Tymošenková neuznala prohru, volby napadne u soudu

Zahraničí Zahraničí
9. 2. 2010 10:30
Premiérka prohrála o tři procenta, ale podle členů jejího štábu hlasování nebylo "čisté"
Julija Tymošenková.
Julija Tymošenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková podle očekávání neuznala svoji porážku v nedělních prezidentských volbách. Obrátí se na soud.

Podle dnešního vyjádření představitelů její strany Blok Julije Tymošenkové hlasování provázely podvody na východě země, což je bašta Janukovyče.

Do volebních uren se prý dostaly lístky neexistujících či nevolících lidí, hlasujících pro Janukovyče. Umožnila to podle Tymošenkové hlavně možnost hlasovat doma pro nemocné či staré lidi.

U soudu se Tymošenková chce domoci zrušení výsledků a možná opakování druhého kola. Taková situace nastala v roce 2004, kdy Juščenko také napadl výhru Janukovyče.

Viktor Janukovyč.
Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters

Tehdy soud výhrady uznal a nařídil opakované volby, v nichž Juščenko přesvědčivě zvítězil.

Tentokrát ale Tymošenková nemá podporu zahraničních pozorovatelů. Jak Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), tak Evropská unie označily volby za demokratické a transparentní. Totéž konstatoval ve své rezoluci i Evropský parlament.

Podle oficiálních výsledků získal Janukovyč o tři procenta více než Tymošenková.

Premiérka nicméně zatím nenaznačila, že by chtěla pořádat velké protestní demonstrace jako během oranžové revoluce v roce 2004. Ukrajinští analytici se vesměs shodují v názoru, že by letos její výzvy následovalo jen málo lidí.

Přečtěte si seriál původních reportáží Aktuálně.cz o Ukrajině:

 Češi ji zavřeli a deportovali. Přesto se jí stýská

Foto: Martin Novák
"...To, že patřila mezi zhruba 150 až 200 tisíc Ukrajinců, kteří si vydělávají prací v České republice, je na jejím domě vidět. Jako jediný v širokém okolí má nová, víc tepla zadržující okna a baráček je v mnohem lepším stavu než ty okolní..."

 

Jak se žije v zemi, která stojí na prahu bankrotu

Foto: Martin Novák
"... Mnozí ekonomové už od loňska pasují Ukrajinu za evropského kandidáta číslo jedna na státní bankrot kvůli krizi. Ta drtivě zasáhla dvě hlavní ukrajinská exportní odvětví. Ocelářský a chemický průmysl. Stát vybral málo na daních, hodnota ukrajinské měny hřivny klesla za rok o polovinu své hodnoty vůči dolaru. "Ukrajina se bohužel nijak nerozvíjí. Pořád jsme tam, kde jsme byli před dvaceti lety," tvrdí ..."

 

Z Husákova ráje se stalo ruské Monte Carlo 

Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím"
Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím" | Foto: Martin Novák
"...Jalta a okolní resorty bývaly zaplněny stranickou elitou a nejzasloužilejšími dělníky či rolníky, kteří dostali pobyt v Jaltě jako vyznamenání za vynikající práci. A dnes? Soudruzi a zasloužilí pracující zmizeli. Kopce nad hladinou Černého moře, plné cypřišů, borovic a nádherných výhledů, zůstaly. A luxusních, opulentních vil naopak přibývá."

 

Ukrajinská půda, ruská krev. To je flotila na Krymu

Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu.
Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu. | Foto: Martin Novák
..."Vyplouváme! Vyplouváme!" Rychle pro lístky a nastupovat," volá rusky průvodčí na dobíhající muže a ženy z trajektu, který pravidelně jako převozník dopravuje lidi z centra Sevastopolu přes záliv do jeho severní části. Mezi muži středního věku s aktovkami a mládeží vracející se ze školy se mísí nápadně mnoho vojáků..."

 

Kde před 65 lety začala cesta do náruče Stalina 

Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR.
Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR. | Foto: Martin Novák
"FOTOGALERIE: Černomořská Jalta se chystá na oslavu výročí. Za několik dní, 11. února, tomu bude pětašedesát let, co ve zdech zdejšího paláce Livadia podepsali Stalin, Churchill a Roosevelt dokumenty o poválečném uspořádání Evropy."

 

Rozhovor z Kyjeva: O svůj plyn se už bát nemusíte

Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií
Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií | Foto: Martin Novák
Jak volby ovlivní rusko-ukrajinské dohody o zásobování plynem a vůbec energetiku v Evropě hodnotil v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední ukrajinský analytik v oboru energetiky Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií.

 

Ukrajinské volby živě: Zločinec versus diktátorka

Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce.
Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce. | Foto: Martin Novák
"... Před pěti lety bylo kyjevské Náměstí nezávislosti epicentrem dramatických událostí. Statisícové demonstrace přerostly ve známou oranžovou revoluci. Tentokrát tu blížící se volby nepřipomíná nic. Soud zde totiž preventivně zakázal jakékoliv demonstrace. Takže zde na zasněžené ploše řádí jen opičák (přesněji muž oblečený do opičího obleku) a podbízí se kolemjdoucím, aby se s ním za peníze nechali vyfotit..."

 

Online rozhovor s Martinem Novákem 

Foto: Aktuálně.cz
Čtenáři Aktuálně.cz se ptali například na to, kam zmizela popularita tandemu Tymošenková-Juščenko: " Mnoho Ukrajinců doufalo v rychlé pozitivní změny, ale očekávaní byla v řadě ohledů přehnaná a nerealistická. Příliš se nezměnila situace s korupcí a přebujelou státní byrokracií, což je stále dědictví ze sovětských časů," odpověděl Martin Novák...

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 50 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy