Letí k vám ptáček, měli separatisté hovořit o letu MH 17

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Trosky letu MH17.
Trosky letu MH17. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina má nového premiéra. Čtyřicetiletého Arsenije Jaceňuka, jednu z nejvýraznějších postav hnutí na kyjevském Majdanu, střídá po jeho čtvrteční rezignaci o čtyři roky mladší Volodymyr Hrojsman.

Dosavadní ministr pro místní rozvoj by měl dovést zemi k předčasným volbám, jež by se měly konat v říjnu.

V zemi fakticky panuje dvojvládí, parlament dosud neprojednal Jaceňukovu rezignaci.

Zatímco v Kyjevě dochází v posledních hodinách k politickým veletočům a na východě Ukrajiny neustává armádní ofenziva, Západ pokračuje v debatě o dalších sankcích vůči Rusku.

Ukrajinská tajná služba SBU mezitím zveřejnila záznam dalšího údajného rozhovoru mezi veliteli proruských separatistů, pořízený prý dvě minuty před tím, než na východní Ukrajině minulý týden zřítil malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě.

Páteční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:30

"Letí k vám ptáček. Jeden," hlásí podle odposlechu ukrajinské SBU separatista s přezdívkou "Žoldák" jinému povstaleckému veliteli, prý podplukovníkovi ruské armádní rozvědky Igoru Bezlerovi, zvanému "Běs". "Výzvědný, anebo velký?" ptá se Bezler. "Přes mraky není vidět, letí vysoko," odpovídá dotázaný. "Dobrá, chápu, přijímám. Hlaste to nahoru," říká Bezler a ukončuje hovor.

21:00

"Máme důkazy, že se Rusko chystá v nejbližší době předat těžší a vyspělejší raketomety. Může se tak stát kdykoliv, každou chvíli," řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. "V posledních dnech ruské síly používají dělostřelectvo k palbě z Ruska na ukrajinské vojenské pozice. Nepochybně jde z vojenského hlediska o eskalaci," dodal. Ale nejsou prý žádné známky, že by Ukrajinci odpovídali ostřelováním ruských pozic.

20:45

Pentagon naopak varoval, že se Rusko chystá v nejbližší době předat separatistům ještě těžší a účinnější raketomety, než dosud používaný systém Grad. Vzbouřence podporuje i dělostřeleckou palbou přes hranice, v jejichž blízkosti opět roste počet ruských vojáků, nyní na 12 000 až 15 000.

19:50

Ruské ministerstvo obrany varovalo Kyjev před údajně opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Do Kujbyševského okresu v ruské Rostovské oblasti, který přiléhá z jihu k místům bojových operací na Ukrajině, v pátek prý dopadlo 40 ukrajinských granátů. Informace o obětech ministerstvo nemá.

18:50

Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila záznam dalšího údajného rozhovoru mezi veliteli proruských separatistů, pořízený prý dvě minuty před tím, než na východní Ukrajině minulý týden zřítil malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě. Záznam, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, má dokazovat, že separatisté o blížícím se civilním letadle věděli. Kyjev tvrdí, že letoun sestřelili proruští povstalci raketou protiletadlového systému Buk, dodaného z Ruska.

Foto: Reuters
16:49

Volodymyr Hrojsman oznámil, že bude působit jako prozatímní premiér i během doby, než parlament posoudí rezignaci Arsenije Jaceňuka. Zákonodárci se mají znovu sejít 12. srpna.

Foto: Reuters
16:35

Mrtvé pasažéry z MH17 někdo zjevně okradl o jejich osobní věci. Podle britských médií z místa neštěstí na východě Ukrajiny zmizely například cennosti, ale také telefony a platební karty.

Příbuzní některých obětí tak řeší mimo jiné i problémy způsobené tím, že z bankovních účtů zesnulých cestujících neoprávněně mizí peníze.

Foto: Reuters
16:02

Silné bojové operace pokračují v okolí doněckého i luhanského letiště. V Luhansku na terminál povstalci zaútočili raketomety Grad.

Jen během čtvrtka podle ukrajinských vojenských zdrojů granáty a rakety poškodily nebo zničily 21 luhanských obytných domů. Městská záchranná služba za čtvrtek zaznamenala 160 urgentních výjezdů. Bez proudu je v půlmilionovém městě 12.000 lidí.

Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku.
Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku. | Foto: Reuters
15:59

Ruské ministerstvo obrany dnes Kyjev varovalo před údajně opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů.

Do Kujbyševského okresu v ruské Rostovské oblasti dnes údajně dopadlo 40 ukrajinských granátů, oznámil ITAR-TASS.

15:50

Interpol vydal "zatykač“ na předáka ukrajinské krajně pravicové kontroverzní struktury Pravý sektor -  Dmytra Jaroše. Hledaný je ruskými soudními orgány pro veřejné podněcování k teroristické a extremistické činnosti, které zahrnuje použití hromadných sdělovacích prostředků.

Interpol v Jarošově případě vydal takzvané "červené oznámení", které značí, že zadržený může být vydán do zahraničí.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
15:15

Nová parlamentní schůze, na níž by poslanci měli projednat Jaceňukovu rezignaci, se uskuteční 12. srpna.

Někteří poslanci podle agentury Unian usilují o to, aby se sněmovna sešla na mimořádné schůzi už během příštího týdne.

15:10

Ukrajinský parlament dnes nakonec o demisi premiéra, která automaticky znamená i rezignaci celé vlády, nehlasoval. Schůze byla rozpuštěna. Nekonalo se ani hlasování o důvěře vládě.

Poslanci nezařadili do programu ani hlasování o dvou klíčových prezidentských návrzích, které se týkají rozpočtové podpory bojových operací na východě a změny statusu strategických ukrajinských plynovodů.

14:59

Otevřenou otázkou podle zasvěcených zdrojů zůstává osud obchodních smluv s Ruskem, které již byly uzavřeny. Týká se to hlavně Francie a jejího kontraktu na dodávku výsadkových lodí Mistral.

Vyřešit také zbývá dopad negativních následků sankcí na ekonomiku zemí EU.

Aktivisté protestují proti dodání válečných lodí třídy Mistral do Ruska.
Aktivisté protestují proti dodání válečných lodí třídy Mistral do Ruska. | Foto: Reuters
14:55

Jednotlivé členské státy mají podle agentury Reuters návrh právního rámce sankcí posoudit během nadcházejícího víkendu. Zrevidovaný text by mohl být na stole v úterý.

14:43

Podle zástupců EU by měly sankce obsahovat omezení přístupu na evropské finanční trhy. Týkat se zřejmě budou i obranných a energetických technologií či zařízení využívaných pro obranné i civilní účely.

14:36

Diplomaté EU v pátek dosáhli předběžné dohody týkající se protiruských sankcí. Po čtvrtečních a pátečních jednáních požádali Evropskou komisi, aby vypracovala konkrétní právní rámec postihu, který by měl být předložen ke schválení příští týden.

Zdroj z Bruselu agentuře Reuters sdělil, že se velvyslanci dohodli na konceptu, další diskuse na toto téma povedou příští týden právě na základě právního textu stanovujícího ekonomické sankce.

Foto: Thinkstock
14:25

Dcera ruského prezidenta Vladimira Putina Marija podle britského listu Daily Mirror opustila i se svým nizozemským partnerem dům na předměstí Haagu, kde od loňska bydlela v luxusním apartmánu.

Její přítomnost vyvolávala po pádu malajsijského letadla mezi místními rozhořčení, což Mariju Putinovou očividně vedlo k rozhodnutí odcestovat.

14:20

Ukrajinská armáda ale tvrdí, že území Ruska neostřelovala, uvedla agentura Ukrinform. Granáty na Rusko podle vojáků vypalovali proruští separatisté, kteří se snažili vyprovokovat ruské vojáky, aby zaútočili na ukrajinské síly.

Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka bylo včera naopak z ruské strany ostřelováno a poničeno ukrajinské kontrolní stanoviště.

Foto: Reuters
14:05

Agentura Itar-Tass uvedla, že na ruské území dopadlo několik granátů letících z Ukrajiny. Na ukrajinské straně se v tu chvíli zřejmě bojovalo. Ruští celníci z hraničního přechodu Kujbyševo v Rostovské oblasti byli údajně evakuováni.

13:53

Ukrajinský parlament obdržel prohlášení premiéra Jaceňuka o rezignaci. Nejvyšší rada o tom informovala na svém webu.

13:40

Rusko od pondělí zakáže dovoz veškerých mléčných výrobků z Ukrajiny. Moskva opatření zdůvodnila zdravotními riziky, informovaly dnes agentury AFP a Reuters.

Zákaz přichází poté, co Ukrajina koncem června podepsala dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.

13:25

Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady zemřelo za posledních 24 hodin třináct ukrajinských vojáků, celkem už jich zahynulo 325.

Foto: Reuters
13:20

Pokud Rusko nepřestane dodávat zbraně separatistům na Ukrajině, Amsterdam podpoří sankce Evropské unie. Podle agentury Reuters to řekl nizozemský premiér Mark Rutte.

Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu.
Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
13:12

Australští experti dnes na místě pádu malajsijského letadla našli velký kus trupu stroje s okny, křesly pro cestující a také s několika těly obětí. Oznámil to australský list Sydney Morning Herald.

Jeho informace potvrzuje obavy záchranářů, že na místě katastrofy na východě Ukrajiny je stále ještě nemálo částí lidských těl. Nejnovější nález podle australského listu komplikovaly manévry kombajnu, který prý mezi troskami sklízel obilí.

13:08

Národní bezpečnostní rada Ukrajiny zveřejnila novou mapu zobrazující, na kterých místech východní Ukrajiny se bojuje.

 

Foto: Aktuálně.cz
12:34

Od začátku "protiteroristické operace“ zemřelo 325 ukrajinských vojáků a dalších 1232 jich bylo zraněno, uvedl server Kyiv Post s odkazem na mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka.

12:10

O demisi premiéra, která automaticky znamená i rezignaci celé vlády, by měl parlament hlasovat dnes. Vůdce bývalé koaliční strany Svoboda Oleh Ťahnybok prohlásil, že jeho poslanci pro rezignaci "samozřejmě" hlasovat nebudou, aby neochromili řízení státu. "Jaceňuk je premiérem právně i fakticky," komentoval situaci Ťahnybok.

12:01

Prezident Petro Porošenko s demisí Arsenije Jaceňuka nesouhlasí a žádá hlasování o důvěře vládě. Jaceňukova vlastní strana Vlast prý při hlasování rezignaci premiéra podpoří, poslanci strany Svoboda ale nikoli. Kabinet dnes mezitím potvrdil ve funkci úřadujícího premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu.
Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu. | Foto: Reuters
11:51

Human Rights Watch (HRW) naléhá na Ukrajinu, aby přestala používat neřízené střely, které podle této lidskoprávní organizace v poslední době zabily nejméně 16 civilistů.

Podle HRW používají raketové systémy Grad ukrajinské jednotky i proruští separatisté. Používání takových zbraní v osídlených oblastech by se podle ní mohlo rovnat válečným zločinům, napsal server Rádio Svobodná Evropa.

11:35

Podle čtvrtečního vydání listu The Wall Street Journal našli experti OBSE na jednom z úlomků havarovaného letadla známky poškození střelou. Otvory v dílu letadla označuje list za první faktické potvrzení toho, že malajsijský boeing zasáhla raketa. OBSE se k údajnému nálezu zatím nevyjádřila.

Foto: Reuters
11:26

Poslední letadlo s ostatky obětí malajsijského letadla by mělo do Nizozemska z Charkova odletět v sobotu, informoval Kyiv Post.

11:10

Velká Británie a její spojenci z NATO budou zřejmě požádáni, aby transformovali vojenskou základnu ve východní Evropě. Napsal to britský server The Times s tím, že opatření by měla umožnit rychlejší reakci Severoatlantické aliance na jakékoli případné hrozby ze strany Ruska.

Změny navrhuje vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Podle listu není zatím jasné, o kterou ze základen jde, favoritem by ale mohl být polský Štětín.

10:58

Austrálie se rozhodla posílit skupinu policistů a vojáků, kteří mají dohlížet na situaci na místě pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. K týmu devadesáti mužů se má podle Reuters připojit další stovka australských vojáků a federálních policistů.

10:53

V Doněcku v noci pokračovaly tvrdé boje mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou, oznámilo v Kyjevě velení armádní protipovstalecké operace. Boje se podle agentury Unian soustředily do okolí Československé ulice na severozápadě města.

Povstalci prý také ostřelovali letiště v Doněcku i v Luhansku.

10:49

Ukrajinský parlament uvedl, že dosud neobdržel rezignační dopis od premiéra Arsenije Jaceňuka, a tak o něm zatím nemohl hlasovat, informovala agentura Reuters.

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
10:32

Obětí sankcí by se podle britského listu The Times mohl stát ruský miliardář Roman Abramovič, vlastník fotbalového klubu Chelsea, Ališer Usmanov, údajně nejbohatší z ruských oligarchů, nebo druhý nejbohatší Rus Michail Fridman, majitel obří finanční skupiny Alfa Group.

10:23

Podle agentury Unian by se obětí evropských sankcí měl stát šéf ruské kontrarozvědky FSB Alexandr Bortnikov a ředitel rozvědky SVR Michail Fradkov.

Na seznam se prý dostane i Nikolaj Patrušev, předseda kremelské Bezpečnostní rady, hlavního poradního orgánu prezidenta Vladimira Putina.

10:20

Do rozšířeného seznamu adresátů sankcí Evropské unie se pravděpodobně dostanou šéfové ruských tajných služeb a rovněž čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Uvedly to dnes ruské a ukrajinské zpravodajské weby.

Seznam 15 postižených osob a 18 firem Brusel zveřejní pravděpodobně během dneška.

Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti
Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti | Foto: Jiří Just
10:10

Spojené státy americké tvrdí, že mají důkazy, které dokládají, že Rusko střílelo přes hranice na ukrajinské vojenské pozice.

Podle ministerstva zahraničí má Moskva rovněž v úmyslu proruským separatistům "doručit těžší a silnější raketomety“, napsal server BBC. Rusko podobná tvrzení dlouhodobě popírá.

10:00

Na Ukrajině válčí možná desítky Čechů. Ví se o nich jen málo.

K sympatiím s bojovou misí proruských separatistů se veřejně přiznal zatím jen učitel tělocviku Ivo Stejskal z Brna. Na Ukrajinu ho zavedla genocida "rusko-ukrajinského" lidu.

Foto: Reuters
09:57

Prokyjevské jednotky "vyčistily" město Lysyčansk od separatistů. Město ležící v Luhanské oblasti je nyní plně pod kontrolou ukrajinských bezpečnostních složek.

Boje se zde odehrávaly několik posledních dnů a úspěchy hlásily obě strany.

09:43

Čtyřicetiletého Arsenije Jaceňuka, jednu z nejvýraznějších postav hnutí na kyjevském Majdanu, střídá v čele ukrajinské vlády o čtyři roky mladší Volodymyr Hrojsman.

Ten po pádu režimu Viktora Janukovyče působil jako ministr pro místní rozvoj. Zemi by měl dovést k předčasným volbám.

Povede už páteční zasedání vlády, napsala Ukrajinska pravda.

Volodymyr Hrojsman - prozatímní premiér Ukrajiny, nástupce Arsenije Jaceňuka.
Volodymyr Hrojsman - prozatímní premiér Ukrajiny, nástupce Arsenije Jaceňuka. | Foto: Aktuálně.cz
09:39

"Ztráta malajsijského letadla nad východní Ukrajinou by měla Rusko přinutit ke změně přístupu k Ukrajině," napsal v listu New York Daily News britský premiér David Cameron.

David Cameron během pátečního projevu k národu.
David Cameron během pátečního projevu k národu. | Foto: Reuters
09:34

Americký prezident Barack Obama se v telefonickém rozhovoru s nizozemským premiérem Markem Ruttem shodl na tom, že je třeba na Rusko uvalit další sankce, protože Moskva nepřestává vyzbrojovat proruské separatisty na Ukrajině.

"Vše svědčí o tom, že místo zklidnění situace Rusko separatisty stále vyzbrojuje a zásobuje a že tito lidé dál útočí na ukrajinské ozbrojené složky," interpretoval obsah telefonátu Bílý dům.

09:31

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí.

Ukrajinská politika se opět otřásla. Kvůli neshodám o podobě rozpočtu a reformních zákonů se rozpadla koalice. Premiér Arsenij Jaceňuk podal demisi a země míří k předčasným volbám, které by se měly konat v říjnu.

Prezident Petro Porošenko vyzval zákonodárce, aby pokračovali v práci, kterou je potřeba dokončit.

Z Charkova odstartovaly další letouny s ostatky pasažérů sestřeleného letu MH17.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem krize na Ukrajině a vyšetřování nehody boeingu společnosti Malaysia Airlines.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 7. 2014 21:00
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy