Živě: Stáhli jsme víc než stovku děl, tvrdí separatisté

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Bojovník armády Doněcké lidové republiky v Deblaceve
Bojovník armády Doněcké lidové republiky v Deblaceve | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva Ukrajinská armáda ani separatisté podle evropských pozorovatelů neplní dohody, v nichž se zavázali stáhnout z fronty v Donbasu těžké zbraně.

Ukrajina stažení podmiňuje zastavením palby. Prohlášení povstalců o odsunu několika desítek tanků a děl pozorovatelé nepotvrdili.

Zachránit mírový plán se v Paříži snažila čtveřice ministrů zahraničí z Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Na schůzce vyzvali k striktnímu plnění mírových dohod z Minsku.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:15

Východoukrajinští povstalci za posledních 24 hodin stáhli z donbaské fronty pět dělostřeleckých divizí, jednu samostatnou baterii a víc než stovku velkorážných děl. Agentuře DAN to řekl mluvčí doněckého "ministerstva obrany" Eduard Basurin. V odsunu prý budou pokračovat, ve středu má být staženo z fronty dalších pět divizí s těžkou výzbrojí.

18:10

Rusko lže světu do očí o svém chování na Ukrajině a rozpoutalo propagandistické cvičení nebývalé od nejhorších dob studené války. Při rozpravě v americkém Senátu to dnes prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Na dotaz, zda podporuje odeslání zbraní na Ukrajinu, americký ministr neodpověděl.

Moskva podle Kerryho opakovaně "překrucuje skutečnost či lže" o svých operacích na východě Ukrajiny. "Rozpoutali největší propagandistické cvičení, jaké jsme viděli od nejhorších let studené války," zdůraznil americký ministr. Rusko se podle něj pustilo do nové hry mezi Východem a Západem a "hraje vabank", což Spojené státy považují za zbytečné a nebezpečné.

Foto: Reuters
17:32

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si stěžují, že je obě strany konfliktu na východě Ukrajiny zdržují zbytečnými kontrolami na hlídkových stanovištích.

16:57

Ukrajinská pilotka, která je vězněná v moskevském vězení, vyslovila obavu, že už nikdy neuvidí jaro ani slunce. Její stav se po 73 dnech stávky rychle zhoršuje. Podle lékařů jí začínají selhávat ledviny a žlučník. 

Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters
16:18

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera rozděluje obě znepřátelené strany pořád ještě "totální nedůvěra".

16:09

"Byla to užitečná schůzka," prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov o tříhodinovém jednání, ale omluvil se novinářům, že spěchá do Moskvy na schůzku s šéfem Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
16:06

Ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny se na mírovém jednání v Paříži dohodli na prodloužení pozorovatelské mise OBSE na východě Ukrajiny o jeden rok.

15:53

Dohody dosažené ve Spojených arabských emirátech posílí obranné schopnosti Ukrajiny, tweetuje prezident Petro Porošenko.

15:21

Pařížská schůzka skončila, potvrzují zprávy na Twitteru.

15:13

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že stahování těžkých zbraní musí začít v příštích dnech.

Foto: Reuters
15:11

Pavlo Klimkin si postěžoval, že se ministři neshodli v tom, na co Ukrajina upozorňuje: že separatisté dobyli důležitý železniční uzel Debalceve až po vyhlášení příměří. 

Podle Kyjeva šlo o porušení dohod, zatímco podle separatistů a Moskvy se s pádem Debalceve dalo předem počítat, protože obklíčené ukrajinské jednotky byly prý v beznadějném postavení.

Foto: Reuters
15:10

Šéfové ukrajinské, ruské, německé a francouzské diplomacie v Paříži vyzvali k striktnímu plnění mírových dohod z Minsku, které mají vést k urovnání konfliktu mezi proruskými separatisty a vládními silami na východě Ukrajiny. Uvedl to hostitel schůzky, francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

14:55

"Arabové, na rozdíl od Evropanů a Američanů, se nebojí hrozeb (ruského prezidenta Vladimira) Putina o rozpoutání třetí světové války v případě dodávky zbraní a vojenské techniky Ukrajině. Navíc je jasné, že mají své vlastní účty s Putinem, přihlédne-li se k poklesu cen ropy skoro na polovinu a k nestabilitě po celém světě, která překáží rozvoji Spojených arabských emirátů. A tak to (dodávky zbraní Ukrajině) bude jejich malinká pomsta," uvedl o výsledcích Porošenkovy cesty poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko podle zpravodajského serveru lenta.ru.

14:50

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během nynější návštěvy zbrojařského veletrhu v Abú Zábí prý dohodl dodávky zbraní ukrajinské armádě, která na východě země čelí tlaku proruských separatistů.

Tvrdí to dnes ruská média. Sám Porošenko podle agentury TASS ohlásil, že Ukrajina na veletrhu uzavřela dvacítku kontraktů na dodávky zbraní. Konkrétní druhy zbraní a jejich množství oznámeny nebyly.

14:45

Ukrajinský Naftogaz požaduje záruky, že Gazprom dostojí svým smluvním závazkům, než zaplatí další zálohu na dodávky plynu. S odkazem na prohlášení firmy to uvedl server KyivPost.

Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters
14:37

Novináři čekají na vyhlášení závěrů pařížských jednání.

ˇ
14:34

Generální tajemník OBSE Lamberto Zannier novinářům řekl, že příměří, které má platit od 15. února na východě Ukrajiny, "velmi výrazně" snížilo intenzitu bojů, nicméně nadále dochází k přestřelkám.

Minskou dohodu ale považuje za nejlepší šanci k ukončení konfliktu, který si od dubna vyžádal více než 5300 mrtvých.

14:30

Ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk tvrdí, že vzbouřenci stahování těžkých zbraní jen "simulují".

Podle něj se povstalecká děla a raketomety jen přesouvají z přední linie do dobře zamaskovaných pozic v minimální vzdálenosti od fronty. Současně prý separatisty posilují další dodávky ruských zbraní, včetně tanků a munice.

14:25

Luhanští vzbouřenci upozorňují, že těžké zbraně stahují již od 17. února, ale Ukrajina tak dosud nečiní. Žádají proto svolání tzv. kontaktní skupiny, složené ze zástupců Ukrajiny, Ruska, OBSE a povstalců.

14:15

Zástupce velitele doněckých separatistů Eduard Basurin informoval o stahování těžkých zbraní podle dohody.

"V souladu s podepsaným plánem stahujeme techniku na vzdálenost 50 kilometrů od linie dotyku z 19. září, nadále však nikoliv z celé fronty, ale po úsecích. Dneska se to týká měst Debalceve, Horlivka, Doněck a Telmanove. Stahování těžkých zbraní jsme zahájili již před týdnem, ale dělali jsme to z vlastní iniciativy, mimo plán," řekl agentuře Interfax.

Později dodal, že během dneška povstalecké jednotky stáhnou z fronty 96 děl a raketomety budou následovat.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 2. 2015 23:59
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy