reklama
 
 

Doněcký zázrak? Na letišti si měli podat ruce oba velitelé

Aktualizováno 13. 12. 2014 0:02
reklama
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
23:45

"Vláda zvažuje nastavení spravedlivé ceny," řekl v televizi šéf plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. "Chceme se dostat na ospravedlnitelnou tržní úroveň a zároveň poskytnout finanční pomoc těm vrstvám obyvatelstva, které nebudou schopny nové ceny zaplatit. Řeč je totiž o zvýšení ceny v násobcích: trojnásobné až pětinásobné," uvedl šéf Naftogazu.

Sídlo Naftogazu Budova kyjevského ústředí společnosti Naftogaz | Foto: Naftogaz
23:30

Na Ukrajině je dosud prodej energií pro maloodběratele silně dotován ze státní pokladny. Sociální program ze sovětské éry dřívější režimy vytrvale odmítaly zrušit, přestože cena určená domácnostem ani zdaleka nekompenzovala výdaje rozpočtu na nákup plynu v Rusku. Bývalý prezident Viktor Janukovyč se zdráhal upravit systém dotací i přesto, že narovnání cen bylo podmínkou pro záchrannou půjčku Mezinárodního měnového fondu (MMF).

23:20

Ukrajinská vláda zvýší cenu plynu pro domácnosti možná až pětinásobně. V kyjevské televizi to dnes oznámil šéf plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. Nezbytné opatření bude doprovázet program finančních kompenzací pro sociálně slabé rodiny.

Kotel, plyn, ilustrační foto
23:00

Podle donbaských separatistů se dnes večer v areálu doněckého mezinárodního letiště, donedávna místa nejprudších bojů, setkal velitel obléhající povstalecké jednotky se svým ukrajinským protějškem, jehož výsadkový oddíl od května drží letištní terminál. Jednání zprostředkovala mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Vzbouřenci údajně k obklíčenému letišti vpustili kolonu ukrajinských nákladních vozidel, která ukrajinským vojákům dovezla potraviny a vyvezla raněné. Velitelé jednotek, které proti sobě bojují od května, si prý podali ruce.

Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters
21:00

Východoukrajinští povstalci dnes nejméně v sedmi případech narušili nově vyhlášené příměří, který má podle závazku obou bojujících stran trvat od úterý. Tiskové středisko ukrajinské protipovstalecké operace v Kyjevě oznámilo, že separatisté během dneška zaútočili na čtyři obce v Luhanské oblasti protitankovými řízenými střelami a palbou z děl a minometů. O obětech či zraněných se zpráva ukrajinské armády nezmiňuje. Jednotky ukrajinských ozbrojených sil podle prohlášení palbu neopětovaly. Incidenty byly údajně hlášeny z obcí Frunze, Doněckyj, Ščasťa a Stanycja Luhanska.

Proruští separatisté v Doněcku. Proruští separatisté v Doněcku. | Foto: Reuters
19:30

Rusku podle Lukaševiče vadí, že zákon "slibuje Kyjevu zbraně, aby mohl pokračovat v silové operaci na Donbasu, a navíc otevřeně vyzývá k využití nevládních organizace k ovlivňování vnitřních poměrů v Rusku". Washington se podle mluvčího pokouší obrátit kolo dějin zpět do období studené války.

Ukrajina - Donbas Neoznačená vojenská technika v Donbasu na východě Ukrajiny. Fotografie byly pořízeny na území kontrolovaném separatisty. | Foto: Reuters
19:20

Zákon o podpoře svobody na Ukrajině navrhuje rozšířit už existující protiruské sankce na osoby a firmy, které provokují nestabilitu na Ukrajině, v Moldavsku, Gruzii a Sýrii. V případě výpadků v dodávkách zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu USA ocitnout i ruský monopolní vývozce Gazprom.

19:10

"Zákon vyvolává hluboké politování svým otevřeně konfrontačním charakterem. Spojené státy znovu Rusko bezdůvodně obviňují a vyhrožují sankcemi. Poslanci (Kongresu) i prezident Obama dělají všechno pro to, aby zničili předivo vztahů mezi USA a Ruskem," uvedl v prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.  "Rusko se ale vydírání nepoddá, neobětuje své národní zájmy a nedopustí vměšování do svých vnitřních záležitostí," zdůraznil ruský mluvčí.

19:00

 Rusko se dnes dotčeně ohradilo proti zákonu o podpoře svobody na Ukrajině, který ve čtvrtek schválily obě komory amerického Kongresu. Zákon kritizuje ruský tlak na Kyjev a otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření protiruských sankcí. Podle Moskvy Washington usiluje o blokování rusko-americké spolupráce, ale Rusko se prý vydírání a hrozbám nepoddá.

16:38

"Spustili jsme na vodu druhou válečnou loď Projektu 22350 (třída Admiral Sergej Gorškov), která je navržena pro oblasti vzdálených moří, aby v jakékoli části světových oceánů hájila ruské národní zájmy. Tato válečná loď ztělesňuje všechny myšlenky a nápady projektantů a požadavky naší flotily," prohlásil velitel ruského námořnictva admirál Viktor Čirkov.

16:36

Loděnice v Petrohradu spustily na vodu druhou fregatu moderní třídy Admiral Sergej Gorškov.  Plavidla zmíněné třídy jsou první velké hladinové lodě, které Rusko od pádu Sovětského svazu staví. Moskva si od budovaných fregat slibuje schopnost zasáhnout kdekoli ve světových vodách.

16:27

Moskvané protestují proti strmému pádu rublu. Podívejte se na video.

Protesty proti poklesu rublu | Video: Rádio Svobodná Evropa
15:54

Strategickou otázku budoucnosti vztahů Evropské unie s Ruskem by měli v lednu probrat ministři zahraničí členských zemí osmadvacítky. Novinářům to řekl vysoce postavený představitel EU. Zřejmě teprve až si Unie svůj postoj k Rusku tímto způsobem vyjasní, by mohla k rozhovorům do Moskvy odcestovat nová vysoká představitelka Unie pro zahraniční politiku, Italka Federica Mogheriniová.

15:37

Západ a Rusko jsou podle Michaila Gorbačova v nové studené válce a mohou za to Spojené státy. Poslední sovětský prezident, který přispěl v 80. letech minulého století k ukončení studené války mezi Východem a Západem, v rozhovoru poskytnutém časopisu Time rovněž Washingtonu vyčetl, že se k Rusku po rozpadu Sovětského svazu choval jako k "provincii".

Michail Gorbačov Foto: Reuters
15:11
Twitter

Některé restaurace v Doněcku se údajně vybavily skříňkami na zbraně. Hosté si tam prý mohou odložit své kalašnikovy.

15:00

Vedení samozvané "Luhanské lidové republiky" založilo úřad, jenž by se měl starat o výplatu penzí a sociálních dávek. Informovala o tom povstalecká agentura Novorossija.

Obyvatelé Donbasu se bez penzí ocitli poté, co Kyjev zastavil jejich výplatu.

14:56

Ukrajinská armáda nemá zprávy o tom, že by u Mariupolu přišli o život příslušníci dobrovolnického sboru Azov. "Informaci ověřujeme, ale zatím se nám ji nepodařilo potvrdit," prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

O údajném skonu dvou členů prokyjevských jednotek psal na Facebooku poradce ministra obrany Anton Heraščenko. Zprávu publikoval jen pár hodin poté, co prezident Petro Porošenko uvedl, že v Donbasu po sedmi měsících nepřišel nikdo o život.

14:29

Chorvatsko se stalo další ze zemí Evropské unie, která ratifikovala asociační dohodu s Ukrajinou.

Doposud dokument přijaly Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Malta.

14:09

Zpráva o potyčce fotbalových fanoušků v Kyjevě pronikla i do ruského zpravodajství. Podle dopisovatelky agentury AP se dokonce stala nejdůležitější zprávou státního kanálu Rossija 1.

12:51
Aktuálně.cz

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. Důvodem je očekávaná nižší spotřeba pohonných hmot v Rusku a v jiných zemích vyvážejících ropu.

Solidní produkce ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC zřejmě ještě zhorší převis nabídky nad poptávkou, kvůli kterému ceny ropy od června klesly o zhruba 40 procent, uvedla IEA v dnešní pravidelné měsíční zprávě. Tlak na pokles cen této strategické suroviny bude podle ní pravděpodobně pokračovat.

Ropa, benzin, tankování, ilustrační foto

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 12. 12. 2014 7:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama