Britové jdou k volbám. Projděte si, jak mohou ovlivnit budoucnost brexitu i celé země

Helena Truchlá Helena Truchlá
11. 12. 2019 6:20
Už za jeden den končí ve Velké Británii další odpočítávání. Tentokrát však ne do plánovaného odchodu země z Evropské unie, ale do předčasných voleb. Přečtěte si v našem přehledu, jaká jsou hlavní témata kampaní vládních konzervativců Borise Johnsona i opozičních labouristů Jeremyho Corbyna nebo co bude dál se Spojeným královstvím a zmíněným brexitem.
Britský parlament.
Britský parlament. | Foto: Reuters

Proč jdou Britové k volbám už potřetí za pět let?

Když se Boris Johnson stal letos v červenci premiérem, záhy jeho konzervativci ztratili většinu v Dolní sněmovně britského parlamentu. To mu od té doby bránilo prosadit klíčový zákon o odchodu země z Evropské unie. Brexit je přitom něco, co Johnson Britům slíbil "za každou cenu". 

Místo opuštění unie 31. října proto parlament odhlasoval uspořádání předčasných voleb, které by mohly patovou situaci ve sněmovně vyřešit. Běžně chodí k urnám zhruba 46 milionů voličů jednou za pět let, teď je to za stejné období už potřetí.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy