Britové jdou k volbám. Projděte si, jak mohou ovlivnit budoucnost brexitu i celé země

Helena Truchlá Helena Truchlá
11. 12. 2019 6:20
Už za jeden den končí ve Velké Británii další odpočítávání. Tentokrát však ne do plánovaného odchodu země z Evropské unie, ale do předčasných voleb. Přečtěte si v našem přehledu, jaká jsou hlavní témata kampaní vládních konzervativců Borise Johnsona i opozičních labouristů Jeremyho Corbyna nebo co bude dál se Spojeným královstvím a zmíněným brexitem.
Britský parlament.
Britský parlament. | Foto: Reuters

Proč jdou Britové k volbám už potřetí za pět let?

Když se Boris Johnson stal letos v červenci premiérem, záhy jeho konzervativci ztratili většinu v Dolní sněmovně britského parlamentu. To mu od té doby bránilo prosadit klíčový zákon o odchodu země z Evropské unie. Brexit je přitom něco, co Johnson Britům slíbil "za každou cenu". 

Místo opuštění unie 31. října proto parlament odhlasoval uspořádání předčasných voleb, které by mohly patovou situaci ve sněmovně vyřešit. Běžně chodí k urnám zhruba 46 milionů voličů jednou za pět let, teď je to za stejné období už potřetí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy