Rozhovor: Situace na Ukrajině? Chaos, vojáci si velí sami

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 8. 2014 13:02
Rozhovor s Tomášem Vlachem, koordinátorem humanitární pomoci organizace Člověk v tísni na východě Ukrajiny.
Ukrajinští vojáci.
Ukrajinští vojáci. | Foto: Reuters

Charkov - Situace na východě Ukrajiny? Jeden velký chaos. Města a vesnice kontrolované rebely zůstávají odříznuty od světa, armádní oddíly si v podstatě velí samy a dělostřelectvo se v rámci "protiteroristické operace" trefuje i do civilních objektů.

Mnohde nefungují ani základní služby, chybí jídlo, léky a zdravotnický materiál, říká v rozhovoru Tomáš Vlach, koordinátor humanitární pomoci neziskové organizace Člověk v tísni.

Aktuálně.cz: Můžete popsat situaci na místě, kde teď jste?

Tomáš Vlach: Momentálně jsem v Charkově, kam jsem odjel nakoupit dětskou výživu, a právě marně sháním banku, kde by mi vyplatili peníze přes Western Union. Situace tady je oproti východu Ukrajiny mírumilovná.

A.cz: Kam se budete vracet a jak to vypadá tam?

Byl jsem v Luhansku, Doněcku i v menších městech a vesnicích více na sever, poblíž linie doteku ukrajinské armády a rebelů. Tam je situace výrazně horší.

Oblasti ovládané rebely jsou odříznuty od světa. Ve městech a vesnicích, kde se bojuje, nefungují základní služby. Nejsou otevřeny obchody, nejezdí sanitky.

Sbírky pro Ukrajinu

Ukrajina - uprchlíci

Člověk v tísni

Č. Ú.: 93209320/0300

DMS: DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platba kartou: ZDE.

Nadace Adra

Č. Ú.: 34983498/0300

V. S.: 500

Platba kartou: ZDE.

Charita ČR

Č. Ú. : 55660022/0800

V. S.: 104

Když začne po dopadu granátu hořet nějaký dům, není tam nikdo, kdo by ho hasil. Naopak od něj chytají i sousední domy.

V nemocnicích chybí léky a základní zdravotnický materiál. Města jsou vylidněná, polovina až dvě třetiny obyvatel uteklo.

A.cz: Kam šli? Vyrostly na územích ovládaných ukrajinskou armádou nějaké provizorní utečenecké tábory?

Většina lidí odešla k příbuzným, které má řada Ukrajinců po celé zemi. Další si pronajali pokoje v hotelích a ubytovnách nebo našli provizorní přístřeší v opuštěných domech.

Žádné uprchlické tábory nevznikly a nevznikají. Podle mých odhadů boje na východě Ukrajiny vyhnaly z domovů už 500 až 600 tisíc lidí.

A.cz: Komu je nakloněno místní obyvatelstvo?

Ukrajinská armáda není schopna chirurgicky přesných úderů, jaké využívají například Američané. Trefuje se proto i do civilních objektů.

Často se stane, že trefí obytný dům a pozice separatistů zůstane nedotčena. Rebelové navíc rabují obchody s potravinami, které pak rozdávají, aby si tím koupili přízeň obyvatel. Někteří lidé to prokouknou, jiní ne.

A.cz: A jaká je tam bezpečnostní situace?

Vládne tu jeden velký chaos. Jednotky nemají jasné velení.

Chtěli jsme mluvit s velitelem jednoho z vojáků a on mi řekl, že ho nezná. Že jich má tolik, že si je nemůže pamatovat.

Slyšel jsem také o tom, jak vojáci odmítli volný průchod generálovi. Nejde tady o organizovanou armádu s jasnou hierarchií. 

Velitelské struktury jsou paralelní. O straně rebelů ani nemluvím.

A.cz: Jak konkrétně vypadá vaše pomoc na místě?

Momentálně připravujeme distribuci dětské výživy pro ty nejmenší uprchlíky do dvou let. Jsme připraveni pomoci 310 dětem z asi pětitisícové skupiny uprchlíků.

A.cz: Nebrání některá ze stran humanitárním organizacím v práci?

Ano, slyšel jsem o takových incidentech. Armáda například zkonfiskovala dva náklaďáky Lékařů bez hranic s materiální pomocí. Podobné případy se stávají na obou stranách.

Článek vyšel 15. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy