Východní Ukrajina není Krym. Rusko se nemá o koho opřít

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 11. 4. 2014 0:02
Separatisté na východě Ukrajiny jsou na tom podstatně hůř než jejich kolegové z Krymu. Anexe bude mnohem těžší.
Proruský demonstrant před sídlem regionální vlády v Doněcku.
Proruský demonstrant před sídlem regionální vlády v Doněcku. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - V Charkově, Doněcku a Luhansku obchází přízrak Krymu. Separatisté stále nevzdali snahu získat kontrolu nad regiony sousedícími s Ruskem.

A čekají na pomoc Moskvy. Invaze ruských sil může, alespoň podle ukrajinských zdrojů, začít už v příštích dnech.

Navzdory podobným proklamacím, obdobnému slovníku i téměř totožným záběrům jako z krymského Simferopolu nebo Sevastopolu ale srovnání s Krymem pokulhává. Moskva a proruští separatisté to budou mít na východě Ukrajiny mnohem těžší než při anexi ukrajinského poloostrova.

Ruská identita

Krym měl od rozpadu Sovětského svazu s ukrajinskou identitou problém. Poloostrov vždy považovali za "svůj" nejen obyvatelé Ruské federace, k Rusku se aktivně hlásili i lidé, kteří na Krymu žili. Podle posledního sčítání lidu v roce 2001 ruskou národnost mělo 58 procent obyvatel Krymu.

K první pokusům o oddělení Krymu od Ukrajiny došlo hned po krachu SSSR. V květnu 1992 takzvaná Republika Krym vyhlásila nezávislost, krymský parlament ji ale následně dobrovolně odvolal. Letos v březnu jen málokoho překvapilo, že se voliči vyslovili pro připojení poloostrova k Rusku.

Na východě Ukrajiny je ale situace opačná. Jak ukazuje sociologický průzkum provedený koncem března v Doněcku, 65,7 procenta obyvatel chce žít na jednotné Ukrajině a nepřeje si nezávislost regionu. Připojení k Rusku chce pouze 18,2 procenta respondentů.

Místo protestu zbraně

Proruští separatisté na východě Ukrajiny také nemají tak vysokou podporu obyvatel, jakou se mohli zaštítit separatisté na Krymu. Místo poklidného protestu se tudíž snaží destabilizovat situaci v regionu silou.

Jak uvádí ukrajinská zpravodajská služba SBU, východoukrajinští separatisté disponují solidním arzenálem zbraní. Začátkem dubna byla například v Luhanské oblasti zadržena skupina aktivistů, vyzbrojená třemi stovkami kalašnikovů a protitankovou střelou.

Podle SBU jsou separatisté přímo řízeni ruskými tajnými službami. Jeden z jejich koordinátorů, příslušník ruské vojenské rozvědky GRU, byl minulý týden zadržen přímo na rusko-ukrajinské hranici.

Elity jsou proti

Navíc - východoukrajinští separatisté prohrávají také na politické frontě. Na rozdíl od Krymu, kde tamní parlament jmenoval premiérem předsedu marginálního hnutí Ruská jednota Sergeje Aksjonova a aktivně podporoval připojení poloostrova k Rusku, výkonné i zákonodárné orgány východoukrajinských oblastí nezávislost nebo sloučení s Ruskem odmítají.

Takzvané lidové rady, které ve východních oblastech založili vzbouřenci, nemají žádnou legitimitu a téměř žádný faktický vliv.

Proti proruským aktivistům stojí také "těžká váha", která na Krymu nebyla. Separatismus veřejně odmítá východoukrajinský oligarcha a 101. nejbohatší muž světa Rinat Achmetov. Někdejší loajální spojenec svrženého prezidenta Viktora Janukovyče si přeje pro svůj region co nejširší autonomii v rámci Ukrajiny.

I když se Achmetov podle deníku Ukrajinska pravda před nedávnem tajně sešel s Vladimirem Putinem, připojení k Rusku pro něj musí být noční můra – nejenže by přišel o svůj mimořádný vliv, ale ještě by se musel rozdělit o majetek s Kremlem.

Kyjev se bude bránit

Realizovat krymský scénář na východě Ukrajiny se separatistům a Rusku nedaří ještě z jednoho důležitého důvodu – centrální ukrajinská vláda aktivně potlačuje pokusy proruských aktivistů udělat z Charkovské, Doněcké nebo Luhanské oblasti nový Krym.

Kyjev už - narozdíl od krize kolem Krymu - pasivně nečeká na příchod neoznačených příslušníků ruské armády. Na východě Ukrajiny byla posílena přítomnost policejních a zvláštních jednotek, které už v úterý "vyklidily" separatisty obsazené státní úřady v Charkově.

Pohotovost mají také pohraničníci a ukrajinské ozbrojené síly.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov sice nabídl proruským separatistům amnestii, ministr vnitra Arsen Avakov dal ale jasně najevo, že se vláda s těmi, kteří zbraně nesloží, nebude mazlit.

"Jsou dvě možnosti – politicky a vyjednáváním, nebo silou. Těm, kteří chtějí dialog, nabízíme rozhovory a politické řešení. Menšina, která usiluje o konflikt, se dočká rázné odpovědi ukrajinských úřadů," uvedl Avakov. Na Krymu předtím nic takového nezaznělo.

 

Právě se děje

Další zprávy