Další z doněckých velitelů je po smrti. Giviho zabil výstřel z plamenometu, tvrdí rebelové

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 8. 2. 2017 13:19
Velitel doněckých rebelů Michaila Tolstych, který je známý pod přezdívkou Givi, byl zavražděn. Informovaly o tom povstalecké úřady s tím, že "hrdina Doněcké lidové republiky a velitel praporu Somali" zahynul v důsledku teroristického útoku ve středu v 6:12 moskevského času. Doněcké později upřesnily, že Givi byl nejspíše zabit výbuchem způsobeným střelou z plamenometu Šmel. Dříve místní orgány psaly o výbuchu bomby. Za podobných okolností v říjnu zemřel Arsen Pavlov, další z povstaleckých velitelů, který byl známější pod přezdívkou Motorola.
Povstalecký velitel Givi na snímku z roku 2014.
Povstalecký velitel Givi na snímku z roku 2014. | Foto: ČTK

Doněck – Další z významných velitelů neuznané Doněcké lidové republiky je po smrti. Giviho, vlastním jménem Michaila Tolstych, zabil ve středu ráno výbuch v jeho pracovně. Místní orgány z útoku obvinily ukrajinské tajné služby. Giviho nejspíše zabila exploze způsobená střelou z plamenometu Šmel. Původně agentury informovaly o výbuchu bomby. V říjnu za podobných okolností zahynul Arsen Pavlov, další z povstaleckých velitelů, který byl známější pod přezdívkou Motorola. 

"Dnes v 6.12 moskevského času zahynul v důsledku teroristického činu hrdina DLR, velitel praporu Somali plukovník Michail Tolstych, známý jako Givi. Jde o pokračování teroristické války, kterou zahájila kyjevská vláda proti obyvatelům Donbasu," sdělilo povstalecké "ministerstvo obrany". Vyzvalo zároveň obyvatele Doněcku, aby zachovali klid a úřadům nahlásili případné podezřelé osoby. Kreml ústy mluvčího Dmitrije Peskova atentát na Giviho označil za pokus o destabilizaci Donbasu.

Podle zdrojů Interfaxu k explozi došlo přímo v Giviho doněcké pracovně, následně vypukl požár. Na místě činu pracují vyšetřovatelé. Podle těchto zdrojů atentát může souviset s novým vyostřením bojů kolem Avdijivky, která se nachází na okraji Doněcku. "Givi se svým praporem bránil Doněck, když se účastnil bojů kolem Avdijivky," dodal zdroj.

Povstalecká agentura DAN s odkazem na vojenské velení DLR napsala, že atentátník po Givim vystřelil z reaktivního plamenometu Šmel. Tato zbraň, kterou sovětští vojáci využívali ve válce v Afghánistánu, dokáže odpálit střelu se zápalnou směsí do vzdálenosti v řádu stovek metrů.

Doněcká prokuratura z útoku obvinila Kyjev. "Tento teroristický čin stejně jako dřívější vražda Arsena Pavlova jsou články jednoho řetězu. Za teroristickými útoky stojí ukrajinské tajné služby, které se snaží destabilizovat situaci v republice," tvrdí prokuratura.

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že je Givi po smrti, a dodalo jen, že "měl mnoho nepřátel".

Motorolu zabila nálož v půlce loňského října ve výtahu domu, v němž bydlel. Nejtvrdší pomstu Kyjevu tehdy sliboval právě Givi. "Ať už to udělal kdokoli, zaplatí za to celá Ukrajina. Dobudeme všechna jejich města a budu je rovnat se zemí jedno po druhém, abych pomstil přítele," řekl armádnímu kanálu TV Zvězda.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy