Železárny Bohumín to cut 1,000 jobs

CzechNews
14. 5. 2009 8:00
One of the biggest steel companies in the country does not have any orders
Foto: Tomáš Netočný

Prague - One of the biggest steel companies in the Czech Republic - the iron and wires maker Železárny a drátovny Bohumín (ŽDB) - will lay off a third of its 3,000-strong workforce by autumn.

"The firm has started to cut jobs because it does not have enough orders," chairman of the KOVO trade union organisation, Josef Středula, told the daily Aktuálně.cz. The company's managers and the local employment office did not rule out the information.

The Labour Code allows mass lay-offs in such a case. Other employees had to accept a four-day working week with an adequate wage reduction, Středula said.

Directors are not at work

The employment office in Karviná, which Bohumín falls under, did not want to comment on the situation in the ironworks. "Only the director is entitled to speak to journalists, but he is not at work," the director's assistant Lucie Glacová told Aktuálně.cz.

Foto: Tomáš Netočný

The regional employment office in Ostrava cannot comment on the Bohumín case either, according to analyst Jiří Krhut. "It's true that Bohumín is a ten-minute drive from Ostrava, but only those in Karviná can comment on the situation on the Bohumín labour market," he said.

"The employment office warned me that the ironworks can dismiss as many as 500 people," said Bohumín mayor Petr Vícha, a Senator for the opposition ČSSD.

Head of the HR department at ŽDB, Petra Vodecká, refused to comment as well. "CEO Jan Marinov is the only one who can comment on these issues," she said. And the CEO is not at work, according to his assistant. CFO Tomáš Hladík was available on a mobile phone. "Call me later, I cannot speak now," he said when asked whether the ironworks planned mass job cuts.

"Standard fluctuation"

Only after the daily Aktuálně.cz published the text on the job cuts, the management of ŽDB owner KKCG came up with a reaction. "There are no mass lay-offs under way in Železárny a drátovny Bohumín Group, and the company is not considering any such step," spokesman Dan Plovajko said.

However, he did not answer when asked whether staff numbers would decrease by more than hundred for instance by the end of June. "There are lay-offs, but it is a standard fluctuation," he only said.

By contrast, the information on mass job cuts was confirmed by ŽDB trade union chairman Jiří Jaškovský. "At the end of last year, the ironworks had 3,020 or 3,010 employees. Now there are 500 people fewer and we have been told that the workforce will drop to 2,010 by October," he said.

He added that the trade union board deals with dismissals of dozens of employees at every meeting. "It's usually called organisational changes. The company even fires single parents or two employees from one family," Jaškovský said.

The trade union board will therefore hold a special meeting on Wednesday to decide how the unions will respond to the job cuts.

Record lay-offs

If ŽDB really does dismiss 1,000 people at once, it would be a record-high number since the crisis started. Until now, the largest number was 800 employees that a Japanese company laid off in its Žatec plant.

Some companies manufacturing cars and car components have cut more than 1,000 jobs over the past six months. However, they did so gradually, unlike the Bohumín ironworks.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán pojede 1. února do Moskvy na jednání s Vladimirem Putinem

Maďarský premiér Viktor Orbán přijede 1. února do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentuře TASS to sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Návštěva, kterou dosud Kreml nepotvrdil, by se odehrála v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem kolem Ukrajiny.

"Termín schůzky je 1. února," řekl Szijjártó v rozhovoru pro TASS v New Yorku, kde se účastní jednání OSN.

Podle něj bude hlavním tématem setkání energetika, zejména pak dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks ruskou společností Rosatom či zvýšení dodávek ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán s Putinem by podle něj měli hovořit také o výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v Maďarsku či vyslání maďarského kosmonauta do vesmíru s ruskou pomocí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zprávy o chystané schůzce mezi Putinem a Orbánem zatím nebude komentovat. Ministerstvo zahraničí o tom podle něj bude včas informovat.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

Hejtmani se s vládou domluvili na zvýšení plateb pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu. Povedou se o tom jednání mezi vládou, kraji a pojišťovnami, řekl po jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí ocenil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) s tím, že podíl krajů na financování záchranné služby v posledních letech se výrazně zvětšil v porovnání s výší úhrad zdravotních pojišťoven. Navýšit plánuje vláda i finance na opravy silnic nižších tříd.

Hejtmani dnes s novou vládou jednali poprvé od jejího ustavení, domluvili se, že se budou scházet třikrát do roka nad konkrétními tématy. Dnes probrali mimo jiné problémy krajů s fungováním pohotovostní služby či úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Zabývali se i financováním oprav silnic nižších tříd či plány krajů s úpravou rozpočtového určení daní. Na silnice nižších tříd chce dát vláda příští rok o dvě miliardy korun víc, než činí nynější platba krajům ve výši čtyři miliardy, uvedl šéf hejtmanů Kuba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy