Živě: Napjaté příměří zpochybňuje střelba v Debalceve

Přenos skončil
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Členové ozbrojených složek samozvané Doněcké lidové republiky odpočívají poblíž Doněcku.
Členové ozbrojených složek samozvané Doněcké lidové republiky odpočívají poblíž Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Po několika nočních lokálních přestřelkách panuje na východě Ukrajiny klid. Zastavení palby potvrzují obě strany. Podle Kyjeva boje ustaly tři hodiny po vyhlášení příměří.

Pozornost se v tuto chvíli upírá především na strategickou železniční křižovatku Debalceve, kde se v minulých dnech sváděly prudké boje.

Povstalci už v sobotu ohlásili, že na město ležící v nitru "jejich" území se minská dohoda nevztahuje. Obyvatelé žijící v jeho blízkosti navíc uvádějí, že v Debalceve se dál střílí. Povstalci také odmítají do města vpustit pozorovatele OBSE.

Příměří dohodnuté v Minsku předpokládá mimo jiné vytvoření neutrální "nárazníkové zóny" a stažení těžkých zbraní.

Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:10

Další se záběrů pořízených nedaleko města Debalceve, tentokrát zachycující zničenou sanitku.

19:03

Agentura Interfax také informovala, že šéf samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko vyzval ukrajinské vojáky obklíčené v "debalcevském kotli", aby město beze zbraní a všeho vybavení opustili.

18:50

Armádní mluvčí doněckých separatistů Eduard Basurin popřel, že by se pozorovatelé OBSE snažili dostat do města Debalceve.

"Potkal jsem se s jejich zástupci. Nikdo z nich tam ani necestoval, ani nebyl," cituje Basurina agentura Interfax.

18:05

Francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko během telefonní konference konstatovali, že příměří na východě Ukrajiny je v zásadě dodržováno. Informoval o tom Elysejský palác.

17:30

Arsenij Jaceňuk hovoří na Twitteru o možnosti válečných reparací: "Pokud jde o obnovu Donbasu, myslím si, že to logicky vyvolává otázku reparací z Ruska.“

17:25

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk by považoval za logické pohovořit si o tom, zda by Rusko nemělo Kyjevu zaplatit odškodnění. Bez dalších podrobností to napsala agentura Interfax.

Foto: Reuters
17:15

Povstalci v Debalceve podle Kyjeva i evropských kontrolorů porušují ustanovení minských mírových dohod.

Přestože k jejich respektování separatisty nepřímo vyzvalo Rusko, vzbouřenci ostřelují obklíčené ukrajinské jednotky a brání misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v plnění jejích kontrolních funkcí.

16:08

Povstalci tvrdí, že město Debalceve už kompletně obklíčili. Kyjev ale oponuje s tím, že drží přístupovou silnici potřebnou pro zásobování, píše agentura Reuters.

15:49

Místo zbraně fotbalový míč. Ukrajinští vojáci se baví na cestě směřující k Debalceve na silnici u Světlodarsku.

15:37

Podle obyvatel žijících v blízkosti města se v Debalceve střílí, ozývají se exploze a dávky z automatických zbraní. Oběti na životech zatím hlášeny nejsou.

15:27

Debalceve má v mírových dobách asi 25 000 obyvatel, dnes jich v polozničeném městě žije slabá pětina.

Foto: Reuters
15:10

Ukrajinští vojáci jsou připraveni stáhnout těžké zbraně, píše s odkazem na ukrajinské vojenské představitele na Twitteru server Ukraine Today. Na snímku vládní vojáci na silnici mezi Debalceve a Artěmivskem.

15:06

Klimkinovy informace později potvrdil i šéf pozorovatelů OBSE. Příměří podle jeho vyjádření za posledních 12 hodin obě strany v podstatě respektují, evropští kontroloři ale zaznamenali ostřelování Luhansku a hlavně řadu incidentů u Debalceve.

15:02

Východoukrajinští povstalci zabránili členům mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v cestě do obleženého Debalceve, které je považováno za kritickou zónu pro osud nově vyhlášeného příměří na Donbasu.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin dnes na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že přes veškeré úsilí se evropští kontroloři do města nedostali. Informaci potvrdila i OBSE.

14:58

Připomeňte si text dohody z Minsku, na jejímž základě o půlnoci kyjevského času začalo platit křehké příměří.

Foto: Reuters
14:50

Cestou do Debalceve...

 

13:30

Velení ukrajinské armády zatím nevidí důvody pro vyhlášení stanného práva, o jehož zavedení hovořil v minulých dnech prezident Petro Porošenko pro případ nezdaru dojednaného příměří. Podle generálního štábu ukrajinské armády se dosavadní případy porušení klidu zbraní omezují na lokální incidenty a provokace separatistů. Na tiskové konferenci v Kyjevě to prohlásil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov. Dosavadní palba je podle něj vedena bez očividného taktického cíle.

12:18

Od vyhlášení příměří zatím zřejmě zemřeli dva lidé.

Dvacet minut po půlnoci kyjevského času se dostalo do raketometné palby město Popasna v Luhanské oblasti. Jedna raketa dopadla na obytný dům a zabila sedmaosmdesátiletého muže a devětašedesátiletou ženu, uvedl guvernér Luhanské oblasti Hennadij Moskal.

Ten také za možnou hrozbu vyhlášeného příměří označil skutečnost, že separatisté všechny bojové jednotky na Donbasu nekontrolují. V Luhanské oblasti podle něj na řadě míst operuje takzvaná kozácká garda. Její velitelé přitom tvrdí, že minské dohody nepodepsali a příměří se jich netýká.

12:11

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyzval Kyjev, Moskvu i separatisty, aby dodržovali smluvené příměří.

"Vyzývám všechny, aby po tom veškerém vynaloženém úsilí o dohodu jednali s dobrým úsudkem (…) Každý by měl vědět, že pokud se teď naše snahy zhroutí, všichni v oblasti především lidé ve východní Ukrajině, a to je rozhodující, zaplatí vysokou cenu," prohlásil podle serveru Uatoday.tv.

Foto: Reuters
12:00

V Debalceve, strategické železniční křižovatce obklíčené povstalci, ostřelují podle Kyjeva separatisté dál armádní obranné posty.

Mluvčí bojových oddílů separatistů Eduard Basurin agentuře Reuters řekl, že město leží na povstaleckém území a příměří se prý na ně nevztahuje. Basurin zároveň obvinil jednotky ukrajinské armády, že ostřelují Horlivku, kterou drží proruští radikálové.

11:41

Podle některých německých poslanců by tamní kancléřka Angela Merkelová měla za svoji snahu vyřešit ukrajinskou krizi dostat Nobelovu cenu míru.

"Jestli to (nová dohoda o příměří z Minsku) povede k dlouhodobému míru, byla by tato cena logickým krokem," řekl podle agentury TASS předseda německo-ukrajinské poslanecké skupiny Karl-Georg Wellmann (CDU).

Angela Merkelová na bezpečnostní konferenci v Mnichově.
Angela Merkelová na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | Foto: Reuters
10:36

Podívejte se, jak podle Národního bezpečnostního a ochranného výboru Ukrajiny vypadá aktuální válečná východoukrajinská mapa. Hnědá část je území ovládané separatisty, modro žluté území kontrolují ukrajinští vojáci.

10:25

Těsně před vyhlášením příměřím si východoukrajinská města ještě prošla pravým peklem, kdy si obě bojující strany snažily upevnit dobyté pozice. Podle shodného tvrzení armády i povstalců docházelo v Debalceve, ale i v Doněcku, Horlivce nebo v okolí Luhansku k nejtvrdším bojům za několik posledních měsíců.

Podle komuniké ukrajinského velení separatisté v posledních dnech před příměřím ztratili až šest set bojovníků.

Foto: Reuters
10:10

Podívejte se na dnešní fotografii z Doněcku. Příměří začalo platit o půlnoci, následky ostřelování jsou ale patrné na každém kroku.

Foto: Reuters
10:02

Neobvyklé ticho na linii fronty hlásili po rozbřesku i lidé žijící v bojové zóně. Doněcká radnice oznámila, že k 9:30 středoevropského času se ve městě nebojuje, ustalo i dělostřelecké, raketové a minometné ostřelování obytných čtvrtí. Policejní velitel Doněcku Vjačeslav Abroskin oznámil, že situace ve městě je "fakticky stabilní".

Slib dodržovat klid zbraní dal ukrajinské armádě i militantní vůdce ukrajinských ultranacionalistů Dmytro Jaroš, jehož dva prapory operují v Doněcké oblasti. Předák pravicových radikálů, který původně příměří odmítal, prý klidu zbraní využije k přípravě na další boj s ruskými okupanty.

09:55

Podle Twitteru již část humanitárního konvoje dorazila do Doněcku.

09:39

Po několika nočních lokálních přestřelkách panuje na východě Ukrajiny klid. Nestřílí se v Doněcku ani Debalceve, zastavení palby potvrzují obě strany. Podle Kyjeva boje zcela ustaly tři hodiny po vyhlášení příměří.

08:33

Kolona 170 ruských nákladních automobilů s humanitárním nákladem se po "celním odbavení" na hraničních přechodech, které jsou pod kontrolou separatistů, rozdělila na dvě části. Devadesát automobilů zamířilo do Doněcku, osmdesát do Luhansku. 

08:25

Podle serveru Ukrinform.ua se konvoj již nachází na hranicích Ruska s Ukrajinou.

08:10

Příměří vyhlásil prezident Porošenko o půlnoci ukrajinského času, tedy ve 23 hodin středoevropského času. Podrobnosti si připomeňte zde: Zbraně utichly. Porošenko vydal rozkaz v přímém přenosu

08:02

Na webových stránkách ukrajinské Národní gardy se v noci objevilo bojovné prohlášení vůdce pravicových radikálů Dmytra Jaroše. Šéf ukrajinských ultranacionalistů v něm napsal, že jeho dva bojové prapory bojující na Donbasu klid zbraní dodržovat nebudou. Zakrátko ale Jarošovo prohlášení z webových stránek zmizelo, napsala agentura Interfax.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
07:55

Mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov na Facebooku napsal, že vzbouřenci po vyhlášení příměří ostřelovali třikrát obec Černuchyne, která leží několik kilometrů východně od Debalceve. Pod palbou separatistů byla rovněž několikrát vesnice Zolote, ta se nachází asi 65 kilometrů západně od Luhansku.

Podle Selezňova příměří porušovaly povstalecké oddíly, které nejsou podřízené velení "lidových republik". Palba byla občasná a lokální, žádné lidské oběti si nevyžádala. Ukrajinské jednotky prý na ostřelování nereagovaly.

Ukrajinští vojáci na obrněných transportérech u Debalceve.
Ukrajinští vojáci na obrněných transportérech u Debalceve. | Foto: Reuters
07:51

Z Ruska dnes vyjel nový konvoj s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu, informoval mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace Oleg Voronov.

Nákladní automobily jsou v Doněcku a Luhansku očekávány v poledne. Na Donbas má dopravit 1,8 tuny potravin a léků, skripta pro posluchače doněcké univerzity, stavební materiál a další životně důležité potřeby.

Dnešní konvoj je již třináctým v řadě. Kyjev vysílání ruských humanitárních konvojů kritizuje, jde podle něj o skrytou podporu separatistů. Ukrajinská i ruská média podala navíc řadu svědectví o tom, že ruská humanitární pomoc se k potřebným dostává jen zčásti, zboží se zmocňují překupníci a prodává se na černém trhu.

07:35

Ukrajinská armáda a proruští separatisté se krátce po oficiálním zahájení příměří na východě země začali vzájemně obviňovat z porušení klidu zbraní, uvádí agentura AP. Podle šéfa ukrajinské tajné služby byl jeden z incidentů zaznamenán asi padesát minut po platnosti příměří. Podle svědků ale na většině míst zbraně zatím mlčí.

Dělostřelecké rány byly podle svědka vypáleny z oblasti, kterou mají podle něj pod kontrolou kozácké jednotky tvořené ruskými občany.

Mluvčí ministerstva obrany proruské samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin ale zase uvedl, že ukrajinští vojáci ve městě Debalceve krátce po půlnoci místního času napadli dělostřeleckou a minometnou palbou pozice povstalců, kteří drží město v obklíčení.

Klid zbraní vyhlásil o půlnoci kyjevského času prezident Ukrajiny Petro Porošenko. V sobotu slíbili dodržovat příměří i rebelové.

Debalceve, 14. 2. 2014.
Debalceve, 14. 2. 2014. | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 2. 2015 19:11
 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy