reklama
 
 

Evropa bedlivě sleduje ruské ozbrojence i podivnou pomoc

Aktualizováno 15. 8. 2014 23:55
reklama
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
23:55

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátečním telefonickém rozhovoru vyzvala ruského prezidenta Putina k "zastavení proudu vojenského materiálu, vojenských poradců a ozbrojenců, kteří přecházejí hranici s Ukrajinou". Merkelová dále Putina požádala, aby přispěl k "deeskalaci situace" na východě Ukrajiny v zájmu urychleného klidu zbraní, uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert

22:30

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu svého amerického kolegu Chucka Hagela ujistil, že v humanitárním konvoji není žádný příslušník ruské armády. Západ i Kyjev přitom v uplynulých dnech vyslovily obavy, že pomoc je jen zástěrkou pro poskytnutí materiální či dokonce personální podpory proruským separatistům.

Egypt - Rusko - Šojgu - Sísí Sergej Šojgu a Abdal Fatáh Sísí během setkání v Káhiře. (14. listopadu 2013) | Foto: Reuters
20:44

V neděli mají o situaci na Ukrajině jednat v Berlíně ministři zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin, Ruska Sergej Lavrov, Německa Frank-Walter Steinmeier a Francie Laurent Fabius, oznámil dnes Klimkin na Twitteru.

20:30

OSN po údajné střelbě do ruských obrněnců na Ukrajině vyzvala k urychlenému řešení konfliktu na východě země. Vážné znepokojení nad vývojem vyjádřil britský premiér David Cameron a francouzský prezident François Hollande vyzval Moskvu k respektování územní celistvosti Ukrajiny. Kreml, který incident na východě Ukrajiny popírá, mezitím informoval, že se v Rusku setkali šéfové kanceláří ruského a ukrajinského prezidenta.

20:30

OSN po údajné střelbě do ruských obrněnců na Ukrajině vyzvala k urychlenému řešení konfliktu na východě země. Vážné znepokojení nad vývojem vyjádřil britský premiér David Cameron a francouzský prezident François Hollande vyzval Moskvu k respektování územní celistvosti Ukrajiny. Kreml, který incident na východě Ukrajiny popírá, mezitím informoval, že se v Rusku setkali šéfové kanceláří ruského a ukrajinského prezidenta.

20:05

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes prý hovořil se svým ukrajinským protějškem Pavlem Klimkinem. Údajně mluvili o "praktických otázkách souvisejících s dodávkou humanitární pomoci na jihovýchodní Ukrajinu".

19:30

Moskva obvinila Ukrajinu, že se pokouší humanitární misi překazit, a vyzvala k příměří, jež by umožnilo humanitární dodávky. "Zaznamenali jsme výrazné zesílení vojenské aktivity ukrajinských sil se zjevným cílem zastavit cestu humanitárního konvoje, dohodnutou s Kyjevem, přes rusko-ukrajinskou hranici," uvedlo v pátek v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

18:15

Ukrajinský prezident Petro Porošenko o invazi bojových vozidel telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem a řekl mu, že "velkou část tohoto materiálu v noci zničilo ukrajinské dělostřelectvo", uvedla v prohlášení kancelář ukrajinského prezidenta. Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že si kvůli údajné invazi obrněnců předvolalo k vysvětlení ruského velvyslance v Londýně.

Petro Porošenko zkouší zbraně. Foto: Reuters
16:52

Dělostřelectvo údajně zničilo mnoho ruských obrněných vozidel, která podle předchozích zpráv vjela na ukrajinské území.

Prezident Petro Porošenko to prohlásil během telefonického rozhovoru s britským premiérem Davidem Cameronem, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na prezidentskou kancelář.

16:36

Centrum Doněcku bylo podle očitých svědků v pátek odpoledne vystaveno zatím nejsilnějšímu ostřelování.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko tvrdí, že střed města ostřelovali povstalci z raketometů umístěných na náměstí před hlavním doněckým nádražím. Vzbouřenci naopak z útoku obviňují armádu.

Ukrajina - Doněck - separatisté Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky. | Foto: Reuters
16:31

Prezidenti Ruska a Finska Putin a Niinistö se v Soči shodli, že vyvinou maximální úsilí k ukončení ukrajinského konfliktu.

"Uděláme všechno pro to, aby vojenský konflikt co nejdřív skončil, aby se podařilo navázat dialog zainteresovaných stran a k potřebným aby se dostala humanitární pomoc," řekl ruský prezident podle agentury ITAR-TASS.

Jeho finský kolega dodal, že názory ruské a finské strany na dodávku humanitárního nákladu na východ Ukrajiny jsou totožné.

16:22
Aktuálně.cz

Podívejte se, jak to podle fotoreportérů agentury Reuters v poslední době vypadalo v Doněcku, kdysi milionové průmyslové metropoli Donbasu.

15:52

Odbavení nákladu ruského konvoje podle Mezinárodního výboru Červeného kříže vázne.

Celní procedury stále nebyly dokončeny, kyjevské úřady pečlivě zkoumají, zda náklad je "přísně humanitární povahy". Podle vedení Červeného kříže je ale tento proces nezbytné co nejvíc urychlit.

15:14

Separatisté z "Doněcké lidové republiky" oznámili, že se zmocnili těžké armádní techniky.

Poté, co u obce Horní Jug přepadli prokyjevskou jednoutku, prý v jejich držení zůstaly například 240mm samohybný minomet 2S4 Tulpan či 122mm houfnice D-30 a značné množství munice.

15:08

Ukrajinská armáda oznámila zahájení osvobozovacích bojů v Doněcku a Luhansku. Podle mluvčího "protiteroristické operace" byla dokončena příprava likvidace "teroristů" a vlastní operace začala.

Neskončí v řádu jednoho nebo dvou dnů, o jejích "pozitivních důsledcích" bude prý ukrajinské velení informovat. Bližší termín ukončení operace odmítl armádní mluvčí Andrij Lysenko uvést.

14:34

Velení NATO prověřuje zprávy o ruské vojenské koloně na Ukrajině. "Pokud se potvrdí, je to další důkaz o tom, že Rusko dělá přesný opak toho, co říká. Zatímco vyzývá k uklidnění konfliktu, přispívá k jeho eskalaci," prohlásila mluvčí Aliance Oana Lungescuová.

"Je nejvyšší čas, aby Rusko jednalo v souladu s tím, co říká, a přispělo k mírovému řešení. Rusko musí stáhnout své jednotky, zastavit přeshraniční dodávky zbraní ozbrojencům a skoncovat s podporou separatistů. Musí podpořit skutečný a upřímný dialog na Ukrajině," dodala.

14:22
Aktuálně.cz

Prezident Niinistö má důvod k tomu, pokusit se oživit vztahy obou zemí. Finové jsou totiž jedněmi z těch, které ruské sankce nejvíce zasáhly.

Jako první je přímo na sobě pociťují zaměstnanci finské mlékárenské firmy Valio. Její vedení oznámilo, že posílá na nucenou dovolenou 800 zaměstnanců, protože uzavření ruského trhu nutí finského výrobce sýrů, jogurtů a dalších mléčných produktů snížit výrobu.

Někteří z oněch osmi stovek se už pravděpodobně do firmy nevrátí, uvedlo v prohlášení vedení společnosti.

14:13

Finský prezident Sauli Niinistö přijel do ruského Soči, aby se během jednání se svým protějškem Vladimirem Putinem pokusil oživit hospodářské vztahy, které zasáhlo uvalení protiruských sankcí.

"Ukrajinská katastrofa se dotkla všech, někteří lidé hovoří o obnovení studené války," upozornil finský prezident. "Jistou škodu" podle něj utrpěly i tradiční dobré vztahy mezi Ruskem a Finskem.

Rusko - Soči - Putin - Niinistö Prezidenti Ruska a Finska Vladimir Putin a Sauli Niinistö v Soči. | Foto: Reuters
13:36

Zmocněnec Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Laurent Corbaz novinářům v Kyjevě řekl, že v každém z ruských vozidel zůstane z posádky pouze jediný řidič. Kolonu, která má podle zpřesněných ruských údajů 262 tahačů, budou doprovázet pracovníci MVČK, žádná ozbrojená ochrana povolána nebude.

Náklad bude nejprve dopraven do distribučního centra na území kontrolovaném povstalci. Odtud ho Červený kříž bude rozdělovat do míst, kde je pomoci zapotřebí. Jak dlouho bude tato operace trvat, nedokázal představitel MVČK odhadnout. Rozhodně to prý nebude jediný týden.

13:19
Aktuálně.cz

"Vládne tu jeden velký chaos. Jednotky nemají jasné velení,“ říká v rozhovoru Tomáš Vlach, koordinátor humanitární pomoci organizace Člověk v tísni, který momentálně pobývá na východě Ukrajiny.

"Chtěli jsme mluvit s velitelem jednoho z vojáků a on mi řekl, že ho nezná. Že jich má tolik, že si je nemůže pamatovat.“

Více čtěte zde.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 15. 8. 2014 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama