Stopa vede na předměstí Molenbeek. Džihádistické podzemí Bruselu je hrozba pro Evropu

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2015 15:17
Z Francie odešlo podle nedávné analýzy francouzského parlamentu bojovat do řad Islámského státu v Sýrii téměř tisíc lidí. Nejvíce z evropských zemí. Z Belgie zamířily do Sýrie více než tři stovky radikálů. V poměru k celkovému počtu obyvatel je tak na tom Belgie v Evropě nejhůře. Parlamentní studie uvádí, že zhruba každý pátý francouzský muslim, který se vydal do Sýrie bojovat, je konvertita. Tedy že k islámu přestoupil v mládí či dospělosti a dříve či později vstřebal jeho radikální, džihádistickou verzi.
Zatýkání podezřelého v belgické čtvrti Molenbeeku. (Neděle 15. 11. 2005, snímek je videa).
Zatýkání podezřelého v belgické čtvrti Molenbeeku. (Neděle 15. 11. 2005, snímek je videa). | Foto: Reuters

Paříž/Brusel – Prvním identifikovaným atentátníkem z Paříže je Francouz, narozený ve Francii. Další stopy ale vedou do sousední Belgie. Podle belgické televize pocházeli nejméně dva sebevražední teroristé z Bruselu.

Ani jedno nelze označit za velké překvapení: právě Francie a Belgie jsou země nejvíce "postižené" propagandou džihádistů.

Belgická policie v neděli oznámila, že v souvislosti s atentáty ve Francii zadržela sedm lidí.

Z Francie odešlo podle nedávné analýzy francouzského parlamentu do řad Islámského státu v Sýrii bojovat téměř tisíc lidí. Nejvíce z evropských zemí.

Z Belgie zamířily do Sýrie více než tři stovky radikálů. V poměru k celkovému počtu obyvatel je tak na tom Belgie v Evropě nejhůře.

Podrobná zpráva parlamentní komise, která má 500 stran a byla publikována v létě, ukazuje na velmi rozdílné sociální složení těch, kteří se dobrovolně přidali k islamistům.

Jsou mezi nimi mladí, nezaměstnaní, frustrovaní potomci muslimských přistěhovalců s pocitem diskriminace a bez vyhlídek na budoucnost, ale i výborní studenti a lidé, které lze počítat mezi střední vrstvy.

Někteří jsou pachateli drobné kriminality, což je podle médií právě případ devětadvacetiletého Omara Mostefaie. Onoho prvního identifikovaného ze sedmi sebevražedných teroristů z páteční pařížské noci.

Podle údajů francouzské zpravodajské služby se do května 2015 vrátilo ze Sýrie domů nejméně 217 Francouzů. Počet navrátilců se zvýšil poté, co USA a další země – mezi nimi i Francie – začaly bombardovat pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Každý pátý je konvertita

Varováním nejen pro Francii je fakt, že úderů se zúčastnilo sedm teroristů na několika místech. Přestože šlo o velkou skupinu a příprava takové akce musela trvat dlouho, nepodařilo se je odhalit.

Džihádisté se snaží na mladé muslimy působit prostřednictvím internetu a přes sociální sítě apelovat na to, že budou sloužit důstojné věci, když se připojí k jejich boji namísto toho, aby sdíleli život mezi nepřáteli. V tom některé utvrzují i radikální imámové.

Parlamentní studie uvádí, že zhruba každý pátý francouzský muslim, který se vydal do Sýrie bojovat, je konvertita. Tedy že k islámu přestoupil v mládí či dospělosti a dříve či později vstřebal jeho radikální, džihádistickou verzi.

Známým se stal ve Francii Raphael Amer z Montpellieru. Dvaadvacetiletý vynikající student IT, syn židovského otce a matky katoličky. Připojil se k Islámskému státu a loni zahynul na východě Sýrie.

Zanedbaný Molenbeek

Belgie má dlouhodobé problémy s bruselskou čtvrtí Molenbeek. Nedaleko od centrálních institucí Evropské unie ze skla a oceli se nachází toto nehostinné, zanedbané předměstí s vysokou nezaměstnaností.

Těmito nezaměstnanými jsou hlavně mladí muslimové. Většinou potomci přistěhovalců z Maroka, Tuniska či Turecka.

Mnoho dětí severoafrických imigrantů, kteří přišli do Belgie v šedesátých letech pracovat do oceláren a dalších továren, se cítí nyní přehlíženo. Podniky, ve kterých ještě před dvěma desítkami let mohly najít práci, jsou zavřené.

"Je těžké určit, proč zrovna z Belgie tolik muslimů odchází do Sýrie podpořit radikální islamisty, ale semena hněvu a zmaru jsou rozeseta v chudších částech města," říká bývalá ministryně spravedlnosti Laurette Onkelinxová.

Radikálové z Molenbeeku byli spojováni jak s lednovými atentáty v Paříži (s teroristou, který napadl košer obchod), tak s pokusem střelce vraždit v srpnu v rychlíku Amsterodam – Paříž.

A nyní znovu s útoky ve francouzské metropoli: V automobilu, který zřejmě teroristé použili, byl parkovací lístek z této části Bruselu. Vůz byl z belgické půjčovny.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon nedávno v televizi přiznal, že Molenbeek je vážný problém a osobně se zasadí o jeho řešení.

 

Právě se děje

Další zprávy