Stopa vede na předměstí Molenbeek. Džihádistické podzemí Bruselu je hrozba pro Evropu

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2015 15:17
Z Francie odešlo podle nedávné analýzy francouzského parlamentu bojovat do řad Islámského státu v Sýrii téměř tisíc lidí. Nejvíce z evropských zemí. Z Belgie zamířily do Sýrie více než tři stovky radikálů. V poměru k celkovému počtu obyvatel je tak na tom Belgie v Evropě nejhůře. Parlamentní studie uvádí, že zhruba každý pátý francouzský muslim, který se vydal do Sýrie bojovat, je konvertita. Tedy že k islámu přestoupil v mládí či dospělosti a dříve či později vstřebal jeho radikální, džihádistickou verzi.
Zatýkání podezřelého v belgické čtvrti Molenbeeku. (Neděle 15. 11. 2005, snímek je videa).
Zatýkání podezřelého v belgické čtvrti Molenbeeku. (Neděle 15. 11. 2005, snímek je videa). | Foto: Reuters

Paříž/Brusel – Prvním identifikovaným atentátníkem z Paříže je Francouz, narozený ve Francii. Další stopy ale vedou do sousední Belgie. Podle belgické televize pocházeli nejméně dva sebevražední teroristé z Bruselu.

Ani jedno nelze označit za velké překvapení: právě Francie a Belgie jsou země nejvíce "postižené" propagandou džihádistů.

Belgická policie v neděli oznámila, že v souvislosti s atentáty ve Francii zadržela sedm lidí.

Z Francie odešlo podle nedávné analýzy francouzského parlamentu do řad Islámského státu v Sýrii bojovat téměř tisíc lidí. Nejvíce z evropských zemí.

Z Belgie zamířily do Sýrie více než tři stovky radikálů. V poměru k celkovému počtu obyvatel je tak na tom Belgie v Evropě nejhůře.

Podrobná zpráva parlamentní komise, která má 500 stran a byla publikována v létě, ukazuje na velmi rozdílné sociální složení těch, kteří se dobrovolně přidali k islamistům.

Jsou mezi nimi mladí, nezaměstnaní, frustrovaní potomci muslimských přistěhovalců s pocitem diskriminace a bez vyhlídek na budoucnost, ale i výborní studenti a lidé, které lze počítat mezi střední vrstvy.

Někteří jsou pachateli drobné kriminality, což je podle médií právě případ devětadvacetiletého Omara Mostefaie. Onoho prvního identifikovaného ze sedmi sebevražedných teroristů z páteční pařížské noci.

Podle údajů francouzské zpravodajské služby se do května 2015 vrátilo ze Sýrie domů nejméně 217 Francouzů. Počet navrátilců se zvýšil poté, co USA a další země – mezi nimi i Francie – začaly bombardovat pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Každý pátý je konvertita

Varováním nejen pro Francii je fakt, že úderů se zúčastnilo sedm teroristů na několika místech. Přestože šlo o velkou skupinu a příprava takové akce musela trvat dlouho, nepodařilo se je odhalit.

Džihádisté se snaží na mladé muslimy působit prostřednictvím internetu a přes sociální sítě apelovat na to, že budou sloužit důstojné věci, když se připojí k jejich boji namísto toho, aby sdíleli život mezi nepřáteli. V tom některé utvrzují i radikální imámové.

Parlamentní studie uvádí, že zhruba každý pátý francouzský muslim, který se vydal do Sýrie bojovat, je konvertita. Tedy že k islámu přestoupil v mládí či dospělosti a dříve či později vstřebal jeho radikální, džihádistickou verzi.

Známým se stal ve Francii Raphael Amer z Montpellieru. Dvaadvacetiletý vynikající student IT, syn židovského otce a matky katoličky. Připojil se k Islámskému státu a loni zahynul na východě Sýrie.

Zanedbaný Molenbeek

Belgie má dlouhodobé problémy s bruselskou čtvrtí Molenbeek. Nedaleko od centrálních institucí Evropské unie ze skla a oceli se nachází toto nehostinné, zanedbané předměstí s vysokou nezaměstnaností.

Těmito nezaměstnanými jsou hlavně mladí muslimové. Většinou potomci přistěhovalců z Maroka, Tuniska či Turecka.

Mnoho dětí severoafrických imigrantů, kteří přišli do Belgie v šedesátých letech pracovat do oceláren a dalších továren, se cítí nyní přehlíženo. Podniky, ve kterých ještě před dvěma desítkami let mohly najít práci, jsou zavřené.

"Je těžké určit, proč zrovna z Belgie tolik muslimů odchází do Sýrie podpořit radikální islamisty, ale semena hněvu a zmaru jsou rozeseta v chudších částech města," říká bývalá ministryně spravedlnosti Laurette Onkelinxová.

Radikálové z Molenbeeku byli spojováni jak s lednovými atentáty v Paříži (s teroristou, který napadl košer obchod), tak s pokusem střelce vraždit v srpnu v rychlíku Amsterodam – Paříž.

A nyní znovu s útoky ve francouzské metropoli: V automobilu, který zřejmě teroristé použili, byl parkovací lístek z této části Bruselu. Vůz byl z belgické půjčovny.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon nedávno v televizi přiznal, že Molenbeek je vážný problém a osobně se zasadí o jeho řešení.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy