Živě: Moskva se připravuje na sankce, svět na její odpověď

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014)
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014) | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ruské banky, energetika i obranný průmysl se chystají na dopad sankcí, které v úterý večer přijaly Evropská unie a Spojené státy.

Očekává se, jak na první kolo evropsko-amerických sektorových sankcí zareaguje Rusko.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se mezitím snaží do řešení rusko-ukrajinské krize vtáhnout běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Chce po něm, aby pomohl uspořádat trojstranný summit mezi Ruskem, Ukrajinou a OBSE.

Středeční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:10

Rusko se obává, že Kyjev se snaží zničit důkazy ukazující na jeho roli při katastrofě malajsijského letadla na východě Ukrajiny. V debatě na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku řekl stálý ruský zástupce Vitalij Čurkin.

"Obáváme se, že kyjevské úřady jsou posedlé snahou zničit důkazy, které odhalují jejich roli při katastrofě malajsijského letadla," řekl Čurkin. Akce Kyjeva jsou podle něj překážkou objektivního a nezaujatého vyšetření havárie. V projevu, o němž informovala agentura ITAR-TASS, Čurkin žádné důkazy o podílu Ukrajiny na katastrofě neuvedl. Obvinil Kyjev, že místo ohlášeného příměří pokračuje v místě katastrofy v bojových akcích a brání tak nezávislému vyšetřování.

21:05

Vedoucí představitelé skupiny sedmi hospodářsky nejmocnějších států světa G7 dnes ve společném prohlášení varovali Rusko, že bude vystaveno hrozbě dalších sankcí, nezmění-li svou politiku vůči Ukrajině. Jejich provolání bylo dnes zveřejněno ve Washingtonu.

19:50

Množství ruských vojáků a výzbroje podél hranic s Ukrajinou se opět zvyšuje. V kosovské metropoli Prištině to dnes podle agentury Reuters prohlásil vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove, podle něhož je tam nyní "dobře přes 12 000" příslušníků ruských ozbrojených sil.

"Počet operačních útvarů, speciálních jednotek, jednotek protivzdušné obrany, dělostřeleckých jednotek, všechno se to zvyšuje," řekl podle agentury AFP americký generál na závěr své návštěvy u mírové mise v Kosovu. V zóně ruského území u hranic Ukrajiny se hromadí "všechny druhy zbraní", včetně pěchotních, včetně obrněných vozidel, konstatoval rovněž Breedlove.

16:52

Rusko chce mezinárodnímu společenství navrhnout, aby byla kvůli jihovýchodní Ukrajině v blízké budoucnosti vytvořena humanitární mise. S odkazem na slova šéfa diplomacie Sergeje Lavrova to napsal server Kyiv Post.

16:30

K jednání v Minsku jsou pozvány "všechny zainteresované strany". S odkazem na vyjádření Lukašenkovy kanceláře to uvedla agentura Reuters. Doplnila, že zatím nejsou náznaky, že dorazí i zástupci separatistů.

16:26

Ruský prezident Vladimir Putin by měl dostat za připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku nejvyšší státní vyznamenání, titul Hrdina Ruska.

S "občanskou iniciativou" adresovanou parlamentu podle vládního listu Rossijskaja gazeta přišli novináři z Chabarovska a posléze se přidali i žurnalisté ze "snad celého Dálného východu“.

Na ostrově Sachalin prý "rovnou navrhli dát (Putinovi) titul generalissimus". Tuto nejvyšší vojenskou hodnost, která z ruských řádů zmizela v roce 1993, získal jen sovětský diktátor Josif Stalin.

Foto: Reuters
16:24

"Taková rozhodnutí Washingtonu nepřinesou nic jiného než další komplikace v rusko-amerických vztazích a vytvoření krajně nepříznivého ovzduší v mezinárodních záležitostech, v nichž součinnost našich zemí mnohdy hraje rozhodující úlohu," konstatuje ministerstvo.

16:20

Ztráty z "destruktivního a krátkozrakého" zavádění sankcí vůči Rusku budou pro Spojené státy velmi citelné.

Podle agentury ITAR-TASS tím hrozí prohlášení vydané ruským ministerstvem zahraničí v reakci na další americké sankce proti Rusku.

Současně tvrdí, že v sankčním tlaku na Moskvu jsou "patrné prvky bezohledné obchodně-ekonomické konkurence v akcích USA".

16:12

V centru vyjednávání v Minsku by měla být i výměna zajatců. S odkazem na vicepremiéra "Doněcké lidové republiky“ Andreje Purgina to uvedl ITAR-TASS. Průlomová řešení ale Purgin od rozhovorů nečeká.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
15:35

Analytikové americké společnosti Morgan Stanley odhadují možné reakce Vladimira Putina na protiruské sankce.  Jednou z možných odpovědí je podle nich zablokování dodávek plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ceny energií by v tom případě podle nich mohly prudce stoupnout.

"Myslíme si, že Putin nyní čelí nelehkému rozhodnutí mezi pragmatickou odpovědí - podporující deeskalaci na Ukrajině výměnou za neutralitu, decentralizaci a zrušení sankcí - nebo tím, co označujeme jako "vlasteneckou "odpověď, ve které se Putin zaměří na podporu proruského separatistického hnutí na Ukrajině, jež by mohla vést k dalšímu zpřísnění sankcí a prohloubení propasti vůči Západu, " napsali podle serveru Business Insider ve svém sdělení pro klienty.

15:25

Pokud Francie odstoupí od dodávky dvou vrtulníkových výsadkových lodí třídy Mistral, Moskva si postaví vlastní plavidla. Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina už totiž vlastní technologie na obdobné "velkoformátové“ montáže.

Rogozin doplnil, že ruské lodě by byly lepší, protože by byly vyztužené proti ledu. Paříž by podle něj na základě smlouvy také musela zaplatit pokutu, informovala agentura ITAR-TASS.

15:14

Separatisté ve středu zabránili mezinárodním pozorovatelům z OBSE v přístupu na místo havárie letadla MH17.

Podle informací serveru BBC je zastavili cestou na svém kontrolním stanovišti a poslali je zpět do Doněcku.

14:52

Český premiér Bohuslav Sobotka varoval, že vleklá obchodní válka mezi EU a Ruskem by zřejmě vedla k nové ekonomické a politické "železné oponě“ na východní hranici Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek
14:45

Rusko zakázalo dovoz většiny ovoce a zeleniny z Polska, údajně z hygienických důvodů. Podle polských pěstitelů za rozhodnutím ale stojí politika, informovala agentura Reuters. Více čtěte zde.

14:38

Jednotlivé členské země EU dostaly čas do čtvrtečních 12:00 SELČ, aby se k sankcím vyjádřily, uvedl nejmenovaný diplomatický zdroj. Poté budou zveřejněny v úředním věstníku EU, a tak vstoupí v platnost.

14:19

Ruská centrální banka je připravená v případě potřeby poskytnout bankám zasaženým sankcemi likviditu. Věří ale, že si se situací dokážou poradit samy.

"Pokud se objeví další rizikové faktory, centrální banka je připravena poskytnout likviditu prostřednictvím stávajících nástrojů,“ cituje z jejího prohlášení agentura Reuters.

14:03

Nizozemský tým se na místo havárie letadla MH17 zřejmě nedostane ani dnes.

"Konvoj nizozemských expertů dnes na místo nehody cestovat nebude. Bezpečnostní situace je příliš nebezpečná,“ uvedl vedoucí týmu Pieter Jaap Aalbersberg.

13:51

Detaily protiruských opatření by mohly být zveřejněny během dnešního dne, deník Financial Times nicméně mluví až o čtvrtku, kdy vstoupí v platnost.

Tehdy by také měla být v úředním věstníku EU zveřejněna jména osmi osob a tří společností, které Evropská unie přidala na svůj sankční seznam.

13:50

Protiruské hospodářské sankce nyní ještě formálně schvalují jednotlivé členské státy.

Písemná procedura schvalování byla zvolena namísto toho, aby musel být svolán mimořádný summit EU, informovala agentura APA. Sankce zřejmě začnou platit ve čtvrtek.

13:46

Ruské představitele zarážejí slova amerického prezidenta, že Moskva nespolupracovala ohledně vyšetřování okolo sestřeleného letadla MH17.

"Za prvé, tohle je Rusko, které bylo jednou z prvních zemí, jež představila objektivní kontrolní data týkající se havárie letadla,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

Rusko podle něj není stranou zúčastněnou v incidentu, nemůže proto přijít a říct: "Dobrý den, začneme se účastnit vyšetřování.“ Moskva by prý musela obdržet oficiální "pozvánku“ z Nizozemí.

13:31

Takto dnes podle ukrajinské bezpečnostní rady vypadá situace na Ukrajině.

Foto: Aktuálně.cz
13:22

Washington lobuje u asijských zemí, aby se jejich vlády připojily k protiruským sankcím přijatým USA a Evropskou unií. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z amerického ministerstva zahraničí.

13:17

"My v KDU-ČSL se domníváme, že to je krok správným směrem. Že je potřeba ukázat, že některé věci se prostě nedělají. A tohle je forma, která je akceptovatelná," řekl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Foto: Ludvík Hradilek
13:13

Předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nevyloučil, že se sankce Česka dotknou, považuje to ale za malou oběť. "Když nebudou stačit, budou muset být přísnější," uvedl předseda TOP 09.

Nesdílí ale názor premiéra, že se nové sankce české ekonomiky nijak nedotknou. "Je možné, že ta či ona sankce do jisté míry poškodí českou ekonomiku, nebo jinou evropskou ekonomiku," poznamenal Schwarzenberg.

Foto: Jiří Koťátko/Economia
13:07

Podle mluvčího ukrajinské bezpečnostní rady Andrije Lysenka si ozbrojenci zřídili bojové pozice u místa, kde se před dvěma týdny zřítilo sestřelené letadlo MH17.

Údajně dokonce zaminovali silnice, které na místo neštěstí vedou, informoval server Kyiv Post.

13:03

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda zatím nemá odhady, jaký konkrétní dopad budou mít nové sankce na české firmy. Bude podle něj velmi záležet na odpovědi, kterou na přijatá opatření zvolí Rusko.

"Protože tu nikdo nezná, tak není možné kalkulovat ty důsledky," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek
13:01

Ruský akciový trh zahájil středeční obchodování nárůstem navzdory novým sankcím ze strany západních zemí. Akcie druhé největší ruské banky VTB, která je jedním z terčů sankcí, nicméně oslabovaly.

Nedaří se také euru, jehož kurz vůči dolaru dnes poprvé od loňského listopadu klesl pod hranici 1,34 USD.

Foto: Thinkstock
12:48

"Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci České republiky tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí. Věřím, že další sankční opatření už nebudou potřeba a že převáží rozum a diplomacie," uvedl v prohlášení český premiér Bohuslav Sobotka.

"Vzhledem k tomu, že Česká republika se ve vztahu s Ruskem soustředí primárně na civilní dodávky, nově dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku," dodal.

Foto: Ludvík Hradilek
11:58

Spojené státy mají podle televize CNN důkaz, že ukrajinské ozbrojené složky vypálily na pozice proruských separatistů raketu krátkého doletu SS21 SCARAB.

Údajně dopadla zhruba 20 kilometrů od trosek letu MH17.

11:42

Vedení druhé největší ruské banky VTB označilo sankce uvalené Spojenými státy za "nespravedlivé" a "politicky motivované", ale vzápětí dodalo, že si je jisto, že bude v případě nutnosti schopno navýšit kapitál.

11:30

Na 82 procent Rusů je přesvědčeno, že Boeing 777 Malajsijských aerolinek sestřelila ukrajinská armáda, píše s odkazem na čerstvý výzkum veřejného mínění server levada.ru.

Foto: Reuters
11:04

Adam Michnik, šéfredaktor polské Gazety Wyborczy, vyzývá evropské státníky i intelektuály, aby si konečně uvědomili, že dialog s Putinem je ztrátou času. "Jejich mravní povinností je burcovat veřejné mínění," píše Jiří Leschtina.

10:42

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vstoupí tvrdší sankce EU vůči Rusku v platnost už ve čtvrtek.

O plošných sankcích osmadvacítka neuvažuje, nepřinášejí prý očekávaný efekt, říká v rozhovoru pro DVTV.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV
10:01

Jen pro zajímavost - o vymýcení sprosté mluvy z veřejného prostoru usiluje i ruský prezident Vladimir Putin, a to od 1. července i za pomoci zákona, hrozícího pokutami či cenzorskými zásahy.

Strelkov je Rus, stejně jako doněcký "premiér" Alexandr Borodaj či "vicepremiér" Vladimir Anťufejev.

Foto: Reuters
09:59

Povstalecký "ministr obrany" Igor Girkin, zvaný Strelkov, zakázal svým podřízeným nadávat, protože sprostá mluva "duchovně ponižuje a vede armádu k porážce".

"Nazýváme se pravoslavnou armádou a jsme hrdi na to, že nesloužíme zlatému teleti, ale našemu Pánu a lidu. Na našich korouhvích je tvář Spasitele. Používání sprostých nadávek vojíny se jeví pohanou Páně a Matky boží, kterým sloužíme a kteří nás chrání v boji," vysvětlil Strelkov.

Nadávky jsou prý neruského původu a používají je zásadně nepřátelé Ruska, aby zhanobili ruské svatyně, oslabili bojovnost ruských vojínů a srazili lid na kolena. Navíc jde prý o rouhání a těžký hřích.

Foto: Reuters
09:48

Ukrajinští vojáci osvobodili od proruských povstalců město Avdijivka v Doněcké oblasti a pokračují v náporu na město Pervomajsk v Luhanské oblasti.

Oznámilo to dnes podle listu Ukrajinska pravda armádní velení, označující separatisty bojující na východní Ukrajině za "ruské žoldnéře", "teroristy", "bandity" či "živly" ze dna společnosti.

Ukrajinský voják poblíž města Semenovka
Ukrajinský voják poblíž města Semenovka | Foto: Reuters
09:43

Výbuch miny ve vsi Berestove zranil sedm lidí, včetně tří dětí, upřesnily místní úřady dřívější zprávy ukrajinských a ruských médií o devíti těžce zasažených dětech, zápasících o život v nemocnici v Artemivsku v Doněcké oblasti.

"Nejmladšímu ze zraněných je jeden rok a dva měsíce. Všichni zranění, včetně dětí, jsou ve vážném stavu. Lékaři jim poskytují veškerou potřebnou pomoc a bojují o jejich životy. Nikdo nezemřel," citovala agentura Interfax-Ukrajina z prohlášení oblastní správy.

09:20

Se slunečními brýlemi na očích a sepjatýma rukama sedí jednaosmdesátiletá Alexandra v přízemním pražském bytě, který se stal minimálně na tři měsíce jejím útočištěm.

Přes půl století žila lékařka, nyní již penzistka, ve východoukrajinské vesnici Želinaja nedaleko Doněcku. Jako dítě tam přežila druhou světovou válku. Ta současná mezi ukrajinskou armádou a separatisty ze samozvané "Doněcké lidové republiky" ji vyhnala pryč.

"Je tam strašná situace. Padají rakety, granáty, střílí se z tanků. Kolik lidí už zahynulo, a kvůli čemu, Bože, kvůli čemu?"

Ozbrojený separatista na stráži u Doněcka.
Ozbrojený separatista na stráži u Doněcka. | Foto: Reuters
08:52

Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o pomoc s uspořádáním třístranné schůzky zástupců Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Minsku.

Ta by se ve čtvrtek měla věnovat otázce propuštění zajatců proruských separatistů bojujících na východní Ukrajině, jakož i zajištění přístupu mezinárodních expertů na místo dopadu malajsijského boeingu.

Podle Porošenka je v moci vzbouřenců 168 rukojmích. Jejich propuštění na svobodu je nutné rychle zařídit, protože jsou mezi nimi i ranění potřebující lékařskou pomoc.

08:50

"Dnešní (úterní) rozhodnutí bylo nevyhnutelné," uvedla v prohlášení k sankcím německá kancléřka Angela Merkelová.

Unijní vedení podle ní opakovaně Moskvu varovalo, že anexe ukrajinského Krymu je nepřijatelná, stejně jako pokračující destabilizace východoukrajinských regionů. "Je teď na ruském vedení, aby se rozhodlo, zda chce jít cestou zmírnění konfliktu a spolupráce. Evropské sankce mohou být revidovány, ale možné jsou naopak i další kroky."

Foto: Reuters
08:46

Nejprve krátké shrnutí:

Evropská unie a Spojené státy oznámily v úzké koordinaci další vlnu zpřísněných sankcí vůči Rusku. Měly by citelně zasáhnout ruskou ekonomiku i konkrétní ruské podnikatele blízké Kremlu. Dotknou se například velké části ruského bankovního sektoru.

Potíže hlásí vyšetřovatelé z východu Ukrajiny. Experti totiž stále nemají přístup na místo, kam před bezmála dvěma týdny dopadly trosky letu MH17. Důvodem jsou boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

08:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize a vyšetřování pádu malajsijského boeingu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 31. 7. 2014 0:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy