Nalezený syrský pas jitří emoce. Útočil terorista, který přišel do Evropy pod maskou uprchlíka?

Zahraničí Zahraničí
15. 11. 2015 21:18
U těla jednoho z atentátníků policie našla syrský pas, na který cestoval přes Balkán běženec. Není ale jisté, že teroristou byl skutečně on. Pokud by se prokázalo, že je nalezený pravý a jeho majitel se podílel na útocích, posílí to odpůrce přijímání uprchlíků v Evropě. S tím, že Islámský stát této cesty využívá k vysazení svých bojovníků do Evropy. Bavorská CSU už vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou k přísnější kontrole běženců, které Německo přijímá.
Uprchlíci připlouvají do Řecka.
Uprchlíci připlouvají do Řecka. | Foto: Reuters

Paříž – Francouzští vyšetřovatelé identifikovali první tři ze sedmi teroristů jako Francouze. Dva z nich delší dobu žili v Bruselu.

Zatím nedali jasné odpovědi na otázky kolem syrského pasu, nalezeného u těla jednoho z atentátníků.

Cestovní doklad totiž předložil 3. října na řeckém ostrově Leros Syřan, který požádal o azyl. O čtyři dny později se se stejným pasem pasem objevil na makedonsko-srbském hraničním přechodu Preševo, ukázaly databáze srbských úřadů.

O den později jej zaregistrovalo chorvatské ministerstvo vnitra, podle kterého pak pokračoval do Maďarska a Rakouska. Nicméně Rakousko nemá informaci o tom, že muž se jménem Ahmad Abdulhammmad překročil jeho hranice.

Ještě se neví, zda ostatky jednoho ze sedmi pařížských atentátníků patří tomuto člověku, nebo zda je pas kradený, případně padělaný.

"Paříž vše změnila"

Pokud by se prokázalo, že je pravý a jeho majitel se podílel na útocích, posílí to odpůrce přijímání uprchlíků v Evropě. S tím, že Islámský stát této cesty využívá k vysazení svých bojovníků do Evropy.

Bavorská CSU už vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou k přísnější kontrole běženců, které Německo přijímá.

"Nekontrolovaná imigrace a nelegální vstupy do země nemohou pokračovat jako dosud. Paříž vše změnila," řekl listu Welt am Sonntag bavorský ministr financí Markus Söder.

Například slovenský premiér Robert Fico uvedl, že jeho obavy o bezpečnost kvůli proudu uprchlíků byly oprávněné. V podobném duchu hovořil už v sobotu český ministr vnitra Milan Chovanec.

Televize CNN s odvoláním na francouzského senátora uvedla, že atentátníkem byl tento Syřan, který přišel jako uprchlík a žádal o azyl.

Britský deník Guardian naopak nabádá před unáhlenými závěry. V komentáři považuje za podivné, že by si terorista na sebevražedné misi vzal s sebou pas. Upozorňuje rovněž na to, že Islámský stát mohl pas narafičit záměrně, protože nechce, aby Syřané odcházeli do Evropy.

 

Právě se děje

Další zprávy