Živě: Premiér Jaceňuk podal demisi, Ukrajina míří k volbám

Živě
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina zažila další politický třesk.

Vládní koalice, která se utvořila na jaře po pádu režimu Viktora Janukovyče, se rozpadla.

Premiér Arsenij Jaceňuk následně předal prezidentu Petru Porošenkovi svoji rezignaci, a země tak míří k předčasným volbám, které by se měly konat v říjnu.

Prokyjevské jednotky mezitím pokračují v intenzivním tlaku na proruské separatisty. Povstalci se nicméně pokoušejí získat zpět území, o něž v posledních dnech přišli.

Čtvrteční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:45

"Na zasedání vlády byl úřadujícím premiérem prozatím jmenován (vicepremiér) Volodymyr Hrojsman," napsal na Facebooku ministr vnitra Arsen Avakov.

19:00

Ukrajinská vláda odstoupila. "Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů," řekl premiér Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně zdůraznil, že se "za žádných okolností" nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

19:00

Ukrajinská vláda odstoupila. "Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů," řekl premiér Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně zdůraznil, že se "za žádných okolností" nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

18:30

Evropská unie rozhodla uvalit sankce na dalších 15 Rusů a Ukrajinců sympatizujících s Ruskem. Počet potrestaných v souvislosti s ukrajinskou krizí tak stoupne na 87. Na seznam přibude i 18 institucí a firem, informovala dnes s odvoláním na diplomaty agentura DPA.

17:23

"Studená válka II. Západ prohrává Putinovu nebezpečnou hru," píše na své titulní straně časopis TIME.

17:14

Spojené národy by měly zvážit, zda nezajistí místo dopadu letu MH17.

Podle britského velvyslance na Ukrajině by to usnadnilo přístup expertů k troskám letounu. Ten totiž stále blokují proruští separatisté.

 

16:54

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk už prezidentovi Petru Porošenkovi oficiálně nabídl rezignaci, hlásí agentura Reuters.  

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014)
Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
16:19

Proruští separatisté už třetím dnem zadržují ukrajinského novináře Antona Skibu, který v Doněcku pracoval pro americkou stanici CNN a britskou BBC. Americká televize o tom informovala na svých webových stránkách.

Foto: Aktuálně.cz
16:08

"Dnes, 24. července, se na plenárním zasedání (parlamentu) hlavy politických stran UDAR a Svoboda dohodly na vystoupení svých 71 poslanců z koalice, a předložily tak potřebné dokumenty s jejich podpisy," prohlásil podle serveru Ukrinform Porošenko.

15:37

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov oznámil, že má parlament třicet dní na to, aby dal dohromady novou koalici, jinak bude rozpuštěn.

Foto: Reuters
15:24

Rusko prostřednictvím agentury Reuters vyjádřilo obavy z amerického návrhu na rozmístění obranného raketového systému v Jižní Koreji, píše o tom agentura Reuters.

14:52

Rozpad koaličního bloku by podle prezidenta Petra Porošenka neměl ochromit práci parlamentu. "Všechny průzkumy veřejného mínění, stejně jako rozhovory s lidmi, jasně ukazují, že veřejnost chce úplný restart moci," citovala ho Ukrajinska pravda a posléze i agentura Reuters. Výstup dvou frakcí podle něj naznačuje, že poslanci nelpí na svých místech a cítí náladu voličů.

Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace.
Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
14:46

Konstrukční úpravy na plynovém potrubí, které umožní posílat plyn ze západní Evropy na Ukrajinu, jdou podle plánu a dohodnuté kapacity by mělo být dosaženo 1. září. Podle agentury Reuters to oznámil slovenský správce plynovodu Eustream.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:25

Více k evropským sankcím vůči Rusku: Evropská unie hodlá v reakci na ruský postup na Ukrajině výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích a podvázat hospodářský rozvoj Ruska do příštích let. Vyplývá to z informací z dnešního bruselského jednání diplomatů Evropské unie, kteří jednali o takzvaných sektorových sankcích proti Moskvě.

Foto: Reuters
14:13

Ukrajinská vláda padla. Ukrajinské strany UDAR a Svoboda opustily vládnoucí parlamentní koalici. Všechna tři politická uskupení souhlasí s vypsáním předčasných parlamentních voleb. Ty by se měly uskutečnit v říjnu. Z parlamentní tribuny to oznámili jejich představitelé Vitalij Kovalčuk a Oleh Ťahnybok. Později svou ochotu dovést zemi k předčasným volbám deklarovala i třetí koaliční strana Všeukrajinské sdružení.

Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu.
Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu. | Foto: Reuters
14:07

Předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov oznámil rozpuštění komunistické strany. Tento krok přichází poté, co příslušné listiny podepsal prezident Petro Porošenko. Jako hlavní důvod bylo snížení počtu poslanců z 33 na 23, což je v rozporu s jednacím řádem.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
13:46

Americký senátor John McCain se nechal slyšet, že vlažné sankce vůči Kremlu jsou „vtip“, který bude jen dál podporovat Putinovu agresi. Řekl to v rozhovoru pro britský deník Telegraph.

„Budou jen mluvit, dokud se nestanou nezávislými na ruské energii,“ řekl McCain v návaznosti na setkání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky. Bývalý kandidát na prezidenta patří k velkým kritikům Moskvy a zastáncům co nejtvrdších sankcí.

John McCain na snímku z června 2009.
John McCain na snímku z června 2009. | Foto: Reuters
13:23

Z Charkova do nizozemského Eindhovenu odletěl další letoun s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského Boeingu 777.

Druhý má startovat odpoledne, celkem má být dnes k identifikaci v Nizozemsku přepraveno 51 rakví.

12:36

Mluvčí Evropské komise informoval agenturu Reuters, že se budou diplomaté osmadvacítky zabývat případným dalším zpřísněním sankcí vůči Rusku příští týden.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
11:47

Sankce Evropské unie proti sektorům ruského hospodářství by mohly být podle německé vlády zavedeny do konce července.

Agentuře Reuters to v Bruselu sdělily unijní zdroje. Postih by ale podle Berlína měl mít časový limit, aby bylo možné vrátit se k normálnímu režimu.

10:45

Povstalci na východě Ukrajiny přešli do protiútoku ve snaze dobýt zpět území ztracená při armádní ofenzivě.

Boje se podle armádního analytika Dmytro Tymčuka soustřeďují do okolí obcí Amvrosijivka a Illinka v Doněcké oblasti a Komyšne a Berezove v Luhanské oblasti. Ruská armáda údajně podporuje operace povstalců palbou z děl, minometů a raketometů Grad.

10:41

Moskva i týden po tragédii trvá na tom, co říká od začátku: naše zbraně malajsijský boeing nesestřelily.

Kreml vytáhl z rukávu nové eso: důkazy, které mají o nevině Ruska i "jeho" separatistů na východě Ukrajiny přesvědčit nejen Rusy, ale celý svět, který si Moskva proti sobě popudila.

10:36

Rusko zesiluje svoji podporu separatistům, a to navzdory sestřelení malajsijského letounu.

"Zaznamenali jsme nárůst množství zbraní, které byly v několika posledních týdnech přesunuty z Ruska na Ukrajinu. Nové důkazy zaznamenáváme i od pádu letu MH17, což je důvod pro obavy," citoval server Deutsche Welle nejmenovaného představitele NATO.

10:09

Rusko vyslalo na Ukrajinu letoun s 18 ukrajinskými vojáky, kteří se v Rostovské oblasti léčili ze zranění. Ta utrpěli minulý týden během bojů na hranici. Vojenský speciál je má dopravit do Oděsy.

10:06

Ukrajinská komunistická strana to má nahnuté. Část politické reprezentace chce totiž podporovatele separatistů zakázat.

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov nyní podle serveru Ukrinform rozpustil komunistický klub v Nejvyšší radě.

10:03

Podle zpráv ukrajinského tisku jsou na nejvyšších postech povstaleckého velení cizí státní příslušníci.

Vladimir Anťufejev se stal vicepremiérem samozvané "Doněcké lidové republiky" pro záležitosti obrany. Ruský generál podle agentury Unian působil téměř 20 let v separatistickém moldavském Podněstří jako šéf místní tajné policie KGB.

Poruský separatista z praporu Vostok
Poruský separatista z praporu Vostok | Foto: Reuters
10:01

Polská vláda zrušila plán učinit rok 2015 rokem polské kultury v Rusku.

"Ministři zahraničních věcí a kultury jsou toho názoru, že vzhledem k současné politické situaci a tomu, co se odehrává na Ukrajině, je organizace roku polské kultury v Rusku nemožná," informovala ve středu večer mluvčí polské vlády Malgorzata Kidawá-Blonská. Podle ní se tím ruší i plánovaný rok ruské kultury v Polsku.

09:54

Rusko se rázně ohradilo proti nařčením, že ve středu sestřelilo raketou dva ukrajinské bitevní letouny. Ministerstvo obrany označilo podobná obvinění za "fantastické pohádky". Zopakovalo navíc kritiku amerického Pentagonu za jeho tvrzení o podílu ruské armády na tragické nehodě malajsijského letadla z minulého týdne.

Dva letouny Su-25 byly sestřeleny ve výšce 5200 metrů nad Doněckou oblastí a podle předběžných zjištění je zasáhly rakety odpálené z ruského území.

Foto: Reuters
09:51

Austrálie je připravena vyslat na východ Ukrajiny speciální policejní tým.

Ministryně zahraničí Julie Bishopová se vydala do Kyjeva, kde chce spolu s nizozemským kolegou Fransem Timmermansem projednat s ukrajinským vedením zajištění trosek na území ovládaném separatisty.

"Po převezení ostatků mrtvých do Nizozemska je ochrana místa pádu letadla další prioritou australské vlády," uvedla před odletem.

09:50

Ukrajinská armáda zajala skupinu 18 bojovníků samozvané "Luhanské lidové republiky". Většina zadržených ozbrojenců má ruský pas, napsala agentura UNIAN. Mezi zajatými jsou Rusové, ale také Ázerbájdžánci a jeden Srb.

09:48

Alexandr Chodakovskij, jeden z velitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny, přiznal, že rebelové disponovali protiletadlovým systémem Buk (v kódu NATO SA-11). Právě tímto systémem rebelové podle Washingtonu a Kyjeva sestřelili malajsijský boeing.

"Vím, že ten Buk přijel z Luhanska... pod vlajkou (povstalecké) Luhanské lidové republiky," řekl. "Myslím, že ho pak (Buk) poslali zpět. Dozvěděl jsem se o tom právě v době, kdy jsem se dozvěděl o té tragédii. Odeslali ho zpět asi na rozkaz zastřít stopy po jeho přítomnosti."

Buk-M2.
Buk-M2. | Foto: Aktuálně.cz
09:46

Nejdříve malé shrnutí. Ukrajinská armáda přišla ve středu o dva bitevníky Su-25, které byly sestřeleny poblíž města Snižne. To je přitom jen pár desítek kilometrů od místa, kde se před týdnem zřítil civilní boeing Malaysia Airlines s 298 lidmi na palubě.

Prokyjevské jednotky pokračovaly v ofenzivě proti separatistům. Zmocnily se letiště v Doněcku, ale na čas ztratily kontrolu nad Lysyčanskem v Luhanské oblasti.

Z Charkova pak do Eindhovenu odletěly dva letouny s ostatky obětí tragédie letu MH17.

09:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes budeme sledovat dění kolem krize na Ukrajině a vyšetřování nehody boeingu společnosti Malaysia Airlines.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 7. 2014 20:45
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy