět až deset procent. A to přesto, že s novým rokem klesne u potravin daň z přidané hodnoty z 15 na 12 procent a obchodníci slibovali, že to promítnou i do cen.

Šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová poté kritiku mírnila s tím, že nové ceníky ještě neznamenají, že je obchodníci bez výhrad přijmou. Jednání jsou podle ní velmi tvrdá. "Máme i signály o tom, že řada řetězců trvá na zlevnění," doplnila. Některé minulý týden skutečně oznámily snížení cen.

Opět se ale rozhořel spor o to, kdo může za vysoký růst cen potravin v českých obchodech - zda prodejci, potravináři, či zemědělci. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) tvrdí, že na zdražování vydělali úplně všichni, a hrozí kontrolami, k aktivitě vyzval také antimonopolní úřad. Českému trhu totiž dominuje jen několik velkých výrobců a řetězců, konkurence příliš nefunguje.

Redakce Aktuálně.cz proto na základě dat Českého statistického úřadu podrobně zmapovala, kdo a v jaké míře za dramatickým zdražováním základních potravin stojí. Porovnala růst cen pro spotřebitele a vypočítala, z kolika procent se na nich podíleli obchodníci, zpracovatelé (jako například mlýny, mlékárny či uzenáři) a zemědělci. A to od ledna 2022, než začaly ceny raketově růst po invazi Ruska na Ukrajinu, až do října 2023.

Výsledek analýzy s popisem růstu cen dvanácti potravin si lze proklikat v následující infografice. Z dat je například zřetelně vidět, že v uplynulých měsících obchodníci několikrát "předstihli" zdražování ze strany zemědělců či zpracovatelů. Tedy že ceny zvýšili dříve než jejich dodavatelé, což platí například pro mouku nebo cukr. Skok je vidět také u pečiva - zatímco loni v říjnu pekaři zdražili chleba za měsíc o korunu na kilogram, obchodníci si přidali k ceně další dvě. U rohlíků zdražili dokonce pětkrát víc.

Kdo stojí za zdražováním potravin

Interaktivní verzi infografiky s cenami potravin ve všech měsících u obchodníků, zpracovatelů i zemědělců si můžete proklikat níže v textu.

Na data se zaměřil i antimonopolní úřad. Ale na nic nepřišel. "Zmapovali jsme celý vertikální řetězec od prvovýroby až po maloobchod od roku 2019 do února tohoto roku. Trh je oligopolní, nikdo na něm nemá dominantní postavení. U pěti základních potravin jsme neindikovali žádnou podezřelou praktiku, která by mohla indikovat porušení soutěžního práva," uvedl šéf úřadu Petr Mlsna pro Radiožurnál.

Ministr zemědělství Marek Výborný to ale vidí diametrálně odlišně. "Pokud se podíváte na cenové strategie jednotlivých řetězců, tak jsem přesvědčen, že tady kartelové dohody existují. Všechny řetězce před Vánoci prodávají smetanu za 19,90 koruny. Od antimonopolního úřadu jsem slyšel odpověď, že to je regulérní cenové následování. Já tvrdím, že není, že to je normální kartelová dohoda, kterou je potřeba postihnout," řekl Výborný v rozhovoru Hospodářské noviny.

Antimonopolní úřad si tak kontroly cen opět zopakuje po Novém roce. Ale patrně až poté, co odezní obvyklé lednové povánoční slevy. "Budeme provádět namátkově i plošné šetření některých komodit, ale samozřejmě nebudeme dopředu říkat, o jaké komodity se bude jednat," prohlásil Mlsna po setkání s Výborným.

 

Právě se děje

Další zprávy