reklama
 
 

Letí k vám ptáček, měli separatisté hovořit o letu MH 17

Aktualizováno 25. 7. 2014 21:00
reklama
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
21:30

"Letí k vám ptáček. Jeden," hlásí podle odposlechu ukrajinské SBU separatista s přezdívkou "Žoldák" jinému povstaleckému veliteli, prý podplukovníkovi ruské armádní rozvědky Igoru Bezlerovi, zvanému "Běs". "Výzvědný, anebo velký?" ptá se Bezler. "Přes mraky není vidět, letí vysoko," odpovídá dotázaný. "Dobrá, chápu, přijímám. Hlaste to nahoru," říká Bezler a ukončuje hovor.

21:00

"Máme důkazy, že se Rusko chystá v nejbližší době předat těžší a vyspělejší raketomety. Může se tak stát kdykoliv, každou chvíli," řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. "V posledních dnech ruské síly používají dělostřelectvo k palbě z Ruska na ukrajinské vojenské pozice. Nepochybně jde z vojenského hlediska o eskalaci," dodal. Ale nejsou prý žádné známky, že by Ukrajinci odpovídali ostřelováním ruských pozic.

20:45

Pentagon naopak varoval, že se Rusko chystá v nejbližší době předat separatistům ještě těžší a účinnější raketomety, než dosud používaný systém Grad. Vzbouřence podporuje i dělostřeleckou palbou přes hranice, v jejichž blízkosti opět roste počet ruských vojáků, nyní na 12 000 až 15 000.

19:50

Ruské ministerstvo obrany varovalo Kyjev před údajně opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Do Kujbyševského okresu v ruské Rostovské oblasti, který přiléhá z jihu k místům bojových operací na Ukrajině, v pátek prý dopadlo 40 ukrajinských granátů. Informace o obětech ministerstvo nemá.

18:50

Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila záznam dalšího údajného rozhovoru mezi veliteli proruských separatistů, pořízený prý dvě minuty před tím, než na východní Ukrajině minulý týden zřítil malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě. Záznam, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, má dokazovat, že separatisté o blížícím se civilním letadle věděli. Kyjev tvrdí, že letoun sestřelili proruští povstalci raketou protiletadlového systému Buk, dodaného z Ruska.

Ukrajina - MH17 Foto: Reuters
16:49

Volodymyr Hrojsman oznámil, že bude působit jako prozatímní premiér i během doby, než parlament posoudí rezignaci Arsenije Jaceňuka. Zákonodárci se mají znovu sejít 12. srpna.

Ukrajina - Volodymyr Hrojsman Foto: Reuters
16:35

Mrtvé pasažéry z MH17 někdo zjevně okradl o jejich osobní věci. Podle britských médií z místa neštěstí na východě Ukrajiny zmizely například cennosti, ale také telefony a platební karty.

Příbuzní některých obětí tak řeší mimo jiné i problémy způsobené tím, že z bankovních účtů zesnulých cestujících neoprávněně mizí peníze.

Ukrajina - MH17 - místo zřícení Foto: Reuters
16:02

Silné bojové operace pokračují v okolí doněckého i luhanského letiště. V Luhansku na terminál povstalci zaútočili raketomety Grad.

Jen během čtvrtka podle ukrajinských vojenských zdrojů granáty a rakety poškodily nebo zničily 21 luhanských obytných domů. Městská záchranná služba za čtvrtek zaznamenala 160 urgentních výjezdů. Bez proudu je v půlmilionovém městě 12.000 lidí.

Ukrajina - Luhansk - separatisté - ozbrojenci Proruský separatista na kontrolním stanovišti v Luhansku. | Foto: Reuters
15:59

Ruské ministerstvo obrany dnes Kyjev varovalo před údajně opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů.

Do Kujbyševského okresu v ruské Rostovské oblasti dnes údajně dopadlo 40 ukrajinských granátů, oznámil ITAR-TASS.

15:50

Interpol vydal "zatykač“ na předáka ukrajinské krajně pravicové kontroverzní struktury Pravý sektor -  Dmytra Jaroše. Hledaný je ruskými soudními orgány pro veřejné podněcování k teroristické a extremistické činnosti, které zahrnuje použití hromadných sdělovacích prostředků.

Interpol v Jarošově případě vydal takzvané "červené oznámení", které značí, že zadržený může být vydán do zahraničí.

Ukrajina - Pravý sektor - Dmytro Jaroš Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
15:15

Nová parlamentní schůze, na níž by poslanci měli projednat Jaceňukovu rezignaci, se uskuteční 12. srpna.

Někteří poslanci podle agentury Unian usilují o to, aby se sněmovna sešla na mimořádné schůzi už během příštího týdne.

15:10

Ukrajinský parlament dnes nakonec o demisi premiéra, která automaticky znamená i rezignaci celé vlády, nehlasoval. Schůze byla rozpuštěna. Nekonalo se ani hlasování o důvěře vládě.

Poslanci nezařadili do programu ani hlasování o dvou klíčových prezidentských návrzích, které se týkají rozpočtové podpory bojových operací na východě a změny statusu strategických ukrajinských plynovodů.

14:59

Otevřenou otázkou podle zasvěcených zdrojů zůstává osud obchodních smluv s Ruskem, které již byly uzavřeny. Týká se to hlavně Francie a jejího kontraktu na dodávku výsadkových lodí Mistral.

Vyřešit také zbývá dopad negativních následků sankcí na ekonomiku zemí EU.

Aktivisté protestují proti dodání válečných lodí třídy Mistral do Ruska. Aktivisté protestují proti dodání válečných lodí třídy Mistral do Ruska. | Foto: Reuters
14:55

Jednotlivé členské státy mají podle agentury Reuters návrh právního rámce sankcí posoudit během nadcházejícího víkendu. Zrevidovaný text by mohl být na stole v úterý.

14:43

Podle zástupců EU by měly sankce obsahovat omezení přístupu na evropské finanční trhy. Týkat se zřejmě budou i obranných a energetických technologií či zařízení využívaných pro obranné i civilní účely.

14:36

Diplomaté EU v pátek dosáhli předběžné dohody týkající se protiruských sankcí. Po čtvrtečních a pátečních jednáních požádali Evropskou komisi, aby vypracovala konkrétní právní rámec postihu, který by měl být předložen ke schválení příští týden.

Zdroj z Bruselu agentuře Reuters sdělil, že se velvyslanci dohodli na konceptu, další diskuse na toto téma povedou příští týden právě na základě právního textu stanovujícího ekonomické sankce.

Evropská unie - vlajky Foto: Thinkstock
14:25

Dcera ruského prezidenta Vladimira Putina Marija podle britského listu Daily Mirror opustila i se svým nizozemským partnerem dům na předměstí Haagu, kde od loňska bydlela v luxusním apartmánu.

Její přítomnost vyvolávala po pádu malajsijského letadla mezi místními rozhořčení, což Mariju Putinovou očividně vedlo k rozhodnutí odcestovat.

14:20

Ukrajinská armáda ale tvrdí, že území Ruska neostřelovala, uvedla agentura Ukrinform. Granáty na Rusko podle vojáků vypalovali proruští separatisté, kteří se snažili vyprovokovat ruské vojáky, aby zaútočili na ukrajinské síly.

Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka bylo včera naopak z ruské strany ostřelováno a poničeno ukrajinské kontrolní stanoviště.

Ukrajina - Slavjansk - armáda Foto: Reuters
14:05

Agentura Itar-Tass uvedla, že na ruské území dopadlo několik granátů letících z Ukrajiny. Na ukrajinské straně se v tu chvíli zřejmě bojovalo. Ruští celníci z hraničního přechodu Kujbyševo v Rostovské oblasti byli údajně evakuováni.

13:53

Ukrajinský parlament obdržel prohlášení premiéra Jaceňuka o rezignaci. Nejvyšší rada o tom informovala na svém webu.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 25. 7. 2014 9:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama