Foto: Dobrovolníci z Hlaváku s cedulkou v arabštině. Za dva měsíce pomohli pěti stovkám běženců

Foto: Dobrovolníci z Hlaváku s cedulkou v arabštině. Za dva měsíce pomohli pěti stovkám běženců
Praha Hlavní nádraží, pro cizince obvyklá brána do Česka. Pro stovky uprchlíků z Blízkého východu poslední přestupní stanice na jejich cestě do Německa.
Monika Horáková, matka dvou malých dětí, nechtěla sledovat trápení lidí u televize. Dne 3. září vzala batoh, nakoupila sto rohlíků, padesát lahví vody a vyrazila na nádraží: "Nevěděli jsme, co nás čeká, ani co budeme dělat."
Po dvou měsících už ví, že tudy jezdí prakticky jen ti běženci, které propustili ze záchytných zařízení ministerstva vnitra.
Dobrovolníci se ukazují u vlaků přijíždějících z Moravy. Čekají na lidi propuštěné ze zařízení ve Vyšních Lhotách nebo Zastávce u Brna. Od Mladé Boleslavi přijíždí lidé z tábora Bělá.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
30. 10. 2015 18:45
Vystrašení a dezorientovaní přijíždějí na pražské hlavní nádraží uprchlíci z Blízkého východu. Mají za sebou tisíce kilometrů, přešli desatery státní hranice, chytli je až v Česku. Strávili dva nebo tři měsíce zavřeni v českých uprchlických zařízeních. Po propuštění mají sedm dní na opuštění Česka. Chtějí se co nejrychleji dostat do Německa. Neumí řeč, nepřečtou si jediný nápis. Kromě jediného, který je na hlavním nádraží v arabštině. Mají ho na cedulce na krku lidé z iniciativy Hlavák.

Vystrašení a dezorientovaní přijíždějí na pražské hlavní nádraží uprchlíci z Blízkého východu. Mají za sebou tisíce kilometrů, přešli desatery státní hranice, chytli je až v Česku. Strávili dva nebo tři měsíce zavřeni v českých uprchlických zařízeních. Po propuštění mají sedm dní na opuštění Česka. Chtějí se co nejrychleji dostat do Německa. Neumí řeč, nepřečtou si jediný nápis.  Kromě jediného, který je na hlavním nádraží v arabštině. Mají ho na cedulce na krku lidé z iniciativy Hlavák.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků. Evropský soud pro lidská práva označil podmínky v uprchlickém zařízení u Bělé pod Bezdězem za nehumánní.

Ombudsmanka vyzývá ministerstvo vnitra k nápravě. To se věnuje ostraze a dozoru. Pomoc za miliony, o kterou nikdo nestojí.

Mezitím desítky dobrovolníků odjíždí pomáhat na Balkán, kudy se valí tisíce lidí každý den.

Monika Horáková má dvě malé děti, v bahně na srbsko-maďarské hranici by je s sebou mít nemohla. Začátkem záři si vzala batoh, koupila sto rohlíků a dvacet balených vod a vyrazila na pražské Hlavní nádraží hledat svého prvního uprchlíka.


Přes sociální sítě se spojila s dalšími a založila iniciativu Hlavák. Už dva měsíce pomáhají běžencům na nádraží. Po několikaměsíčním pobytu v Česku je to pro stovky lidí  možná první pomoc, která jim k něčemu je.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy