Další z doněckých velitelů je po smrti. Giviho zabil výstřel z plamenometu, tvrdí rebelové

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 8. 2. 2017 13:19
Velitel doněckých rebelů Michaila Tolstych, který je známý pod přezdívkou Givi, byl zavražděn. Informovaly o tom povstalecké úřady s tím, že "hrdina Doněcké lidové republiky a velitel praporu Somali" zahynul v důsledku teroristického útoku ve středu v 6:12 moskevského času. Doněcké později upřesnily, že Givi byl nejspíše zabit výbuchem způsobeným střelou z plamenometu Šmel. Dříve místní orgány psaly o výbuchu bomby. Za podobných okolností v říjnu zemřel Arsen Pavlov, další z povstaleckých velitelů, který byl známější pod přezdívkou Motorola.
Povstalecký velitel Givi na snímku z roku 2014.
Povstalecký velitel Givi na snímku z roku 2014. | Foto: ČTK

Doněck – Další z významných velitelů neuznané Doněcké lidové republiky je po smrti. Giviho, vlastním jménem Michaila Tolstych, zabil ve středu ráno výbuch v jeho pracovně. Místní orgány z útoku obvinily ukrajinské tajné služby. Giviho nejspíše zabila exploze způsobená střelou z plamenometu Šmel. Původně agentury informovaly o výbuchu bomby. V říjnu za podobných okolností zahynul Arsen Pavlov, další z povstaleckých velitelů, který byl známější pod přezdívkou Motorola. 

"Dnes v 6.12 moskevského času zahynul v důsledku teroristického činu hrdina DLR, velitel praporu Somali plukovník Michail Tolstych, známý jako Givi. Jde o pokračování teroristické války, kterou zahájila kyjevská vláda proti obyvatelům Donbasu," sdělilo povstalecké "ministerstvo obrany". Vyzvalo zároveň obyvatele Doněcku, aby zachovali klid a úřadům nahlásili případné podezřelé osoby. Kreml ústy mluvčího Dmitrije Peskova atentát na Giviho označil za pokus o destabilizaci Donbasu.

Podle zdrojů Interfaxu k explozi došlo přímo v Giviho doněcké pracovně, následně vypukl požár. Na místě činu pracují vyšetřovatelé. Podle těchto zdrojů atentát může souviset s novým vyostřením bojů kolem Avdijivky, která se nachází na okraji Doněcku. "Givi se svým praporem bránil Doněck, když se účastnil bojů kolem Avdijivky," dodal zdroj.

Povstalecká agentura DAN s odkazem na vojenské velení DLR napsala, že atentátník po Givim vystřelil z reaktivního plamenometu Šmel. Tato zbraň, kterou sovětští vojáci využívali ve válce v Afghánistánu, dokáže odpálit střelu se zápalnou směsí do vzdálenosti v řádu stovek metrů.

Doněcká prokuratura z útoku obvinila Kyjev. "Tento teroristický čin stejně jako dřívější vražda Arsena Pavlova jsou články jednoho řetězu. Za teroristickými útoky stojí ukrajinské tajné služby, které se snaží destabilizovat situaci v republice," tvrdí prokuratura.

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že je Givi po smrti, a dodalo jen, že "měl mnoho nepřátel".

Motorolu zabila nálož v půlce loňského října ve výtahu domu, v němž bydlel. Nejtvrdší pomstu Kyjevu tehdy sliboval právě Givi. "Ať už to udělal kdokoli, zaplatí za to celá Ukrajina. Dobudeme všechna jejich města a budu je rovnat se zemí jedno po druhém, abych pomstil přítele," řekl armádnímu kanálu TV Zvězda.

 

Právě se děje

Další zprávy