U ukrajinské Avdějevky se bojuje na malém kousku území. Fronta stojí, děla zabíjejí civilisty

Ondřej Soukup Zahraničí Ondřej Soukup, Zahraničí
8. 2. 2017 20:08
U obce Avdějevka na východě Ukrajiny dál bojují proruští separatisté a ukrajinská armáda - na území velkém jen několik čtverečních kilometrů. V přestřelkách umírají vojáci i civilisté. Podle tzv. minských dohod má být Avdějevka pod kontrolou kyjevské vlády. Na jejích okrajích byly ale ještě nedávno jednotky proruských separatistů, na které ukrajinští vojáci zaútočili. Současné boje se obě strany (Kyjev i Moskva) snaží využít i na diplomatické frontě, při jednání s administrativou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zničený tank, který patří ukrajinské armádě, nedaleko Avdějevky.
Zničený tank, který patří ukrajinské armádě, nedaleko Avdějevky. | Foto: Reuters

Avdějevka – Boje u města Avdějevka na východě Ukrajiny stále nepřestávají. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) hlásí tisíce případů porušení příměří, kdy byla použita těžká technika.

Přitom samotná bojová fronta se prakticky nehýbe a na Donbasu probíhají především dělostřelecké souboje. Ty ale vedou ke ztrátám na životech civilistů.

Absurdita celé situace vynikne při pohledu na mapu. Boje probíhají v pásmu dlouhém asi patnáct kilometrů a širokém zhruba tři kilometry.

Začaly koncem ledna. Tehdy vojáci z ukrajinské 72. mechanizované brigády přešli do protiútoku a obsadili dva opěrné body separatistů, které podle všeho zastihli nepřipravené. Jedno z míst museli později zase opustit kvůli těžkému ostřelování. O to druhé se bojuje dodnes.

"Boje probíhají na území asi dvou kilometrů čtverečních. Tak zkrátka vypadá poziční válka. Ale to, že se naši drží v tom lesíku, je velmi důležité, protože to nutí protivníka držet se za silnicí," říká vojenský novinář Jurij Butusov.

Silnicí myslí trasu Doněck−Gorlovka, což je pro separatisty důležitá spojnice. Avdějevka podle minských dohod připadla kyjevské vládě, jednotky separatistů ale měly své pozice v průmyslové zóně na jejím okraji.

"Odtud mohli ostřelovat centrum města, ale především nás drželi mimo dostřel silnice, kterou používali pro rychlý přesun jednotek. Celý rok trvalo, než jsme je z té zóny vytlačili," říká ukrajinský voják Vasilij, který byl koncem loňského roku demobilizován.

Teď ukrajinské jednotky postoupily o dalších asi tři sta metrů a mohou ostřelovat důležitou silnici.

Nejde jen o vojenskou taktiku

Motivace obou stran však není jen ryze vojenská. Stejně jako v případě bojů o doněcké letiště, které mělo víceméně nulovou taktickou hodnotu a bylo spíš důležité pro morálku ukrajinské armády.

Teď zase ani jedna strana nechce ustoupit u Avdějevky.

Ukrajinci obviňují Moskvu, že takto dává najevo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že bez ní se konflikt na Donbasu nevyřeší. Ale ani Kyjev nepřestává zdůrazňovat, že Moskva porušuje minské dohody, a proto jí nelze ustupovat.

A mezitím umírají vojáci i civilisté.

S vyostřením bojů kolem Avdějevky může souviset i atentát, během něhož zemřel i obávaný velitel doněckých rebelů Michaila Tolstych, jinak známý pod přezdívkou Givi. Zabit byl ve středu ráno při explozi přímo ve své doněcké pracovně.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy