Doněcký zázrak? Na letišti si měli podat ruce oba velitelé

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Příměří, jež začalo platit v úterý, přineslo první pozitivní zprávu.

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Donbas po sedmi měsících zažil první den bez mrtvých.

Rusko se dnes dotčeně ohradilo proti zákonu o podpoře svobody na Ukrajině, který ve čtvrtek schválily obě komory amerického Kongresu. Zákon kritizuje ruský tlak na Kyjev a otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření protiruských sankcí. Podle Moskvy Washington usiluje o blokování rusko-americké spolupráce, ale Rusko se prý vydírání a hrozbám nepoddá.

Rusku podle Lukaševiče vadí, že zákon "slibuje Kyjevu zbraně, aby mohl pokračovat v silové operaci na Donbasu, a navíc otevřeně vyzývá k využití nevládních organizace k ovlivňování vnitřních poměrů v Rusku". Washington se podle mluvčího pokouší obrátit kolo dějin zpět do období studené války.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:45

"Vláda zvažuje nastavení spravedlivé ceny," řekl v televizi šéf plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. "Chceme se dostat na ospravedlnitelnou tržní úroveň a zároveň poskytnout finanční pomoc těm vrstvám obyvatelstva, které nebudou schopny nové ceny zaplatit. Řeč je totiž o zvýšení ceny v násobcích: trojnásobné až pětinásobné," uvedl šéf Naftogazu.

Budova kyjevského ústředí společnosti Naftogaz
Budova kyjevského ústředí společnosti Naftogaz | Foto: Naftogaz
23:30

Na Ukrajině je dosud prodej energií pro maloodběratele silně dotován ze státní pokladny. Sociální program ze sovětské éry dřívější režimy vytrvale odmítaly zrušit, přestože cena určená domácnostem ani zdaleka nekompenzovala výdaje rozpočtu na nákup plynu v Rusku. Bývalý prezident Viktor Janukovyč se zdráhal upravit systém dotací i přesto, že narovnání cen bylo podmínkou pro záchrannou půjčku Mezinárodního měnového fondu (MMF).

23:20

Ukrajinská vláda zvýší cenu plynu pro domácnosti možná až pětinásobně. V kyjevské televizi to dnes oznámil šéf plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. Nezbytné opatření bude doprovázet program finančních kompenzací pro sociálně slabé rodiny.

Foto: Thinkstock
23:00

Podle donbaských separatistů se dnes večer v areálu doněckého mezinárodního letiště, donedávna místa nejprudších bojů, setkal velitel obléhající povstalecké jednotky se svým ukrajinským protějškem, jehož výsadkový oddíl od května drží letištní terminál. Jednání zprostředkovala mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Vzbouřenci údajně k obklíčenému letišti vpustili kolonu ukrajinských nákladních vozidel, která ukrajinským vojákům dovezla potraviny a vyvezla raněné. Velitelé jednotek, které proti sobě bojují od května, si prý podali ruce.

Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters
21:00

Východoukrajinští povstalci dnes nejméně v sedmi případech narušili nově vyhlášené příměří, který má podle závazku obou bojujících stran trvat od úterý. Tiskové středisko ukrajinské protipovstalecké operace v Kyjevě oznámilo, že separatisté během dneška zaútočili na čtyři obce v Luhanské oblasti protitankovými řízenými střelami a palbou z děl a minometů. O obětech či zraněných se zpráva ukrajinské armády nezmiňuje. Jednotky ukrajinských ozbrojených sil podle prohlášení palbu neopětovaly. Incidenty byly údajně hlášeny z obcí Frunze, Doněckyj, Ščasťa a Stanycja Luhanska.

Proruští separatisté v Doněcku.
Proruští separatisté v Doněcku. | Foto: Reuters
19:30

Rusku podle Lukaševiče vadí, že zákon "slibuje Kyjevu zbraně, aby mohl pokračovat v silové operaci na Donbasu, a navíc otevřeně vyzývá k využití nevládních organizace k ovlivňování vnitřních poměrů v Rusku". Washington se podle mluvčího pokouší obrátit kolo dějin zpět do období studené války.

Neoznačená vojenská technika v Donbasu na východě Ukrajiny. Fotografie byly pořízeny na území kontrolovaném separatisty.
Neoznačená vojenská technika v Donbasu na východě Ukrajiny. Fotografie byly pořízeny na území kontrolovaném separatisty. | Foto: Reuters
19:20

Zákon o podpoře svobody na Ukrajině navrhuje rozšířit už existující protiruské sankce na osoby a firmy, které provokují nestabilitu na Ukrajině, v Moldavsku, Gruzii a Sýrii. V případě výpadků v dodávkách zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu USA ocitnout i ruský monopolní vývozce Gazprom.

19:10

"Zákon vyvolává hluboké politování svým otevřeně konfrontačním charakterem. Spojené státy znovu Rusko bezdůvodně obviňují a vyhrožují sankcemi. Poslanci (Kongresu) i prezident Obama dělají všechno pro to, aby zničili předivo vztahů mezi USA a Ruskem," uvedl v prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.  "Rusko se ale vydírání nepoddá, neobětuje své národní zájmy a nedopustí vměšování do svých vnitřních záležitostí," zdůraznil ruský mluvčí.

19:00

 Rusko se dnes dotčeně ohradilo proti zákonu o podpoře svobody na Ukrajině, který ve čtvrtek schválily obě komory amerického Kongresu. Zákon kritizuje ruský tlak na Kyjev a otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření protiruských sankcí. Podle Moskvy Washington usiluje o blokování rusko-americké spolupráce, ale Rusko se prý vydírání a hrozbám nepoddá.

16:38

"Spustili jsme na vodu druhou válečnou loď Projektu 22350 (třída Admiral Sergej Gorškov), která je navržena pro oblasti vzdálených moří, aby v jakékoli části světových oceánů hájila ruské národní zájmy. Tato válečná loď ztělesňuje všechny myšlenky a nápady projektantů a požadavky naší flotily," prohlásil velitel ruského námořnictva admirál Viktor Čirkov.

16:36

Loděnice v Petrohradu spustily na vodu druhou fregatu moderní třídy Admiral Sergej Gorškov.  Plavidla zmíněné třídy jsou první velké hladinové lodě, které Rusko od pádu Sovětského svazu staví. Moskva si od budovaných fregat slibuje schopnost zasáhnout kdekoli ve světových vodách.

16:27

Moskvané protestují proti strmému pádu rublu. Podívejte se na video.

Protesty proti poklesu rublu

Ruské rubly
0:30
V Moskvě se protestuje proti poklesu rublu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
15:54

Strategickou otázku budoucnosti vztahů Evropské unie s Ruskem by měli v lednu probrat ministři zahraničí členských zemí osmadvacítky. Novinářům to řekl vysoce postavený představitel EU. Zřejmě teprve až si Unie svůj postoj k Rusku tímto způsobem vyjasní, by mohla k rozhovorům do Moskvy odcestovat nová vysoká představitelka Unie pro zahraniční politiku, Italka Federica Mogheriniová.

15:37

Západ a Rusko jsou podle Michaila Gorbačova v nové studené válce a mohou za to Spojené státy. Poslední sovětský prezident, který přispěl v 80. letech minulého století k ukončení studené války mezi Východem a Západem, v rozhovoru poskytnutém časopisu Time rovněž Washingtonu vyčetl, že se k Rusku po rozpadu Sovětského svazu choval jako k "provincii".

Foto: Reuters
15:11

Některé restaurace v Doněcku se údajně vybavily skříňkami na zbraně. Hosté si tam prý mohou odložit své kalašnikovy.

15:00

Vedení samozvané "Luhanské lidové republiky" založilo úřad, jenž by se měl starat o výplatu penzí a sociálních dávek. Informovala o tom povstalecká agentura Novorossija.

Obyvatelé Donbasu se bez penzí ocitli poté, co Kyjev zastavil jejich výplatu.

14:56

Ukrajinská armáda nemá zprávy o tom, že by u Mariupolu přišli o život příslušníci dobrovolnického sboru Azov. "Informaci ověřujeme, ale zatím se nám ji nepodařilo potvrdit," prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

O údajném skonu dvou členů prokyjevských jednotek psal na Facebooku poradce ministra obrany Anton Heraščenko. Zprávu publikoval jen pár hodin poté, co prezident Petro Porošenko uvedl, že v Donbasu po sedmi měsících nepřišel nikdo o život.

14:29

Chorvatsko se stalo další ze zemí Evropské unie, která ratifikovala asociační dohodu s Ukrajinou.

Doposud dokument přijaly Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Malta.

14:09

Zpráva o potyčce fotbalových fanoušků v Kyjevě pronikla i do ruského zpravodajství. Podle dopisovatelky agentury AP se dokonce stala nejdůležitější zprávou státního kanálu Rossija 1.

12:51

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. Důvodem je očekávaná nižší spotřeba pohonných hmot v Rusku a v jiných zemích vyvážejících ropu.

Solidní produkce ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC zřejmě ještě zhorší převis nabídky nad poptávkou, kvůli kterému ceny ropy od června klesly o zhruba 40 procent, uvedla IEA v dnešní pravidelné měsíční zprávě. Tlak na pokles cen této strategické suroviny bude podle ní pravděpodobně pokračovat.

Foto: Thinkstock
12:34

Jedenáct lidí bylo zraněno ve rvačce mezi ukrajinskými a francouzskými fotbalovými fanoušky po zápasu, který se konal ve čtvrtek v Kyjevě. Podle ukrajinských médií Francouzi po prohraném utkání mezi dněpropetrovským Dniprem a klubem ze Saint-Étienne spálili ukrajinskou vlajku.

Vedení klubu vyjádřilo politování, že jeho výprava vyprovokovala incident. Zároveň uvedlo, že v kyjevském baru na ni zaútočili ukrajinští fanoušci vybaveni noži a střelnými zbraněmi, informovala ukrajinská televize espreso.tv.

Poslanec a poradce ministra vnitra Anton Heraščenko na Facebooku spojil incident s problémy kolem dodávek francouzských výsadkových lodí třídy Mistral. "Myslím, že advokáti ukrajinských fanoušků mohou při obhajobě využít skutečnost, že Francie dosud nevysvětlila světovému společenství, zda bude Rusku prodávat mistraly, nebo ne," uvedl.

12:21

Státní zastupitelství v jihopolském městě Bílsko-Bělá začalo vyšetřovat případ místního obyvatele, který je podezřelý z trestného činu kvůli službě ve vojenském útvaru na území Ukrajiny.

Za své aktivity by mohl být postaven před soud, přičemž by mu hrozilo pět let vězení.

12:10

Z Donbasu přišla zpráva o nových mrtvých.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko podle listu Ukrajinska pravda před polednem na Facebooku napsal, že v noci byli při porušení příměří zabiti dva gardisté a další dva vážně zraněni.

Stalo se to v obci Pavlopil asi 25 kilometrů od Mariupolu, kam se prý neúspěšně pokusili proniknout povstalci.

11:38

Podle ruské centrální banky ze země letos odteče kapitál ve výši 128 miliard dolarů. Loni to bylo jen 56 miliard.

10:49

Vojenský analytik Dmytro Tymčuk na Facebooku napsal, že povstalci dál využívají příměří k přesunům jednotek a výzbroje.

Na severu Doněcku byla podle něj zaznamenána skupina "rusko-teroristických" sil, která se předtím účastnila bojů o letiště a o obec Avdijivka. K dispozici má prý 20 obrněných vozidel, 30 děl a také více minometů.

10:45

Klidnější situaci na východě Ukrajiny potvrzují i zprávy z pátečního rána. Tiskové středisko ukrajinské vládní "protiteroristické operace" uvedlo, že rebelové za uplynulých 24 hodin porušili klid zbraní šestkrát, vesměs během noci.

Šlo prý o provokativní střelbu z pěchotních zbraní, mimo jiné i v oblasti doněckého letiště, o něž obě strany v předchozích měsících sváděly intenzivní boje.

10:33

Mezinárodní měnový fond vyzval mezinárodní společenství, aby zvýšilo svoji pomoc Ukrajině. Ta je podle něj bezprostředně ohrožena možným finančním kolapsem.

"Je opravdu důležité, aby se dárci stali aktivnějšími a poskytli Ukrajině další finanční prostředky," citoval server Deutsche Welle mluvčího MMF Williama Murrayho.

MMF odhaduje, že Kyjev akutně potřebuje 15 miliard dolarů. Podle vyjádření ministryně financí ale bankrot není na pořadu dne.

10:16

Ukrajinské ministerstvo obrany navrhuje vyčlenit v rozpočtu pro armádu více než trojnásobek letošní částky. Podle šéfa resortu Stepana Poltoraka by mělo na obranu země jít v přepočtu 50 miliard ukrajinských hřiven, letos to bylo 15 miliard.

Ministr připomněl, že razantně vzrostl počet vojáků. Zatímco loni jich bylo 130 000, v současnosti jich je 232 000. A Poltorak by si představoval dokonce 250 000 lidí ve zbrani.

Nový ministr obrany Stepan Poltorak během svého projevu v ukrajinském parlamentu. Z povzdálí ho sleduje prezident Petro Porošenko.
Nový ministr obrany Stepan Poltorak během svého projevu v ukrajinském parlamentu. Z povzdálí ho sleduje prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
09:50

Ve stanici metra Anděl (někdejší Moskevská) v Praze se uskutečnil happening, jehož cílem bylo "odmítnutí proputinovské politiky toho času prezidenta České republiky Miloše Zemana a současné české vlády".

Uspořádala ho neformální občanská iniciativa Praha není Moskva.

09:33

Křehké příměří na východě Ukrajiny přineslo první den bez mrtvých či zraněných vojáků od začátku konfliktu.

"Dnes je prvních 24 hodin během sedmi měsíců..., kdy máme na Ukrajině skutečné příměří," prohlásil prezident Petro Porošenko při projevu v Lowyho ústavu pro mezinárodní politiku.

"Neumíte si ani představit, jak důležité to pro mne je. Toto je první noc, kdy nemám žádného ztraceného ani zraněného ukrajinského vojáka. Kdy nemáme žádného mrtvého ani zraněného civilistu," dodal.

08:42

Do odbavení nového ruského konvoje se podle agentury TASS zapojili i ukrajinští pohraničníci a celní správa.

Podle Rusů se nyní konvoj rozdělil na dva - 80 kamionů s 800 tunami potravin či zdravotnického materiálu míří do Luhansku, 50 kamionů se 400 tunami do Doněcku.

08:33

Ruský rubl se podle agentury Reuters propadl na nové historické minimum. Měna poprvé pokořila hranici 57 rublů za jeden americký dolar.

08:05

Prezident Barack Obama prozatím nepočítá, že by USA uvalily na Rusko další sankce. Podle Hlasu Ameriky to řekl během jednání Rady ekonomických poradců Bílého domu.

"Někteří lidé v Kongresu požadují pokračování sankcí. Domníváme se však, že by to bylo kontraproduktivní," míní Obama.

Foto: Reuters
07:57

K ukrajinské hranici míří v pořadí už devátý konvoj s humanitární pomocí, oznámilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace.

"Kolona více než 130 vozů vyjela z Doněcku v Rostovské oblasti," uvedl zástupce úřadu podle agentury TASS.

07:43

Právě zakázka na dvě vrtulníkové lodě třídy Mistral za 1,2 miliardy eur jitří v posledních měsících vztahy mezi Ruskem a Francií.

Podívejte se, o co se obě země přou.

07:35

Rusko, které kvůli ukrajinské krizi prozatím nemůže počítat s převzetím francouzských výsadkových lodí, si chce postavit vlastní obdobná plavidla.

"Námořnictvo zařadilo výrobu vlastních ruských výsadkových a útočných lodí do dlouhodobého programu výstavby plavidel do roku 2050 a tyto plány ministerstvo obrany odsouhlasilo," citovala agentura TASS nejmenovaného představitele ruského ministerstva obrany.

"Dokument tyto lodě předpokládá, vlastně mnoho takových lodí."

07:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí:

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyslal do Moskvy naléhavou žádost o mír.

"Zastavte, prosím, palbu. Propusťte, prosím, rukojmí. Stáhněte, prosím, svá vojska z ukrajinského území," vzkázal během návštěvy Austrálie. "Slibuji, že pokud uzavřete hranici, během dvou tří týdnů zavládne na Ukrajině mír a stabilita."

Kvůli neshodám padl páteční termín mírových rozhovorů v Minsku. Podle proruských separatistů je na vině Kyjev.

07:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 12. 2014 0:02
 

Právě se děje

Další zprávy