reklama
 
 

Živě: Premiér Jaceňuk podal demisi, Ukrajina míří k volbám

Aktualizováno 24. 7. 2014 20:45
reklama
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
20:45
 

"Na zasedání vlády byl úřadujícím premiérem prozatím jmenován (vicepremiér) Volodymyr Hrojsman," napsal na Facebooku ministr vnitra Arsen Avakov.

19:00

Ukrajinská vláda odstoupila. "Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů," řekl premiér Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně zdůraznil, že se "za žádných okolností" nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

19:00

Ukrajinská vláda odstoupila. "Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů," řekl premiér Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně zdůraznil, že se "za žádných okolností" nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

18:30

Evropská unie rozhodla uvalit sankce na dalších 15 Rusů a Ukrajinců sympatizujících s Ruskem. Počet potrestaných v souvislosti s ukrajinskou krizí tak stoupne na 87. Na seznam přibude i 18 institucí a firem, informovala dnes s odvoláním na diplomaty agentura DPA.

17:23

"Studená válka II. Západ prohrává Putinovu nebezpečnou hru," píše na své titulní straně časopis TIME.

17:14

Spojené národy by měly zvážit, zda nezajistí místo dopadu letu MH17.

Podle britského velvyslance na Ukrajině by to usnadnilo přístup expertů k troskám letounu. Ten totiž stále blokují proruští separatisté.

 

16:54

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk už prezidentovi Petru Porošenkovi oficiálně nabídl rezignaci, hlásí agentura Reuters.  

Ukrajina - premiér - Jaceňuk Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk během návštěvy Berlína. (28. května 2014) | Foto: Reuters
16:19

Proruští separatisté už třetím dnem zadržují ukrajinského novináře Antona Skibu, který v Doněcku pracoval pro americkou stanici CNN a britskou BBC. Americká televize o tom informovala na svých webových stránkách.

CNN - logo
16:08

"Dnes, 24. července, se na plenárním zasedání (parlamentu) hlavy politických stran UDAR a Svoboda dohodly na vystoupení svých 71 poslanců z koalice, a předložily tak potřebné dokumenty s jejich podpisy," prohlásil podle serveru Ukrinform Porošenko.

15:37

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov oznámil, že má parlament třicet dní na to, aby dal dohromady novou koalici, jinak bude rozpuštěn.

Dav obléhá ukrajinský parlament, žádá odškodné za Černobyl Foto: Reuters
15:24

Rusko prostřednictvím agentury Reuters vyjádřilo obavy z amerického návrhu na rozmístění obranného raketového systému v Jižní Koreji, píše o tom agentura Reuters.

14:52

Rozpad koaličního bloku by podle prezidenta Petra Porošenka neměl ochromit práci parlamentu. "Všechny průzkumy veřejného mínění, stejně jako rozhovory s lidmi, jasně ukazují, že veřejnost chce úplný restart moci," citovala ho Ukrajinska pravda a posléze i agentura Reuters. Výstup dvou frakcí podle něj naznačuje, že poslanci nelpí na svých místech a cítí náladu voličů.

Ukrajina - inaugurace - Petro Porošenko Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
14:46

Konstrukční úpravy na plynovém potrubí, které umožní posílat plyn ze západní Evropy na Ukrajinu, jdou podle plánu a dohodnuté kapacity by mělo být dosaženo 1. září. Podle agentury Reuters to oznámil slovenský správce plynovodu Eustream.

Plyn, ilustrační foto Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:25

Více k evropským sankcím vůči Rusku: Evropská unie hodlá v reakci na ruský postup na Ukrajině výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích a podvázat hospodářský rozvoj Ruska do příštích let. Vyplývá to z informací z dnešního bruselského jednání diplomatů Evropské unie, kteří jednali o takzvaných sektorových sankcích proti Moskvě.

EU Foto: Reuters
14:13

Ukrajinská vláda padla. Ukrajinské strany UDAR a Svoboda opustily vládnoucí parlamentní koalici. Všechna tři politická uskupení souhlasí s vypsáním předčasných parlamentních voleb. Ty by se měly uskutečnit v říjnu. Z parlamentní tribuny to oznámili jejich představitelé Vitalij Kovalčuk a Oleh Ťahnybok. Později svou ochotu dovést zemi k předčasným volbám deklarovala i třetí koaliční strana Všeukrajinské sdružení.

Ukrajina parlament Opoziční lídr Arsenij Jaceňuk hovoří v parlamentu. | Foto: Reuters
14:07

Předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov oznámil rozpuštění komunistické strany. Tento krok přichází poté, co příslušné listiny podepsal prezident Petro Porošenko. Jako hlavní důvod bylo snížení počtu poslanců z 33 na 23, což je v rozporu s jednacím řádem.

Oleksandr Turčynov Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
13:46

Americký senátor John McCain se nechal slyšet, že vlažné sankce vůči Kremlu jsou „vtip“, který bude jen dál podporovat Putinovu agresi. Řekl to v rozhovoru pro britský deník Telegraph.

„Budou jen mluvit, dokud se nestanou nezávislými na ruské energii,“ řekl McCain v návaznosti na setkání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky. Bývalý kandidát na prezidenta patří k velkým kritikům Moskvy a zastáncům co nejtvrdších sankcí.

John McCain John McCain na snímku z června 2009. | Foto: Reuters
13:23

Z Charkova do nizozemského Eindhovenu odletěl další letoun s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského Boeingu 777.

Druhý má startovat odpoledne, celkem má být dnes k identifikaci v Nizozemsku přepraveno 51 rakví.

12:36

Mluvčí Evropské komise informoval agenturu Reuters, že se budou diplomaté osmadvacítky zabývat případným dalším zpřísněním sankcí vůči Rusku příští týden.

EU, ilustrační foto Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
11:47

Sankce Evropské unie proti sektorům ruského hospodářství by mohly být podle německé vlády zavedeny do konce července.

Agentuře Reuters to v Bruselu sdělily unijní zdroje. Postih by ale podle Berlína měl mít časový limit, aby bylo možné vrátit se k normálnímu režimu.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 24. 7. 2014 9:45

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama