Evropa bedlivě sleduje ruské ozbrojence i podivnou pomoc

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ruští ozbrojenci na Ukrajině.
Ruští ozbrojenci na Ukrajině. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinská armáda oznámila zahájení osvobozovacích bojů v Doněcku a Luhansku. Podle mluvčího "protiteroristické operace" neskončí v řádu jednoho nebo dvou dnů.

Doněck podle svědků zažil v pátek doposud nejsilnější ostřelování.

Zpráva příšla nedlouho poté, co britský The Guardian napsal, že ruská bojová vozidla překročila hranice.

Informvaci potvrdilo i vedení "protiteroristické operace", ruská tajná služba FSB, pod niž spadá i ochrana ruských hranic, ale něco takového odmítá.

Celníci a pohraničníci pokračují v kontrole konvoj s humanitární pomocí.

Páteční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:55

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátečním telefonickém rozhovoru vyzvala ruského prezidenta Putina k "zastavení proudu vojenského materiálu, vojenských poradců a ozbrojenců, kteří přecházejí hranici s Ukrajinou". Merkelová dále Putina požádala, aby přispěl k "deeskalaci situace" na východě Ukrajiny v zájmu urychleného klidu zbraní, uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert

22:30

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu svého amerického kolegu Chucka Hagela ujistil, že v humanitárním konvoji není žádný příslušník ruské armády. Západ i Kyjev přitom v uplynulých dnech vyslovily obavy, že pomoc je jen zástěrkou pro poskytnutí materiální či dokonce personální podpory proruským separatistům.

Sergej Šojgu a Abdal Fatáh Sísí během setkání v Káhiře. (14. listopadu 2013)
Sergej Šojgu a Abdal Fatáh Sísí během setkání v Káhiře. (14. listopadu 2013) | Foto: Reuters
20:44

V neděli mají o situaci na Ukrajině jednat v Berlíně ministři zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin, Ruska Sergej Lavrov, Německa Frank-Walter Steinmeier a Francie Laurent Fabius, oznámil dnes Klimkin na Twitteru.

20:30

OSN po údajné střelbě do ruských obrněnců na Ukrajině vyzvala k urychlenému řešení konfliktu na východě země. Vážné znepokojení nad vývojem vyjádřil britský premiér David Cameron a francouzský prezident François Hollande vyzval Moskvu k respektování územní celistvosti Ukrajiny. Kreml, který incident na východě Ukrajiny popírá, mezitím informoval, že se v Rusku setkali šéfové kanceláří ruského a ukrajinského prezidenta.

20:30

OSN po údajné střelbě do ruských obrněnců na Ukrajině vyzvala k urychlenému řešení konfliktu na východě země. Vážné znepokojení nad vývojem vyjádřil britský premiér David Cameron a francouzský prezident François Hollande vyzval Moskvu k respektování územní celistvosti Ukrajiny. Kreml, který incident na východě Ukrajiny popírá, mezitím informoval, že se v Rusku setkali šéfové kanceláří ruského a ukrajinského prezidenta.

20:05

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes prý hovořil se svým ukrajinským protějškem Pavlem Klimkinem. Údajně mluvili o "praktických otázkách souvisejících s dodávkou humanitární pomoci na jihovýchodní Ukrajinu".

19:30

Moskva obvinila Ukrajinu, že se pokouší humanitární misi překazit, a vyzvala k příměří, jež by umožnilo humanitární dodávky. "Zaznamenali jsme výrazné zesílení vojenské aktivity ukrajinských sil se zjevným cílem zastavit cestu humanitárního konvoje, dohodnutou s Kyjevem, přes rusko-ukrajinskou hranici," uvedlo v pátek v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

18:15

Ukrajinský prezident Petro Porošenko o invazi bojových vozidel telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem a řekl mu, že "velkou část tohoto materiálu v noci zničilo ukrajinské dělostřelectvo", uvedla v prohlášení kancelář ukrajinského prezidenta. Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že si kvůli údajné invazi obrněnců předvolalo k vysvětlení ruského velvyslance v Londýně.

Foto: Reuters
16:52

Dělostřelectvo údajně zničilo mnoho ruských obrněných vozidel, která podle předchozích zpráv vjela na ukrajinské území.

Prezident Petro Porošenko to prohlásil během telefonického rozhovoru s britským premiérem Davidem Cameronem, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na prezidentskou kancelář.

16:36

Centrum Doněcku bylo podle očitých svědků v pátek odpoledne vystaveno zatím nejsilnějšímu ostřelování.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko tvrdí, že střed města ostřelovali povstalci z raketometů umístěných na náměstí před hlavním doněckým nádražím. Vzbouřenci naopak z útoku obviňují armádu.

Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky.
Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky. | Foto: Reuters
16:31

Prezidenti Ruska a Finska Putin a Niinistö se v Soči shodli, že vyvinou maximální úsilí k ukončení ukrajinského konfliktu.

"Uděláme všechno pro to, aby vojenský konflikt co nejdřív skončil, aby se podařilo navázat dialog zainteresovaných stran a k potřebným aby se dostala humanitární pomoc," řekl ruský prezident podle agentury ITAR-TASS.

Jeho finský kolega dodal, že názory ruské a finské strany na dodávku humanitárního nákladu na východ Ukrajiny jsou totožné.

16:22

Podívejte se, jak to podle fotoreportérů agentury Reuters v poslední době vypadalo v Doněcku, kdysi milionové průmyslové metropoli Donbasu.

15:52

Odbavení nákladu ruského konvoje podle Mezinárodního výboru Červeného kříže vázne.

Celní procedury stále nebyly dokončeny, kyjevské úřady pečlivě zkoumají, zda náklad je "přísně humanitární povahy". Podle vedení Červeného kříže je ale tento proces nezbytné co nejvíc urychlit.

15:14

Separatisté z "Doněcké lidové republiky" oznámili, že se zmocnili těžké armádní techniky.

Poté, co u obce Horní Jug přepadli prokyjevskou jednoutku, prý v jejich držení zůstaly například 240mm samohybný minomet 2S4 Tulpan či 122mm houfnice D-30 a značné množství munice.

15:08

Ukrajinská armáda oznámila zahájení osvobozovacích bojů v Doněcku a Luhansku. Podle mluvčího "protiteroristické operace" byla dokončena příprava likvidace "teroristů" a vlastní operace začala.

Neskončí v řádu jednoho nebo dvou dnů, o jejích "pozitivních důsledcích" bude prý ukrajinské velení informovat. Bližší termín ukončení operace odmítl armádní mluvčí Andrij Lysenko uvést.

14:34

Velení NATO prověřuje zprávy o ruské vojenské koloně na Ukrajině. "Pokud se potvrdí, je to další důkaz o tom, že Rusko dělá přesný opak toho, co říká. Zatímco vyzývá k uklidnění konfliktu, přispívá k jeho eskalaci," prohlásila mluvčí Aliance Oana Lungescuová.

"Je nejvyšší čas, aby Rusko jednalo v souladu s tím, co říká, a přispělo k mírovému řešení. Rusko musí stáhnout své jednotky, zastavit přeshraniční dodávky zbraní ozbrojencům a skoncovat s podporou separatistů. Musí podpořit skutečný a upřímný dialog na Ukrajině," dodala.

14:22

Prezident Niinistö má důvod k tomu, pokusit se oživit vztahy obou zemí. Finové jsou totiž jedněmi z těch, které ruské sankce nejvíce zasáhly.

Jako první je přímo na sobě pociťují zaměstnanci finské mlékárenské firmy Valio. Její vedení oznámilo, že posílá na nucenou dovolenou 800 zaměstnanců, protože uzavření ruského trhu nutí finského výrobce sýrů, jogurtů a dalších mléčných produktů snížit výrobu.

Někteří z oněch osmi stovek se už pravděpodobně do firmy nevrátí, uvedlo v prohlášení vedení společnosti.

14:13

Finský prezident Sauli Niinistö přijel do ruského Soči, aby se během jednání se svým protějškem Vladimirem Putinem pokusil oživit hospodářské vztahy, které zasáhlo uvalení protiruských sankcí.

"Ukrajinská katastrofa se dotkla všech, někteří lidé hovoří o obnovení studené války," upozornil finský prezident. "Jistou škodu" podle něj utrpěly i tradiční dobré vztahy mezi Ruskem a Finskem.

Prezidenti Ruska a Finska Vladimir Putin a Sauli Niinistö v Soči.
Prezidenti Ruska a Finska Vladimir Putin a Sauli Niinistö v Soči. | Foto: Reuters
13:36

Zmocněnec Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Laurent Corbaz novinářům v Kyjevě řekl, že v každém z ruských vozidel zůstane z posádky pouze jediný řidič. Kolonu, která má podle zpřesněných ruských údajů 262 tahačů, budou doprovázet pracovníci MVČK, žádná ozbrojená ochrana povolána nebude.

Náklad bude nejprve dopraven do distribučního centra na území kontrolovaném povstalci. Odtud ho Červený kříž bude rozdělovat do míst, kde je pomoci zapotřebí. Jak dlouho bude tato operace trvat, nedokázal představitel MVČK odhadnout. Rozhodně to prý nebude jediný týden.

13:19

"Vládne tu jeden velký chaos. Jednotky nemají jasné velení,“ říká v rozhovoru Tomáš Vlach, koordinátor humanitární pomoci organizace Člověk v tísni, který momentálně pobývá na východě Ukrajiny.

"Chtěli jsme mluvit s velitelem jednoho z vojáků a on mi řekl, že ho nezná. Že jich má tolik, že si je nemůže pamatovat.“

Více čtěte zde.

13:08

"Člověk je trochu skeptický, protože mně připadá, že Rusko by mohlo pomoci velmi rychle té situaci. To asi každý tuší, že ve chvíli, kdy by Rusové rozhodli, že skončí příliv zbraní, separatistů a bojovníků do východní části Ukrajiny, tak by to mohlo znamenat, že se ve velmi krátkém čase umožní přístup právě humanitárním misím," prohlásil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek po příjezdu na dnešní mimořádné zasedání ministrů zahraničí Evropské unie.

Foto: CPA Eduard Erben
12:55

Zprávám o ruské vojenské koloně, která v noci údajně pronikla na ukrajinské území, přitakává i šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

"Situace na Ukrajině nás velmi znepokojuje. Mnoho se hovoří o takzvaném humanitárním konvoji, ale zároveň pokračuje eskalace a objevují se zprávy, že během noci se 70 kusů bojové techniky přesunulo přes hranice," prohlásil v pátek v Bruselu ministr. Ruská pohraniční služba informace popírá.

Foto: Reuters
12:44

Prapor Donbas popírá zprávy, že zajal 46 čečenských ozbrojenců, kteří měli údajně bojovat po boku proruských vzbouřenců na Ukrajině. Informovalo o tom Rádio Svobodná Evropa.

12:30

Podle OSN je na zajištění humanitární pomoci Ukrajincům v oblastech, kde se bojuje, potřeba asi 33,3 milionu dolarů (necelých 700 milionů korun). S odkazem na čtvrteční jednání mezi představiteli OSN, ukrajinskou záchrannou službou a mezinárodními dárci to uvedl server Kyivpost.

12:09

Boje v Doněcku si ve čtvrtek vyžádaly 11 mrtvých civilistů.

Ukrajinská armáda přišla během uplynulých 24 hodin o pět vojáků. Několik dalších bylo zraněno.

12:00

Evropská unie prozatím není připravena zařadit samozvané "lidové republiky" v Doněcku a Luhansku na seznam teroristických organizací.

Před jednáním ministrů zahraničí v Bruselu to prohlásil šéf lotyšské diplomacie Edgars Rinkevics.

Doněčtí horníci na demonstraci na podporu proruských separatistů. (28. května 2014)
Doněčtí horníci na demonstraci na podporu proruských separatistů. (28. května 2014) | Foto: Reuters
11:53

Velení "protiteroristické operace" potvrdilo zprávu britských novinářů o přejezdu ruských vozidel na Ukrajinu. Hranice prý překročila kolona ruských bojových vozidel pěchoty a terénních vozů Ural. Všechna vozidla jsou prý označena identifikačními znaky ruské armády.

Moskva ale tvrzení odmítá. "Pohraniční služba v Rostovské oblasti tuto informaci nepotvrzuje," řekl agentuře RIA Novosti mluvčí pohraničníků, důstojník kontrarozvědky Nikolaj Sinicyn.

11:29

"Dokáže někdo identifikovat tyhle maníky?" ptá se na Twitteru reportér The Guardian Shaun Walker. A přikládá fotografii ruské vojenské techniky.

Právě on ve čtvrtek napsal, že ruská vojenská vozidla přejela hranici s Ukrajinou.

11:25

Ruský konvoj kontroluje několik desítek pohraničníků a celníků.

"Ukrajinští pohraničníci jsou na místě ve velkém počtu," citovala agentura Reuters mluvčího pohraniční stráže Andrije Demčenka.

Ten ale nedokázal odhadnout, jak dlouho procedura potrvá.

11:16

Podívejte se na mapu, jak to nyní vypadá na východě Ukrajiny.

Foto: Aktuálně.cz
10:50

Prezidenti Ruska, Běloruska a Kazachstánu pozvali ukrajinského prezidenta Petra Porošenka k jednání do běloruského hlavního města Minsk.

Oznámil to dnes v Kyjevě prezidentův poradce, bývalý ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko. Prezidentská kancelář podle něj nyní pozvání zkoumá.

Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně. | Foto: Reuters
10:47

Co se mimo jiné píše v prohlášení Kyjeva?

- S cílem vyloučit provokace bylo dosaženo řady technických ujednání, která umožní podřídit akce ruské strany ukrajinským zákonům a mezinárodním dohodám.

- Pohraniční a celní kontrolu nákladu a vyřízení formálních náležitostí provedou ukrajinské orgány v součinnosti s Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK) a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a pod jejich dohledem.

- Veškerý humanitární náklad, včetně ruské humanitární pomoci, bude na místo dopravovat výhradně MVČK. Ten bude zajišťovat i logistické kroky spojené se skladováním a rozdělováním pomoci.

- Ruská federace nese odpovědnost za to, že se teroristé kontrolující situaci v některých částech Luhanské oblasti nebudou uchylovat k provokacím proti personálu MVČK.

10:41

Novináři si mohli prohlédnout náklad dalších kamionů parkujících na dohled hranice s Ukrajinou.

"Spousta jich je takřka prázdných, jako tento," tweetuje reportérka Financial Times.

10:20

Ukrajina dojednala s Ruskem podmínky distribuce humanitární pomoci, oznámilo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Veškerý náklad bude rozdělovat výhradně Červený kříž, celní odbavení a kontrolu nákladu na hranicích zajistí ukrajinská pohraniční služba. Rusko je podle Kyjeva odpovědné za bezpečný průjezd kolony povstaleckým územím.

Konvoj čítá 280 vozů s humanitární pomocí.
Konvoj čítá 280 vozů s humanitární pomocí. | Foto: Reuters
10:18

Ruské letecké společnosti Aeroflot a Transaero budou nově muset žádat o povolení pro každý přelet nad ukrajinským územím.

Aerolinky přelétají nad anektovaným Krymem, který Kyjev považuje za své území, na cestách do Bulharska, Izraele, Turecka, Egypta a Řecka. Ukrajinské řízení leteckého provozu tvrdí, že opatření souvisí se zvýšením bezpečnosti.

10:08

Ukrajinští pohraničníci se vydali za hranice do Ruska, aby zahájili kontrolu humanitárního nákladu, který chce ruská kolona převézt do Luhanska. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího pohraniční hlídky.

10:02

Čtvrteční projev ruského prezidenta Vladimira Putina na Kremlu nepřenášela v přímém přenosu žádná ruská televize, což překvapilo ruské i zahraniční komentátory.

Ještě nečekanější podle rozhlasové stanice Echo Moskvy bylo, že státní agentury, jako například ITAR-TASS či RIA Novosti, nepřinášely takzvané "Breaking News", což je jinak běžné takřka u každého prezidentova slova.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to vysvětluje lakonicky: média mají svoji vlastní editoriální politiku. Analytici se nicméně shodují, že důvodem byl spíš fakt, že prezident mluvil příliš mírně.

Foto: Reuters
9:47

Do opozice vůči Ficovi, Orbánovi či Zemanovi se postavil slovenský prezident Andrej Kiska.

"Současné sankce byly přijaty se souhlasem a dohodou všech vlád států EU. Jinou možnost už neviděly ani evropské státy s největší politickou a ekonomickou autoritou, například Německo, jehož kancléřka paní Merkelová věnovala velmi mnoho osobní energie a času komunikaci s prezidentem Putinem," napsal v pátek dopoledne na Facebooku.

"Sankce pro nás mohou znamenat i jistou ekonomickou ztrátu - a všichni chceme věřit, že přechodnou a dočasnou -, ale musíme být připraveni tuto ztrátu přijmout. Obchodní zájmy nesmí být nadřazené základním hodnotám svobody a demokracie."

Nový slovenský prezident Andrej Kiska se raduje z vítězství ve volbách. (29. března 2014)
Nový slovenský prezident Andrej Kiska se raduje z vítězství ve volbách. (29. března 2014) | Foto: Reuters
9:36

Evropská unie se sankcemi proti Rusku "střelila do vlastní nohy", míní maďarský premiér Viktor Orbán. Přidal se tak k českému prezidentu Miloši Zemanovi či slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, kteří restrikce vůči Moskvě rovněž kritizují.

Podle Orbána sankce Maďarsko poškozují víc než Rusko. Podle agentury MTI proto hledá partnery, s nimiž by dokázal změnit současnou sankční politiku Evropské unie.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
9:23

Reportér britského listu The Guardian ve čtvrtek hlásil přejezd několika ruských transportérů přes ukrajinskou hranici. Moskva to však popřela.

Rovněž ukrajinská média incident nepotvrdila, nicméně podle britského listu je nepravděpodobné, že by šlo o počátek ruské invaze. Je to však údajně důkaz, že ruská vojenská vozidla na ukrajinskou stranu hranic pronikají.

9:15

Oddíly proruských vzbouřenců se v noci pokusily znovu ovládnout strategickou silnici vedoucí od ruských hranic do obleženého Luhanska, po níž má údajně do města dopravit humanitární pomoc ruský konvoj.

Oznámil to armádní analytik Dmytro Tymčuk. Protiútok podle něj vzbouřenci vedou na několika místech, výpadovka k hranicím je ale stále pod kontrolou ukrajinské armády.

8:55

"Dobré ráno z obce Kamensk-Šachtanskij," tweetuje reportérka Financial Times Courtney Weaverová fotografii z rusko-ukrajinského pohraničí.

8:17

Kamensk-Šachtinskij v Rostovské oblasti. Jedno z desítek ruských obrněných vozidel, která se sem přesunula.

Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters
8:15

Nabízíme vám fotografie, které pořídila agentura Reuters nedaleko pole, kde konvoj zastavil a jeho posádka táboří. Místo, kde byl snímek vyfotografován: Kamensk-Šachtinskij v Rostovské oblasti.

Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters
8:10

V místech, kde čeká ruský konvoj s pomocí, se podle svědků hromadí ruská vojenská vozidla. S odvoláním na své dva reportéry v oblasti to píše agentura Reuters.

Agentura zveřejnila i fotografie, které přítomnost obrněných transportérů potvrzují.

Konvoj veze podle Moskvy 2000 tun vody, kojenecké výživy a další pomoci pro lidi na východě Ukrajiny. Kyjev se ale obává, že jde jen o zástěrku pro ruskou vojenskou invazi.

Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters
7:55

Už ve středu ukrajinská vláda vyhlásila na trhu s elektřinou stav nouze - právě kvůli potížím s dodávkami uhlí do elektráren. Podle ředitele společnosti Energy Resources Ukraine Andreje Favorova by Ukrajina mohla zvýšit i dovoz uhlí.

Problémy s dodávkami uhlí přišly v době, kdy by Ukrajina ráda zvýšila produkci uhelných elektráren na úkor plynových. Rusko totiž v červnu přestalo dodávat Ukrajině plyn kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů.

7:50

K situaci v ukrajinských uhelných dolech se vyjádřil šéf ukrajinského nezávislého svazu těžařů Mychajlo Volyněc: "Provoz zbývajících dolů je chaotický. Přerušování a zahajování těžby závisí na dodávkách elektřiny a blízkosti bojů," řekl agentuře Reuters.

V červenci podle něj těžba uhlí meziročně klesla o 22 procent na 5,6 milionu tun.

7:40

O Ukrajině - a také kritické situaci v Iráku - budou dnes v Bruselu jednat ministři zahraničí EU. Česko zastupuje šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

7:25

Na východ Ukrajiny už dorazily první tahače s pomocí vypravenou z Kyjeva. Ty budou potraviny a léky do poničených měst rozvážet i dnes.

Konvoj s pomocí vypravil na východ také ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov.

7:20

Co se čeká v pátek? V Rusku i na Ukrajině se jedná o dalším osudu konvoje s ruskou pomocí, který na hranicích mezi ukrajinskou Luhanskou a ruskou Rostovskou oblastí čeká na pokyn k další cestě.

7:15

Boje na východě Ukrajiny přinutily řadu uhelných dolů omezit či úplně zastavit těžbu. Tato situace ohrožuje ukrajinský trh s elektřinou a mohla by přimět vládu k omezení vývozu uhlí, napsala agentura Reuters.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem těžby jsou Doněcká a Luhanská oblast. Podle ukrajinského nezávislého svazu těžařů již provoz zcela zastavila zhruba polovina ze 115 ukrajinských uhelných dolů.

Foto: Ondřej Besperát
7:10

Nejprve připomenutí toho nejdůležitějšího, co se událo včera večer:

Polsko zvažuje uvalení sankcí na dovoz uhlí z Ruska.

Ukrajina zavedla sankce proti hlavním ruským leteckým společnostem, které využívají k tranzitu ukrajinský vzdušný prostor.

Nejtragičtější incident ve čtvrtek zaznamenalo město Zuhres asi 40 kilometrů východně od Doněcka. Po zásahu šrapnelem tam zahynulo 15 lidí, z toho tři děti. Dalších 19 lidí bylo zraněno. Podle serveru Cenzor byla palba vedena z povstaleckých pozic.

Ostřelování v Doněcku. Ilustrační foto
Ostřelování v Doněcku. Ilustrační foto | Foto: Reuters
07:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 8. 2014 23:55
 

Právě se děje

před 38 minutami

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Rusko omezuje internetové připojení, tvrdí, že chce blokovat dětskou pornografii

Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes takzvanou virtuální privátní síť (VPN). Podle agentury TASS tak chce zabránit v přístupu k webům s dětskou pornografií a internetovým stránkám propagujícím sebevraždy a narkotika.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy