Mimořádná zpráva

Ruský ministr obrany letěl ze Slovenska, Poláci ho vrátili

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v Banské Bystrici na oslavách 70. výročí zahájení Slovenského národního povstání.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v Banské Bystrici na oslavách 70. výročí zahájení Slovenského národního povstání. | Foto: ČTK

Kyjev/Moskva - České ministerstvo zahraničí přišlo s doposud nejtvrdším odsouzením událostí na východě Ukrajiny.

Černínský palác označil pronikání ruských jednotek do Donbasu za "zásadní ohrožení míru a stability v celé Evropě".

Ukrajinská armáda se mezitím opevňuje v přístavu Mariupol na břehu Azovského moře. Obává se ofenzivy proruských jednotek, které ve čtvrtek obsadily nedaleký Novoazovsk.

Nervozita stoupá i na mezinárodní scéně. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pátek odletěl z Bratislavy až na druhý pokus - Polsko totiž jeho letounu původně znemožnilo přelet nad svým územím.  Moskva incident ostře odsoudila.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:38

Navrhované snížení ceny plynu je podle agentury Reuters mnohem mírnější, než požaduje Kyjev. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan v pátek prohlásil, že Kyjev je zklamán "absencí konstruktivního přístupu" Ruska k rozhovorům o dodávkách plynu.

23:30

Rusko je připraveno jednat o obnovení dodávek zemního plynu na Ukrajinu. Je rovněž ochotno poskytnout na tyto dodávky téměř 20procentní slevu. V pátek to uvedl ruský ministr energetiky Alexander Novak po setkání s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. Současně varoval před nebezpečím výpadků v dodávkách ruského plynu do Evropy, pokud nebude vyřešen plynový spor s Ukrajinou.

23:00

Proruští separatisté tvrdí, že v pátek nad východní Ukrajinou sestřelili čtyři bitevní letouny Suchoj Su-25 ukrajinské armády. Podle vzbouřenců během dnešních bojů bylo zabito nebo zraněno více než 65 vojáků protivníka.

20:45

Moskva však na incident reagovala podrážděně. Podle agentury Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov postup Polska označil za "závažné porušení norem a etiky komunikace mezi státy".

20:30

"Let byl nyní úřadům nahlášen jako civilní," řekl podle Reuters Piotr Walatek z polského ministerstva vnitra k incidentu s letadlem, v němž letěl ruský ministr obrany. "Civilní lety se odehrávají na normální bázi a nyní má povolení do polského vzdušného prostoru vstoupit," řekl Walatek. Dodal, že ruský pilot pravděpodobně omylem ohlásil let jako vojenský, a nikoli civilní, pro který měl povolení. Mluvčí PAZP Pawel Paluch upřesnil, že původně byl ohlášen jako civilní let společnosti Aeroflot.

19:45

"Ve velmi otevřené výměně názorů předseda komise vyjádřil své hluboké znepokojení ze současných událostí a ze situace na Ukrajině," uvedla Evropská komise. Podle ní EU již dala najevo, že další destabilizace Ukrajiny a regionu bude pro Rusko znamenat velké náklady.

19:30

Předseda Evropské komise José Barroso dnes v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem odsoudil vpád ruských sil na Ukrajinu a jejich tamní operace. O telefonátu informovala tisková služba komise. Oba politici spolu hovořili v předvečer mimořádného summitu EU, který se kromě jiného bude zabývat právě ukrajinskou krizí.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
18:50

Podle agentury RIA Novosti se stroj Tu-154 při prvním pokusu o přelet polského území musel vrátil do Bratislavy a ruská delegace čekala na jeho palubě na další vývoj. Informaci potvrdilo také slovenské ministerstvo obrany, podle něhož byl ministrovi nabídnut převoz na ruskou ambasádu v Bratislavě. Polsko však nakonec povolení k přeletu vydalo. Slovenské ministerstvo vnitra podle agentury Reuters později uvedlo, že letadlo s ruským ministrem na palubě již doplňuje palivo a chystá se k odletu.

18:40

Polsko a Ukrajina dnes nevpustily do svého vzdušného prostoru letoun s ruským ministrem obrany na palubě. Polsko, které incident vysvětluje administrativními nedostatky, nakonec přelet povolilo, oznámila podle agentury Interfax mluvčí ruského velvyslanectví ve Varšavě. Ministr Sergej Šojgu se vracel do Ruska z návštěvy Slovenska, kde se v Banské Bystrici zúčastnil oslav Slovenského národního povstání.

17:11

Ukrajinský velvyslanec u NATO Ihor Dolgov novinářům řekl, že jeho země se může ubránit, ale potřebuje pomoc při zastavení ruské agrese a návratu ruského vedení k mírovému řešení. "Je jasné, že NATO nemůže poskytnout vojenskou podporu Ukrajině a my to ani nečekáme."

Ruská invaze je podle něj nyní potvrzená a velmi silná. "Budeme dál hledat mírové řešení a prezident Porošenko oznámil, že nevynechá žádnou příležitost k prosazení svého mírového plánu. Ale je to těžké, když máte na vlastním území nepřátelské vojáky."

16:40

Vedení separatistické "Doněcké lidové republiky" na svém webu obvinilo ukrajinskou armádu, že záměrně ostřeluje železniční stanice, které se nacházejí na území kontrolovaném povstalci. Dříve naopak Kyjev obvinil z ničení železniční infrastruktury povstalce.

Kvůli dělostřelecké palbě se údajně musel evakuovat personál nádraží v městečku Jelenova. Celkem je nyní v Donbasu mimo provoz jedenáct nádraží, včetně Luhansku a doněckého předměstí Makejevka. Na trati z Doněcka do Slavjansku je rozbombardovaný most.

16:21

Slovensko se podle všeho postaví proti případným dalším protiruským sankcím.

"Při jednání o dalších sankcích se nebudeme řídit propagandou, dezinformacemi anebo zájmy jiných zemí. Na prvním místě budeme požadovat ověřené informace, důsledné dodržování mezinárodního práva a respektování našich národních zájmů," prohlásil premiér Robert Fico.

Foto: Reuters
15:49

Do přístavu Mariupol, který se připravuje na možnou ofenzivu proruských jednotek, dorazili dva pozorovatelé OBSE.

15:17

S ohledem na situaci má prý ruský prezident "plné pochopení" pro to, že povstalecké milice se nyní snaží "vojenskou a humanitární operací od svých měst co nejdále odehnat děla a raketomety ukrajinské armády, aby nemohly zabíjet lidi".

Ukrajinští vládní vojáci podle něj úmyslně pálí do obytných čtvrtí, aby je zničili a potlačili vůli k odporu.

15:13

České ministerstvo zahraničí považuje pronikání ruských jednotek na Ukrajinu za "zásadní ohrožení míru a stability v celé Evropě".

"Kroky Ruské federace jsou v příkrém rozporu nejen se základními normami mezinárodního práva, ale také s nedávnými ujištěními prezidenta Putina na summitu v Minsku o jeho vůli k dosažení mírového řešení krize na východní Ukrajině. Česká republika proto vyzývá Ruskou federaci, aby okamžitě stáhla příslušníky svých ozbrojených sil z ukrajinského území.

Česká republika zároveň opakovaně žádá Ruskou federaci, aby zastavila ostřelování ukrajinského území z území Ruské federace, přerušila zvyšující se dodávky těžké výzbroje a zbraní a umožnila nezávislou kontrolu celé délky ukrajinsko-ruských hranic," stojí v prohlášení na webu Černínského paláce.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV
15:11

Rusko se podle ruského prezidenta Vladimira Putina nenechá zatáhnout do rozsáhlého konfliktu.

"Mohu rovnou říci: Rusko je daleko od toho, aby se nechalo vtáhnout do nějakých rozsáhlých konfliktů. Nechceme to a ani se k tomu nechystáme," řekl Putin.

Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost," dodal. "Síly jaderného odstrašování" Rusko podle Putina hodlá dále posilovat.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
15:09

"Ruská taktika je zřejmá. Předvedl ji dokonale prezident Vladimir Putin tento týden na summitu v Minsku: on by vítal klid na Ukrajině, ale nemůže s tím nic dělat, je to vnitřní věc té nebohé, válkou zmítané země. Na důkaz své kágébácké pravdomluvnosti podal ruku Petru Porošenkovi," píše v komentáři Z Rusů už jsou zase Rusáci. Moskva buduje Velký Putinostán Martin Fendrych.

"Scénář je stejný jako v březnu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov a další představitelé Ruska tehdy opakovaně popírali přítomnost ruských vojáků na Krymu. Jakmile poloostrov obsadili, Vladimir Putin přiznal, že tam ruští soldáti byli."

Foto: Aktuálně.cz
14:55

Rusko trvá na okamžitém propuštění zaměstnanců ruské ambasády v Kyjevě. Uvedla to ruská agentura ITAR-TASS, podle jejíchž informací byl tamní personál zadržen ve čtvrtek pod vymyšlenou záminkou, že má granáty.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se je jedná o "další odpornou akci zaměřenou proti ostraze ruského velvyslanectví, včetně osobní ochranky velvyslance".

14:40

Ukrajinská armáda ztratila kontrolu nad vesnicí Novosvitlivka pod Luhanskem, která leží na strategicky důležité silnici od ruské hranice. Uvedla to agentura Unian.

Podle ukrajinských důstojníků nahradili v boji separatisty ruští vojáci a střelbou z tanků vesnici téměř celou zničili.

14:36

"Na summitu příští týden přijmeme rozhodnutí, jak posílíme naši spolupráci s Ukrajinou," odpověděl pak Rasmussen na otázku, jak konkrétně může nyní Aliance či její členové Kyjevu pomoci.

Připomněl také, že NATO zřizuje čtyři fondy, z nichž má být financována pomoc Ukrajině při reformách jejích ozbrojených sil v oblastech, jako je logistika, velení, kybernetická ochrana a také podpora vojáků včetně těch, kteří utrpěli zranění.

Nový generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Nový generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | Foto: Reuters
14:29

Pokračující ruské pohrdání vlastními mezinárodními závazky Severoatlantická aliance podle Rasmussena co nejsilněji odsuzuje. Jedná se podle něj o nebezpečný vzorec, kdy je Ukrajina jako samostatný stát destabilizována po mnoho měsíců.

14:24

"Navzdory prázdnému popírání ze strany Moskvy je nyní jasné, že ruské jednotky a výzbroj nezákonně překročily hranice do východní a jihovýchodní Ukrajiny,“ uvedl v pátek šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Ruské jednotky jsou zapojeny do přímých vojenských operací uvnitř Ukrajiny. Rusko pokračuje s dodávkami tanků, obrněných vozidel, děl a raketometů separatistům."

Foto: Reuters
14:08

Malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines propustí 6000 lidí, tedy téměř třetinu svých zaměstnanců. Aerolinky se ocitly v potížích po dvou leteckých nehodách.

V březnu přišly o Boeing 777 s 239 lidmi na palubě, který se ztratil cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu.

V červenci byl jejich další Boeing 777 s téměř 300 lidmi na palubě sestřelen nad východní Ukrajinou.

Více čtěte zde.

14:05

"Musíme věci nazývat pravými jmény: tohle je druhá ruská invaze na Ukrajinu během roku," napsal na Twitteru švédský ministr zahraničí Carl Bildt. Ten už od dob anexe Krymu kritizuje politiku Moskvy.

13:55

McDonald’s v pátek informoval, že bylo dočasně uzavřeno 12 z jeho poboček v Rusku, a to v souvislosti s nařčeními ohledně hygieny.

Podle amerického řetězce rychlého občerstvení, který má v zemi na 440 restaurací, ruští státní kontroloři prověřují situaci ve více než 100 dalších pobočkách.

"Studujeme podstatu tvrzení, abychom stanovili potřebné kroky vedoucí k rychlému znovuotevření restaurací pro návštěvníky."

Ilustrační snímek. Restaurace McDonald's v Harlemu.
Ilustrační snímek. Restaurace McDonald's v Harlemu. | Foto: Reuters
13:38

"Rusové a Ukrajinci jsou prakticky jeden národ," upozornil šéf Kremlu na setkání s mládežníky u jezera Seliger v Tverské oblasti.

Hlavním problémem podle něj je, že kyjevská vláda odmítá "věcně" vyjednávat se separatisty.

13:36

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury Reuters prohlásil, že počínání ukrajinské armády mu připomíná postup nacistů za druhé světové války.

"Jakkoli je to smutné, připomíná mi to události z druhé světové války, kdy německá fašistická vojska obléhala naše města, třeba Leningrad, a cíleně střílela jejich obyvatele. Vidíte, k čemu jsme dospěli? Je to katastrofa."

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
13:15

Ukrajinští obránci Mariupolu mají dostatek těžkých zbraní - včetně protitankových střel -, aby zabránili převzetí města separatisty za podpory ruských vojáků. Sdělil to zástupce ukrajinské Rady národní obrany a bezpečnosti.

Podle něj zatím nejsou známky toho, že by se povstalci a ruští vojáci chystali k útoku na Mariupol poté, co ve čtvrtek ovládli necelých padesát kilometrů vzdálený Novoazovsk na pobřeží Azovského moře.

13:13

Milice samozvané "Luhanské lidové republiky" odmítly tvrzení Kyjeva, že by o propuštění obklíčených ukrajinských vojáků rozhodly na základě výzvy ruského prezidenta. Rozhodly prý zcela nezávisle.

13:05

Severoatlantická aliance obvinila Rusko z "do očí bijícího porušení" ukrajinské suverenity.

12:52

Podpora Vladimira Putina údajně dosahuje rekordních výšin. Jak napsala agentura ITAR-TASS, podle posledního průzkumu veřejného mínění by mu nyní dalo ve volbách svůj hlas 71 % voličů. Oproti červenci je to nárůst o tři procenta.

12:29

Prezident Petro Porošenko zamíří příští měsíc do Washingtonu. Jak na svém webu oznámil Bílý dům, ve čtvrtek 18. září se sejde se svým americkým protějškem Barackem Obamou.

Barack Obama a Petro Porošenko ve Varšavě.
Barack Obama a Petro Porošenko ve Varšavě. | Foto: Reuters
12:20

"Ukrajinská mučednice" Irina Dovganová je pravděpodobně volná. Žena byla na fotografii z Doněcku přinucena stát u sloupu, v ruce držela ceduli s nápisem "Zabíjejí naše děti" a někteří kolemjdoucí jí nadávali, plivali na ni nebo do ní dokonce kopali.

Povstalci ji zatkli po razii v jejím bytě. Večer se tam totiž svítilo, ačkoliv v jiných bytech elektřina nejde. Při prohlídce bytu našli ukrajinské vlajky, letáky a samolepky. Na počítači měla Dovganová otevřené webové stránky podporující Kyjev proti separatistům.

Fotografie vyvolala na Ukrajině rozhořčení.
Fotografie vyvolala na Ukrajině rozhořčení. | Foto: Repro: Aktuálně.cz
12:11

Kyjev chce - kvůli "ruské vojenské agresi" - opětovně zažádat o vstup do NATO. Informoval o tom server BBC.

12:09

V Doněcku či Luhansku se již dříve objevily zprávy o tom, že beze stopy zmizely stovky lidí. Dvanáct dnů byl nezvěstný i litevský honorární konzul v Luhansku Mykola Zelenec.

Separatisté ho následně zavraždili, protože údajně odmítl platit "daně" samozvané "Luhanské lidové republice".

Foto: Nekropole Info
12:06

Proruští povstalci na východě Ukrajiny zadržují civilisty a podrobují je mučení, ponižujícímu zacházení a nucené práci, informovala lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).

Separatisté, kteří v oblasti bojují proti ukrajinské armádě, prý rovněž civilisty zadržují kvůli tomu, aby jim mohli posloužit jako rukojmí.

12:03

Česká nezisková organizace Člověk v tísni informovala, že pomohla stovkám uprchlíků v šesti městech na východní Ukrajině.

Podle prohlášení nejohroženějším lidem v Krasnem Limanu, Gorskem, Sčastje, Krasnoarmijsku, Kurakovu nebo v okolí Mariupolu rozdala dětskou výživu, kaši, sušenky, matrace, deky, těstoviny, cukr, rybí a masové konzervy nebo školní pomůcky.

11:54

Rusko trvá na tom, že nemá na východě Ukrajiny žádné vojáky. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že nařčení neprovázejí žádné důkazy. Satelitní snímky NATO označil za "počítačové hry".

"Nepředvedli nám fakta ani ohledně 'invaze', ani v dalších věcech. Zdá se mi, že skrývání faktů je příznačný rys USA a řady evropských zemí ve vztahu vůči dění na Ukrajině," dodal.

Sergej Lavrov v hledáčku kamery.
Sergej Lavrov v hledáčku kamery. | Foto: Reuters
11:51

Petrohradská pobočka ruského Svazu výborů matek vojáků byla označena za "zahraničního agenta", píše na Twitteru moskevský reportér dánského listu Berlingske.

Stalo se tak poté, co její předsedkyně Valentina Melnikovová prohlásila, že na Ukrajině už údajně bojuje na 15 000 ruských vojáků.

Moskva za "zahraniční agenty" poslední dva roky označuje nevládní organizace, které získávají příspěvky na provoz z ciziny.

11:35

Vojáci se podle serveru Ukrajinska pravda odpálili večer 25. května.

Majoři byli součástí jednotky, která mířila na východ jako posila, a cestu jim zkřížili příslušníci 331. ruského výsadkového pluku, kteří krátce předtím překročili rusko-ukrajinskou hranici.

Podle ministerstva obrany v Kyjevě Rusové zahájili prudkou palbu a podařilo se jim Ukrajince obklíčit. Při pokusu o průnik byli Šepeljuk a Kandesjuk těžce zraněni. Dali ruce nahoru na znamení, že se vzdávají, a když se k nim ruští vojáci přiblížili, odpálili granáty.

Foto: Reuters
11:33

Mluvčí ruské celní správy tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala v noci na pátek dva autobusy s uprchlíky. "Mezi pasažéry byli handicapovaní, ženy a děti," citovala ho agentura ITAR-TASS.

11:29

Krajně pravicový šéf slovenského Banskobystrického kraje Marian Kotleba vyvěsil na budově, kde sídlí jeho úřad, obří transparent s hanlivým vzkazem "Yankees go home! Stop NATO".

Stalo se tak v den 70. výročí začátku Slovenského národního povstání, napsal server SME.sk. Vůdce slovenských extremistů již dříve z budovy sundal vlajku Evropské unie, kterou následně nazval "okupačním modrým hadrem".

Marian Kotleba, vůdce extremistické strany Lidová strana Naše Slovensko.
Marian Kotleba, vůdce extremistické strany Lidová strana Naše Slovensko. | Foto: ČTK
11:18

Dva ranění majoři 51. brigády ukrajinské armády Oleksandr Kandesjuk a Oleksij Šepeljuk se odpálili poté, co byli obklíčeni proruskými jednotkami, informovala armáda.

Podle prohlášení při svém činu zabili 12 ruských výsadkářů.

11:08

Lidí, kteří zahynuli na východě Ukrajiny, je už podle OSN 2593. Během posledního měsíce se tak počet více než zdvojnásobil.

10:44

Ukrajinští vojáci v přístavu Mariupol mají pohotovost. Podle záběrů televize Ukraine Today se připravují na "obranu města před ruskou armádou".

Podle reportéra ale zřejmě nebudou se současnou výzbrojí schopni zastavit tanky.

Ukrajinský voják v Mariupolu.
Ukrajinský voják v Mariupolu. | Foto: Reuters
10:21

Situace v Donbasu znepokojuje i šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. "Na sobotním summitu Evropské lidové strany se poradíme s ostatními politickými stranami, jak na situaci reagovat," prohlásil.

10:02

Základní problém podle komentátora listu Novaja gazeta spočívá v tom, že pro Rusko je naprosto nepřijatelná vojenská porážka povstalců, ke které poslední vývoj směřoval. Rusko proto prudce zvýšilo svou přítomnost na bojišti, aby prohru separatistů odvrátilo.

"Ale ještě to není mohutná invaze, a to nejen formálně, ale i reálně. Ruské letectvo se do konfliktu dosud nezapojilo, ruský kontingent je omezený: dohromady tři až čtyři tisíce vojáků, jak tvrdí 'premiér Doněcké lidové republiky' Alexandr Zacharčenko. Ve skutečnosti je to docela hodně, ale není to 20 000 až 30 000 vojáků, kteří by tam mohli být."

Ruští vojáci v Rostovské oblasti u hranic s Ukrajinou.
Ruští vojáci v Rostovské oblasti u hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters
10:01

Ruský opoziční list Novaja gazeta napsal, že Rusko je jen "půl kroku od opravdové války s Ukrajinou".

"Pokud se nepodaří Ukrajince zatlačit zpět, vypukne skutečná válka," varoval list a odhadl, že rozhodnutí padne nejspíše před podzimním povoláváním nových vojáků do armády.

09:55

Exministři Martin Bursík a Michael Kocáb vydali - s europoslanci Jaromírem Štětinou a Luďkem Niedermayerem - společné prohlášení k Ukrajině.

"Vyzýváme vládu ČR, jako země, která má zažitou zkušenost s okupací v roce 1968 a která si je vědoma hodnoty svobody a demokracie, aby zaujala ke vzniklé situaci principiální postoj a:
a) pozastavila vydávání víz pro občany Ruské federace, kteří podporují Putinův režim,
b) nabídla Ukrajině materiální a vojenskou pomoc,
c) zajistila zmrazení plnění veškerých smluv o dodávkách zbraní nebo jejich komponent z ČR do Ruska."

09:50

Špičky NATO budou mimořádně jednat o situaci na Ukrajině. Důvodem jsou nejen prohlášení separatistů, že s nimi proti armádě bojují ruští vojáci, ale i satelitní snímky, které podle Aliance dokazují, že ruská vojenská technika překročila hranice Ukrajiny.

Satelitní snímky, které podle NATO dokazují, že ruské jednotky vjely na ukrajinské území.
Satelitní snímky, které podle NATO dokazují, že ruské jednotky vjely na ukrajinské území. | Foto: Repro NATO
09:31

Výzva prezidenta Vladimira Putina, aby povstalci vytvořili humanitární koridor, jímž by mohli odejít obklíčení vojáci, je podle ukrajinské armády jasným důkazem, že separatisté "jsou vedeni a řízeni přímo z Kremlu".

09:27

"Mezinárodní společenství nemůže připustit, aby se situace ještě více vyhrocovala," komentoval situaci na Ukrajině generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Znesvářené strany vyzval, aby pokračovaly v jednáních, která začala v úterý v Minsku. "Všichni musí přispět k tomu, aby se tento konflikt vyřešil mírovou cestou a aby územní celistvost a suverenita Ukrajiny zůstaly zachovány," dodal.

Foto: Vojtěch Marek
09:09

Podle ukrajinského vojenského analytika Dmytro Tymčuka, který má obvykle exkluzivní informace od armády, vojáci zaminovávají silnice a cesty vedoucí z východu k Mariupolu na pobřeží Azovského moře.

Povstalci, podporovaní kolonou ruských tanků a obrněnců, včera získali kontrolu nad Novoazovskem, který leží 44 kilometrů od Mariupolu.

08:56

Rusko pozvolna přesouvá uprchlíky z Ukrajiny do jiných částí země. Podle tamních médií příhraniční oblasti jen za posledních 24 hodin opustilo 1200 lidí. Část z nich putovala do Primorské oblasti, další byli dopraveni letecky do Simferopolu na anektovaném Krymu.

08:18

Ruský Úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor nechal zavřít další tři restaurace amerického řetězce McDonald's - jednu v Moskvě a dvě v černomořském Soči, napsala agentura ITAR-TASS. Stalo se tak prý kvůli porušování hygienických předpisů.

Ze stejného důvodu bylo dříve uzavřeno pět jiných fastfoodů. Úřad odmítá, že by šlo o odvetu za západní sankce.

Foto: Reuters
08:12

V neděli v 19:00 začne na pražském Staroměstském náměstí akce "ZachraňmEUkrajinu - Maidan International, Prague".

Podle Michala Majznera z občanského sdružení EuroMajdan se několik českých a ukrajinských skupin spojilo, aby vytvořily kontinuální "Majdan" a přiměly tak českou vládu "k významné pomoci Ukrajině".

7:40

Americké akciové trhy ve čtvrtek klesly. Může za to nejnovější napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Ztráty pomohla zmírnit příznivá data z americké ekonomiky. Na devizových trzích dolehlo zhoršení ukrajinské krize i na vytrvale klesající euro.

A street sign stands outside the New York Stock Exchange on Wall Street in New York in this file photo taken August 19, 2011. Wall Street is ramping up a campaign against
A street sign stands outside the New York Stock Exchange on Wall Street in New York in this file photo taken August 19, 2011. Wall Street is ramping up a campaign against | Foto: Reuters
7:30

Německý zpravodajský server Spiegel Online ve svém novém článku upozorňuje, že noční prohlášení Vladimira Putina je vůbec prvním, v němž se ruský prezident obrací přímo na separatisty v Doněcku a Luhansku.

Putin vzbouřence vyzval, aby umožnili evakuaci obklíčených ukrajinských vojáků. A pochválil je za poslední "důležité úspěchy".

Ruský prezident Vladimir Putin v běloruském Minsku, kde má jednat o krizi na Ukrajině. Tváří v tvář se potká se svým protějškem Petrem Porošenkem.
Ruský prezident Vladimir Putin v běloruském Minsku, kde má jednat o krizi na Ukrajině. Tváří v tvář se potká se svým protějškem Petrem Porošenkem. | Foto: Reuters
7:15

"Jsme připraveni vytvořit humanitární koridor," řekl Zacharčenko pro Rossija 24. Obklíčení vojáci ale na místě musejí nechat těžké zbraně, obrněná vozidla i munici, uvedl.

Zacharčenko tak reaguje na noční výzvu ruského prezidenta Putina (níže).

Podle ruských zdrojů separatisté při nedávné ofenzívě obklíčili tisíce vojáků ukrajinské armády.

Zajatí ukrajinští vojáci na ulici v Doněcku.
Zajatí ukrajinští vojáci na ulici v Doněcku. | Foto: Reuters
7:05

Vůdce Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko souhlasí s otevřením humanitárního koridoru pro obklíčené ukrajinské jednotky. Uvedla to televize Rossija 24.

6:50 Drtinová a Veselovský

Rodiny ruských vojáků potvrzují, že na Ukrajině padli jejich blízcí. V rozhovoru pro DVTV na to upozorňuje Oksana Palenská z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa. "Už je to válka," říká.

6:41

"Ve východních oblastech Ukrajiny jsou ruští dobrovolníci. To nikdo nezakrývá," řekl ruský diplomat Čurkin podle agentury AP. Washington vyzval, aby se nevměšoval do vnitřních záležitostí svrchovaných států. Kyjev podle něj vede válku proti vlastním obyvatelům.

6:40

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin na jednání Rady bezpečnosti OSN připustil, že na východě Ukrajiny jsou ruští bojovníci. Moskva ale dále popírá, že by šlo o vyslané vojáky.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti, že o Putina o invazi na Krym požádal svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti, že o Putina o invazi na Krym požádal svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters
6:25

Fotografové agentury Reuters zachytili spoušť, kterou po sobě zanechává válka v Doněcku a jeho okolí, i boje o strategicky významné město Ilovajsk. Podívejte se.

6:10

Co se dnes čeká? V bruselském ústředí Severoatlantické aliance budou mimořádně jednat velvyslanci při NATO.

O přítomnosti ruských vojáků na ukrajinském území se budou na neformální schůzce v Miláně radit ministři zahraničí EU.

V Moskvě jedná eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.

6:03

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval proruské rebely, aby umožnili humanitární koridor, který obklíčeným ukrajinským vládním jednotkám umožní opustit bitevní pole. 

"Vyzývám síly milice, aby otevřely humanitární koridor pro obklíčené ukrajinské vojáky s cílem vyhnout se zbytečným obětem a umožnit jim bezpečně opustit oblast bojů a jít ke svým rodinám," uvedl podle Reuters Putin.

Proruské milice podle něj mají poskytnout nezbytnou lékařskou péči zraněným.

Foto: Reuters
6:02

Rusko je kvůli svým akcím na východě Ukrajiny izolovanější než kdykoliv od konce studené války. Na tiskové konferenci to řekl americký prezident Barack Obama.

Za násilí v sousední zemi podle něj může právě Moskva. Tím, že financuje a vyzbrojuje separatisty.

Amerika, stejně jako Evropa, hrozí Rusům novým zpřísněním sankcí. Vojensky ale USA na Ukrajině zasahovat nebudou.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters
6:01

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:

Vůdce separatistů se pochlubil, že po jejich boku bojují až 4000 Rusů, v mnoha případech příslušníků armády, kteří jsou "na dovolené".

Pár hodin poté prezident Petro Porošenko oznámil, že ruské jednotky vpadly na východ země. A požádal Západ o pomoc.

Ukrajinská armáda totiž ztrácí půdu pod nohama a musela se mimo jiné stáhnout z Novoazovsku. Rostou navíc obavy, že se povstalci pokusí zmocnit strategického přístavu Mariupol na břehu Azovského moře.

Proruský separatista v Doněcku.
Proruský separatista v Doněcku. | Foto: Reuters
6:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 29. 8. 2014 23:42
 

Právě se děje

před 5 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy