Nalezený syrský pas jitří emoce. Útočil terorista, který přišel do Evropy pod maskou uprchlíka?

Zahraničí Zahraničí
15. 11. 2015 21:18
U těla jednoho z atentátníků policie našla syrský pas, na který cestoval přes Balkán běženec. Není ale jisté, že teroristou byl skutečně on. Pokud by se prokázalo, že je nalezený pravý a jeho majitel se podílel na útocích, posílí to odpůrce přijímání uprchlíků v Evropě. S tím, že Islámský stát této cesty využívá k vysazení svých bojovníků do Evropy. Bavorská CSU už vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou k přísnější kontrole běženců, které Německo přijímá.
Uprchlíci připlouvají do Řecka.
Uprchlíci připlouvají do Řecka. | Foto: Reuters

Paříž – Francouzští vyšetřovatelé identifikovali první tři ze sedmi teroristů jako Francouze. Dva z nich delší dobu žili v Bruselu.

Zatím nedali jasné odpovědi na otázky kolem syrského pasu, nalezeného u těla jednoho z atentátníků.

Cestovní doklad totiž předložil 3. října na řeckém ostrově Leros Syřan, který požádal o azyl. O čtyři dny později se se stejným pasem pasem objevil na makedonsko-srbském hraničním přechodu Preševo, ukázaly databáze srbských úřadů.

O den později jej zaregistrovalo chorvatské ministerstvo vnitra, podle kterého pak pokračoval do Maďarska a Rakouska. Nicméně Rakousko nemá informaci o tom, že muž se jménem Ahmad Abdulhammmad překročil jeho hranice.

Ještě se neví, zda ostatky jednoho ze sedmi pařížských atentátníků patří tomuto člověku, nebo zda je pas kradený, případně padělaný.

"Paříž vše změnila"

Pokud by se prokázalo, že je pravý a jeho majitel se podílel na útocích, posílí to odpůrce přijímání uprchlíků v Evropě. S tím, že Islámský stát této cesty využívá k vysazení svých bojovníků do Evropy.

Bavorská CSU už vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou k přísnější kontrole běženců, které Německo přijímá.

"Nekontrolovaná imigrace a nelegální vstupy do země nemohou pokračovat jako dosud. Paříž vše změnila," řekl listu Welt am Sonntag bavorský ministr financí Markus Söder.

Například slovenský premiér Robert Fico uvedl, že jeho obavy o bezpečnost kvůli proudu uprchlíků byly oprávněné. V podobném duchu hovořil už v sobotu český ministr vnitra Milan Chovanec.

Televize CNN s odvoláním na francouzského senátora uvedla, že atentátníkem byl tento Syřan, který přišel jako uprchlík a žádal o azyl.

Britský deník Guardian naopak nabádá před unáhlenými závěry. V komentáři považuje za podivné, že by si terorista na sebevražedné misi vzal s sebou pas. Upozorňuje rovněž na to, že Islámský stát mohl pas narafičit záměrně, protože nechce, aby Syřané odcházeli do Evropy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy