Živě: Doněck znovu pod palbou, městem duní minometná střelba

Živě
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Velitelé dobrovolnických praporů dlouhodobě kritizují "nekompetentní generály".
Velitelé dobrovolnických praporů dlouhodobě kritizují "nekompetentní generály". | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajina požádá OSN o vyslání mezinárodních mírových jednotek. Návrh prezidenta Petra Porošenka v noci schválila bezpečnostní rada státu. 

A český ministr obrany na Twitteru napsal, že Armáda ČR by případnou účast zvážila.

Podle představ Kyjeva by síly měly být rozmístěny v Donbasu podél frontové linie a na hranici s Ruskem.

Moskva však tento návrh nepodporuje, stejně tak jako separatisté.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:15

Palba v okolí Debalceve neustala a povstalci v noci obsadili další tři okolní obce. Podle separatistů armáda ostřeluje Doněck, podle Kyjeva vzbouřenci soustřeďují síly u Mariupolu. Povstalečtí velitelé tvrdí, že tento důležitý přístav na březích Azovského moře ovládnou do dvou týdnů.

Dobytí Mariupolu je záležitost doslova dvou týdnů," tvrdí velitelé separatistů podle ruského internetového listu Gazeta.ru. Ukrajinská armáda je podle separatistů demoralizovaná po těžkých ztrátách a prohře v Debalceve, kde jen tanků prý povstalci ukořistili okolo 90. V Mariupolu prý separatisty podporuje drtivá většina místních obyvatel. Ukrajinští provládní dobrovolníci naopak tvrdí, že jsou sice pod palbou z povstaleckých minometů a tanků, ale obklíčení, natož pád největšího azovského přístavu bezprostředně nehrozí.

18:10

Britské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že královské letectvo ve středu eskortovalo dva ruské bombardéry, které operovaly v blízkosti britského vzdušného prostoru. Rusko ale zdůraznilo, že jeho bombardéry vzdušný prostor jiných států nenarušily.

Podle Londýna jde o politicky motivovanou ukázku síly Ruska. Moskva tak prý zároveň zkouší reakci britské obrany.

Ruské ministerstvo obrany v dnešním prohlášení - podobně jako při obdobných incidentech v minulosti - zdůraznilo, že ruské bombardéry nenarušily vzdušný prostor cizích států a celý dvacetihodinový hlídkový let se odehrál nad mezinárodními vodami Barentsova moře a Atlantického oceánu. "Let se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly, bez narušení hranic jiných států," zdůraznila Moskva.

17:45

Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokuje žádost Kyjeva o vyslání mírových sil na východ Ukrajiny, debata o tom je proto zbytečná. V reakci na návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka to dnes v České televizi řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by byl pro zvážení zapojení českých vojáků do mírové mise, pokud by se na členské země obrátila OSN.

"Domnívám se, že nějaké mírové sbory OSN jsou v tuto chvíli neprůchodné," soudí Zaorálek. S povoláním mírových sil na Donbas totiž nesouhlasí Rusko, které má jako stálý člen Rady bezpečnosti právo veta. Šéf české diplomacie je přesvědčen, že Moskva ho využije a návrh zablokuje, což podle něj už nyní dává najevo. "Připadá mi, že se bavíme o něčem, co je trochu ztráta času," komentoval diskusi o návrhu Kyjeva.

Foto: Ludvík Hradilek
16:35

Podle komentáře agentury Reuters je slabá reakce Západu na pád Debalceve ústupkem ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, který získává body díky ochotě hrát vysokou hru a použít v případě potřeby i zbraně. Západ zřejmě doufá, že Putin by příliš riskoval, kdyby se rozhodl konflikt na východě Ukrajiny dál eskalovat.

Západní státníci zřejmě potíže s Debalceve čekali a nyní doufají, že nové územní zisky separatisty uspokojí, píše agentura. Kdyby po pádu důležitého města označila Evropa minské dohody za mrtvé, vedlo by to nutně k novým hospodářským sankcím a zvýšilo by to tlak na prezidenta Baracka Obamu, aby Kyjevu dodal zbraně. To by mohlo boje rozšířit a vyvolat novou fázi konfliktu, kterou si Západ nepřeje.

Foto: Reuters
16:30

Separatisté, kteří podle očitých svědků v Debalceve bouřlivě oslavují své vítězství, dnes nabídli Kyjevu výměnu zajatců podle principu "všichni za všechny".

Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zároveň nabídli bezpečnostní záruky pro výkon jejich mise v čerstvě dobytém městě.

16:25

Fronta na humanitární pomoc v Debalceve.

16:20

Podle "ministra energetiky" samozvané luhanské vlády Dmitrije Ljamina dodávky plynu na povstalecká území zablokovali neznámí ozbrojenci, kteří "zřejmě jednali na základě rozkazu ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany".

Přečerpávací zařízení prý částečně demontovali na stanici, která se nachází na území kontrolovaném ukrajinskou armádou.

16:15

Vedení ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz potvrdilo, že dodávky plynu na východ země byly ve středu skutečně zastaveny. Podle firmy je důvodem "kritické poškození plynovodní sítě". Obnovení dodávek podle Naftogazu není možné, protože v daném regionu pokračují ozbrojené srážky. Jakmile skončí, bude plynovod opraven.

Dodávka byla přerušena do povstaleckých zón v Doněcké oblasti, luhanští separatisté prý s plynem vydrží jen do dnešního odpoledne.

Ruská společnost Gazprom oznámila, že do povstaleckých zón odesílá plyn určený podle kontraktu pro Ukrajinu.

Foto: Thinkstock
15:46

Zpravodaj BBC Ian Pannell informuje, že ostřelování v Doněcku ve čtvrtek zesílilo. Budovami v centru města podle něj otřásá dělostřelecká palba.

Foto: Reuters
15:29

Pro připomenutí: V případě umístění mírových jednotek na Ukrajině by se prezidentu Porošenkovi nejvíce zamlouvala policejní mise Evropské unie s mandátem uděleným Radou bezpečnosti OSN.

"Byl by to nejúčinnější garant bezpečnosti v situaci, kdy není slovo mír dodržováno ani Ruskem, ani těmi, které podporuje," uvedl ukrajinský prezident.

14:43

Ukrajinské ministerstvo obrany dementovalo informace, že v Azovském moři blízko Mariupolu plují ruské vojenské lodě.

14:22

Ministr obrany Martin Stropnický nevyloučil, že by se Češi mohli případně zapojit do mírové mise OSN na Ukrajině. "Záleží na jasně definovaném mandátu i kapacitách Armády ČR," napsal na Twitteru.

14:16

Vytvoření "paralelního generálního štábu" nedávno oznámil i vůdce ultranacionalistické ukrajinské organizace Pravý sektor Dmytro Jaroš, který v Donbasu velí dvěma dobrovolnickým praporům.

Štáb má být zároveň ochranou před aktivitami "nekompetentních generálů", řekl Jaroš ruskému vysílání rozhlasové stanice BBC. Spolupráci s generálním štábem pravidelné armády se prý nevyhýbá a jeho rozkazy respektuje.

 

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
14:13

Semenčenko armádní velení kritizuje dlouhodobě. Naposledy se do generálního štábu ostře opřel ve středu, a to kvůli ústupu z Debalceve. Dokonce varoval před "úzkou skupinou lidí" v okolí prezidenta Petra Porošenka, kteří na něj vykonávají tlak bez ohledu na vlastní chyby a zločiny.

Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům.
Simon Semenčenko, velitel dobrovolnického Donbas Batalionu, který stojí proti proruským separatistům. | Foto: Reuters
14:11

Dobrovolníkům, kteří na východě Ukrajiny bojují po boku pravidelné armády, došla trpělivost s velením armády a vytvořili vlastní "generální štáb", který má koordinovat jejich operace.

Podle velitele praporu Donbas Semjona Semenčenka uznává autoritu nového velitelského orgánu sedmnáct dobrovolnických praporů.

"Často hovoříte o tom, že v době války je třeba se sjednotit," vzkázal Semenčenko prezidentovi Porošenkovi. "My jsme to udělali. Dobrovolníci vytvořili sjednocený štáb, v němž jsou zástupci 17 praporů. Cílem je koordinace akcí a vzájemná pomoc," uvedl muž, který je zároveň poslancem ukrajinského parlamentu.

13:58

Válka v Donbasu vyhnala z domovů odhadem milion lidí. Ve středu dobyté Debalceve nebylo jediné město, odkud lidé prchali.

"Evakuovali nás dobrovolníci. Autobus pro nás měl přijet v osm hodin ráno, ale nakonec jsme čekali až do 15 hodin, protože kvůli bombardování musel zůstat na zastávce," popsala své zkušenosti 24letá Aljona, která s rodinou uprchla před těžkými boji z Debalceve a teď pobývá v bývalém rekreačním středisku poblíž Světlogorsku.

Její svědectví přinesla organizace Lékaři bez hranic. "Cítili jsme hrůzu, jak jsme tak celý den stáli venku, poblíž budovy, která už byla několikrát ostřelovaná. Jediná střela by nás na tom místě pohřbila. V sedm hodin ráno sem dopadl granát a jedna žena přišla o nohu. Sanitka přijela za pět hodin, to už byla ta nebohá žena dávno mrtvá."

13:31

Ukrajina spěje po vítězství doněckých a luhanských separatistů v Debalceve k rozpadu, její armáda je v rozvalu, z dohod v Minsku se stal cár papíru a Západ tomu všemu jen v šoku přihlíží. Shodují se na tom přední čeští bezpečnostní experti.

Foto: Reuters
13:27

V bojích o Debalceve bylo zajato nejméně 90 ukrajinských vojáků, dalších 82 vojáků se pohřešuje. Na Twitteru to s odkazem na Kyjev a bez dalších podrobností uvedla agentura AFP.

13:15

Železniční uzel v Debalceve byl během bojů kompletně zničen, oznámila ukrajinská Národní bezpečnostní rada.

Právě kvůli strategické poloze se přitom o město dlouhé týdny sváděly tvrdé bitvy.

13:04

Neschopnost ukrajinské justice přivést k odpovědnosti viníky policejní zvůle při potlačování protivládních protestů v Kyjevě po listopadu 2013 je důsledkem neúcty k zákonům, neprofesionality a občas i záměrných obstrukcí.

Uvedla to dnes organizace Amnesty International (AI) ve zprávě o stavu vyšetřování smrti zhruba stovky lidí, kteří přišli o život během demonstrací proti proruskému režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

13:01

Mapa bojů na Ukrajině k 19. únoru - z pohledu Kyjeva.

12:48

Ruský premiér Dmitrij Medveděv řekl na zasedání vlády, že Rusko je připraveno dodávat zadarmo plyn na území, které ovládají na východě Ukrajiny separatisté.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters
12:47

Britské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu večer musely vzlétnout stíhačky královského letectva, aby doprovodily dva ruské bombardéry Tu-95 z blízkosti britského vzdušného prostoru.

Podobný incident se odehrál už v lednu a britské úřady kvůli němu musely na krátko změnit trasy civilních letů.

Podle Londýna jde o politicky motivovanou ukázku síly Ruska. Moskva tak prý zároveň zkouší reakci britské obrany.

12:21

Ukrajinská armáda obvinila povstalce z raketového útoku na vesnici Širokine, kterou prochází frontová linie východně od Mariupolu. Podle Kyjeva tam separatisté soustřeďují vojenskou techniku.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap
11:46

Na Ukrajině vůči Porošenkovi sílí kritické hlasy, a to i v souvislosti se záměrem pozvat do země mírové jednotky OSN. Vyčítají mu to mimo jiné kvůli listopadovému výroku, podle něhož mohou být konflikty v Donbasu zastaveny pouze silnou armádou.

11:32

Petro Porošenko na své webové stránce uvedl, že hovořil telefonicky s Vladimirem Putinem, Angelou Merkelovou a Francoisem Hollandem. Prý jim řekl, aby nevytvářeli iluzi, že to, co se stalo v Debalceve, je součástí dohod z Minsku.

11:26

V Luhansku jsou prý povstalecké zóny bez plynu. "Premiér" luhanské povstalecké vlády Gennadij Cypkalov ruské agentuře TASS řekl, že vedení vzbouřenců jedná o situaci s Ukrajinou "i s jinými státy". Přerušení dodávky označil za projev politického a hospodářského nátlaku.

"Pokud se do 14:00 SEČ s Ukrajinou nebo Ruskem nedohodneme, čeká nás doba ledová," řekl Cypkalov. "Kyjevské úřady chtějí vyvolat mezi našimi lidmi paniku. Udělaly to právě v době, kdy udeřily mrazy a spotřeba plynu je velká," řekl premiér luhanských radikálů.

11:23

Ukrajina "barbarsky" zastavila dodávky zemního plynu do povstaleckých oblastí na východě země, oznámili v Doněcku a Luhansku zástupci separatistů. "Kohoutky byly ve středu večer zcela vypnuty, žádný plyn neproudí. Dodávku z Ruska už jsme zajistili," konstatoval povstalecký vůdce Andrej Purgin.

Podle něj si už v noci "lidová republika" v Doněcku zajistila přímé dodávky z Ruska. Luhanští separatisté ale prý s plynem vydrží jen do dnešního odpoledne. Ruská vláda chce plyn na Ukrajinu poslat jako "humanitární pomoc".

V oblasti, kde se teploty pohybují pod deseti stupni mrazu, může podle médií zastavení dodávek plynu způsobit vážné hospodářské škody a zkomplikovat život domácnostem.

Foto: Martin Svozílek/Economia
10:51

Povstalci oznámili, že armáda v noci ztratila jižně od Debalceve dalších 40 mužů. Separatistické jednotky podle mluvčího separatistického "ministerstva obrany" Eduarda Basurina obsadily v okolí města obce Hostra Mohyla, Savelivka a Bulavyne.

Armáda údajně v noci dvanáctkrát porušila příměří, což podle Basurina vyvolalo náležitou odpověď povstaleckých zbraní.

10:32

Incidenty na východě Ukrajiny neustávají. Podle armády bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 46 případů porušení příměří.

Aktivity separatistů se po Debalceve přesunuly k vesnici Širokine, která leží poblíž přístavu Mariupol. Tvrdí to mluvčí "protiteroristické operace" Anatolij Stelmach.

10:29

Debalceve už opustilo 90 % ukrajinských vojáků, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na armádu.

10:23

Telefonický rozhovor mezi představiteli takzvané "normandské čtyřky", tedy Ruska, Německa, Francie a Ukrajiny, byl přesunut na čtvrtek, oznámil Kreml. Původně spolu Vladimir Putin, Angela Merkelová, Francoise Hollande a Petro Porošenko měli hovořit ve středu.

10:11

S obdobnou tezí přišel před dvěma týdny i někdejší generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. "Tohle není o Ukrajině. Putin chce obnovit ruskou pozici světové velmoci. S velkou pravděpodobností napadne pobaltské země, aby vyzkoušel platnost článku 5," řekl tehdy.

"Ví, že pokud napadne jednu z členských zemí, bude poražen. Tohle si pojďme říct otevřeně. On je ale přeborníkem v hybridní válce."

Foto: Reuters
10:07

Britský ministr obrany Michael Fallon je přesvědčen, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl stejnou taktiku jako na Ukrajině použít i vůči pobaltským členům NATO.

Podle něj musí být Severoatlantická aliance připravena na ruskou agresi "v jakékoliv formě", obzvláště v době, kdy jsou vztahy mezi Moskvou a Aliancí napjaté. "NATO musí být připraveno na jakýkoliv druh agrese z Ruska, v jakékoliv podobě," citoval ho deník The Guardian.

9:56

V ukrajinských médiích se dnes objevila kritika kyjevského vojenského velení, jehož chyby údajně debalcevský ústup vyvolaly. "Prvním krokem vrchního velitele Petra Porošenka musí být odvolání (náčelníka generálního štábu Viktora) Muženka a jeho kamarádů," napsal dnes na Facebooku ukrajinský poslanec Viktor Baloha. Koordinátor ukrajinských dobrovolnických oddílů Vitalij Dejneha na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že to byl právě Muženko, kdo blokoval včasný ústup vládních jednotek z Debalceve.

Foto: Reuters
9:45

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek poletí o víkendu do Kyjeva. V neděli tomu bude rok, co z Kyjeva uprchl Viktor Janukovyč.

9:42

Povstalci už jmenovali novým starostou Debalceve Alexandra Afendikova. Na tiskové konferenci překvapil tím, že byl oblečen v mikině s řeckou vlajkou na rukávu.

9:39

Podle serveru Novosti Donbasa, který podporuje ukrajinskou vládu, povstalci dnes ráno ostřelovali vesnice Popasna a Novotoškovka severně od Luhansku.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
8:28 Drtinová a Veselovský

Jaké jsou příčiny ukrajinských neúspěchů na bitevním poli? Ukrajinská armáda má velmi špatné velení, říká v rozhovoru pro DVTV expert na Rusko a východní Evropu Karel Svoboda.

Ukrajina: Největší nepřítel armády? Její velení, míní expert

Ukrajina
12:08
Ústup ukrajinské armády je vynucený, nic podle plánu. Příměří poskytlo separatistům šanci se mobilizovat a stáhnout těžkou techniku k Debalceve, říká expert na Rusko a východní Evropu Karel Svoboda | Video: Daniela Drtinová
8:02

Podle posledních zpráv je v Debalceve ráno klid, město plně kontrolují separatisté. Všichni ukrajinští vojáci se stáhli do Artěmivsku.

Vojenská bota u silnice poblíž Debalceve.
Vojenská bota u silnice poblíž Debalceve. | Foto: Reuters
7:59

Podle ruského listu Novaja Gazeta jsou proti vyslání mírových jednotek i separatisté.

7:54

Rusko nepodporuje návrh vyslat na Ukrajinu mezinárodní mírové jednotky OSN. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin podle agentury RIA Novosti řekl, že by se tím zpochybnila ochota ukrajinské vlády splnit dohody z Minsku.

 

rada bezpečnosti osn
rada bezpečnosti osn | Foto: Reuters
7:50

Šéfem poradců ukrajinské ministryně financí Natalije Jareškové se stal bývalý slovenský ministr financí a vicepremiér Ivan Mikloš. Informoval o tom server Ukraine Today. Jako poradce by se měl údajně zabývat zejména tématy daní a veřejných financí. Čtyřiapadesátiletý ekonom byl v letech 1998 až 2002 místopředsedou slovenské vlády pro ekonomiku, následně zastával čtyři roky funkci ministra financí. V této pozici byl i v letech 2010 až 2012 za premiérky Ivety Radičové.

Ivan Mikloš.
Ivan Mikloš. | Foto: Aktuálně.cz
7:48

Připomeňte si ve fotografiích včerejší pád města Debalceve do rukou proruských separatistů.

7:47

Pozvat mírové jednotky OSN navrhl včera večer Petro Porošenko. Odůvodnil to tím, že Rusko podle něj neplní mírové dohody. Chce zahájit konzultace se zahraničními partnery o této otázce, "předběžně" však mírovou misi už konzultoval s prezidenty Francie a Ruska a německou kancléřkou minulý týden při summitu v Minsku. Porošenkovo vystoupení následovalo po ústupu ukrajinských sil ze strategicky položeného města Debalceve na východě Ukrajiny.

Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ.
Petro Porošenko měl mimořádný projev na kyjevském letišti, odkud odletěl na východ. | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 2. 2015 23:56
 

Právě se děje

Další zprávy