reklama
 
 

Živě: Doněck znovu pod palbou, městem duní minometná střelba

Aktualizováno 19. 2. 2015 23:56
reklama
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
19:15

Palba v okolí Debalceve neustala a povstalci v noci obsadili další tři okolní obce. Podle separatistů armáda ostřeluje Doněck, podle Kyjeva vzbouřenci soustřeďují síly u Mariupolu. Povstalečtí velitelé tvrdí, že tento důležitý přístav na březích Azovského moře ovládnou do dvou týdnů.

Dobytí Mariupolu je záležitost doslova dvou týdnů," tvrdí velitelé separatistů podle ruského internetového listu Gazeta.ru. Ukrajinská armáda je podle separatistů demoralizovaná po těžkých ztrátách a prohře v Debalceve, kde jen tanků prý povstalci ukořistili okolo 90. V Mariupolu prý separatisty podporuje drtivá většina místních obyvatel. Ukrajinští provládní dobrovolníci naopak tvrdí, že jsou sice pod palbou z povstaleckých minometů a tanků, ale obklíčení, natož pád největšího azovského přístavu bezprostředně nehrozí.

18:10
 

Britské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že královské letectvo ve středu eskortovalo dva ruské bombardéry, které operovaly v blízkosti britského vzdušného prostoru. Rusko ale zdůraznilo, že jeho bombardéry vzdušný prostor jiných států nenarušily.

Podle Londýna jde o politicky motivovanou ukázku síly Ruska. Moskva tak prý zároveň zkouší reakci britské obrany.

Ruské ministerstvo obrany v dnešním prohlášení - podobně jako při obdobných incidentech v minulosti - zdůraznilo, že ruské bombardéry nenarušily vzdušný prostor cizích států a celý dvacetihodinový hlídkový let se odehrál nad mezinárodními vodami Barentsova moře a Atlantického oceánu. "Let se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly, bez narušení hranic jiných států," zdůraznila Moskva.

17:45

Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokuje žádost Kyjeva o vyslání mírových sil na východ Ukrajiny, debata o tom je proto zbytečná. V reakci na návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka to dnes v České televizi řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by byl pro zvážení zapojení českých vojáků do mírové mise, pokud by se na členské země obrátila OSN.

"Domnívám se, že nějaké mírové sbory OSN jsou v tuto chvíli neprůchodné," soudí Zaorálek. S povoláním mírových sil na Donbas totiž nesouhlasí Rusko, které má jako stálý člen Rady bezpečnosti právo veta. Šéf české diplomacie je přesvědčen, že Moskva ho využije a návrh zablokuje, což podle něj už nyní dává najevo. "Připadá mi, že se bavíme o něčem, co je trochu ztráta času," komentoval diskusi o návrhu Kyjeva.

Lubomír Zaorálek Foto: Ludvík Hradilek
16:35

Podle komentáře agentury Reuters je slabá reakce Západu na pád Debalceve ústupkem ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, který získává body díky ochotě hrát vysokou hru a použít v případě potřeby i zbraně. Západ zřejmě doufá, že Putin by příliš riskoval, kdyby se rozhodl konflikt na východě Ukrajiny dál eskalovat.

Západní státníci zřejmě potíže s Debalceve čekali a nyní doufají, že nové územní zisky separatisty uspokojí, píše agentura. Kdyby po pádu důležitého města označila Evropa minské dohody za mrtvé, vedlo by to nutně k novým hospodářským sankcím a zvýšilo by to tlak na prezidenta Baracka Obamu, aby Kyjevu dodal zbraně. To by mohlo boje rozšířit a vyvolat novou fázi konfliktu, kterou si Západ nepřeje.

Putin a Porošenko na jednání v Minsku - 11. února Foto: Reuters
16:30

Separatisté, kteří podle očitých svědků v Debalceve bouřlivě oslavují své vítězství, dnes nabídli Kyjevu výměnu zajatců podle principu "všichni za všechny".

Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zároveň nabídli bezpečnostní záruky pro výkon jejich mise v čerstvě dobytém městě.

16:25
Twitter

Fronta na humanitární pomoc v Debalceve.

16:20

Podle "ministra energetiky" samozvané luhanské vlády Dmitrije Ljamina dodávky plynu na povstalecká území zablokovali neznámí ozbrojenci, kteří "zřejmě jednali na základě rozkazu ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany".

Přečerpávací zařízení prý částečně demontovali na stanici, která se nachází na území kontrolovaném ukrajinskou armádou.

16:15

Vedení ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz potvrdilo, že dodávky plynu na východ země byly ve středu skutečně zastaveny. Podle firmy je důvodem "kritické poškození plynovodní sítě". Obnovení dodávek podle Naftogazu není možné, protože v daném regionu pokračují ozbrojené srážky. Jakmile skončí, bude plynovod opraven.

Dodávka byla přerušena do povstaleckých zón v Doněcké oblasti, luhanští separatisté prý s plynem vydrží jen do dnešního odpoledne.

Ruská společnost Gazprom oznámila, že do povstaleckých zón odesílá plyn určený podle kontraktu pro Ukrajinu.

Kotel, plyn, ilustrační foto
15:46

Zpravodaj BBC Ian Pannell informuje, že ostřelování v Doněcku ve čtvrtek zesílilo. Budovami v centru města podle něj otřásá dělostřelecká palba.

Ukrajina - příměří v Doněcku Foto: Reuters
15:29

Pro připomenutí: V případě umístění mírových jednotek na Ukrajině by se prezidentu Porošenkovi nejvíce zamlouvala policejní mise Evropské unie s mandátem uděleným Radou bezpečnosti OSN.

"Byl by to nejúčinnější garant bezpečnosti v situaci, kdy není slovo mír dodržováno ani Ruskem, ani těmi, které podporuje," uvedl ukrajinský prezident.

14:43

Ukrajinské ministerstvo obrany dementovalo informace, že v Azovském moři blízko Mariupolu plují ruské vojenské lodě.

14:22

Ministr obrany Martin Stropnický nevyloučil, že by se Češi mohli případně zapojit do mírové mise OSN na Ukrajině. "Záleží na jasně definovaném mandátu i kapacitách Armády ČR," napsal na Twitteru.

14:16

Vytvoření "paralelního generálního štábu" nedávno oznámil i vůdce ultranacionalistické ukrajinské organizace Pravý sektor Dmytro Jaroš, který v Donbasu velí dvěma dobrovolnickým praporům.

Štáb má být zároveň ochranou před aktivitami "nekompetentních generálů", řekl Jaroš ruskému vysílání rozhlasové stanice BBC. Spolupráci s generálním štábem pravidelné armády se prý nevyhýbá a jeho rozkazy respektuje.

 

Ukrajina - Pravý sektor - Dmytro Jaroš Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
14:13

Semenčenko armádní velení kritizuje dlouhodobě. Naposledy se do generálního štábu ostře opřel ve středu, a to kvůli ústupu z Debalceve. Dokonce varoval před "úzkou skupinou lidí" v okolí prezidenta Petra Porošenka, kteří na něj vykonávají tlak bez ohledu na vlastní chyby a zločiny.

Ukrajina - Doněck - Donbas Batalion - Simon Semenčenko Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
14:11

Dobrovolníkům, kteří na východě Ukrajiny bojují po boku pravidelné armády, došla trpělivost s velením armády a vytvořili vlastní "generální štáb", který má koordinovat jejich operace.

Podle velitele praporu Donbas Semjona Semenčenka uznává autoritu nového velitelského orgánu sedmnáct dobrovolnických praporů.

"Často hovoříte o tom, že v době války je třeba se sjednotit," vzkázal Semenčenko prezidentovi Porošenkovi. "My jsme to udělali. Dobrovolníci vytvořili sjednocený štáb, v němž jsou zástupci 17 praporů. Cílem je koordinace akcí a vzájemná pomoc," uvedl muž, který je zároveň poslancem ukrajinského parlamentu.

13:58

Válka v Donbasu vyhnala z domovů odhadem milion lidí. Ve středu dobyté Debalceve nebylo jediné město, odkud lidé prchali.

"Evakuovali nás dobrovolníci. Autobus pro nás měl přijet v osm hodin ráno, ale nakonec jsme čekali až do 15 hodin, protože kvůli bombardování musel zůstat na zastávce," popsala své zkušenosti 24letá Aljona, která s rodinou uprchla před těžkými boji z Debalceve a teď pobývá v bývalém rekreačním středisku poblíž Světlogorsku.

Její svědectví přinesla organizace Lékaři bez hranic. "Cítili jsme hrůzu, jak jsme tak celý den stáli venku, poblíž budovy, která už byla několikrát ostřelovaná. Jediná střela by nás na tom místě pohřbila. V sedm hodin ráno sem dopadl granát a jedna žena přišla o nohu. Sanitka přijela za pět hodin, to už byla ta nebohá žena dávno mrtvá."

13:31
Aktuálně.cz

Ukrajina spěje po vítězství doněckých a luhanských separatistů v Debalceve k rozpadu, její armáda je v rozvalu, z dohod v Minsku se stal cár papíru a Západ tomu všemu jen v šoku přihlíží. Shodují se na tom přední čeští bezpečnostní experti.

Ukrajina - Kyjev - nepokoje - 20. 2.
13:27

V bojích o Debalceve bylo zajato nejméně 90 ukrajinských vojáků, dalších 82 vojáků se pohřešuje. Na Twitteru to s odkazem na Kyjev a bez dalších podrobností uvedla agentura AFP.

13:15

Železniční uzel v Debalceve byl během bojů kompletně zničen, oznámila ukrajinská Národní bezpečnostní rada.

Právě kvůli strategické poloze se přitom o město dlouhé týdny sváděly tvrdé bitvy.

13:04

Neschopnost ukrajinské justice přivést k odpovědnosti viníky policejní zvůle při potlačování protivládních protestů v Kyjevě po listopadu 2013 je důsledkem neúcty k zákonům, neprofesionality a občas i záměrných obstrukcí.

Uvedla to dnes organizace Amnesty International (AI) ve zprávě o stavu vyšetřování smrti zhruba stovky lidí, kteří přišli o život během demonstrací proti proruskému režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 19. 2. 2015 6:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama