65 let od Jalty. Podívejte se, kde porcovali Evropu

65 let od Jalty. Podívejte se, kde porcovali Evropu
Vstupní brána, kterou v roce 1945 přicházeli Stalin, Churchill i Roosevelt. 
Jednali zde od 4. do 11. února 1945.
Palác Livadia si nechal zbudovat poslední ruský car Mikuláš II. Už si jej ale příliš nestihl užít. Budova byla dokončena v roce 1911, naposledy zde carská rodina pobývala v roce 1914. Jak známo, Mikuláše II. i jeho rodinu později zastřelili bolševici o čtyři roky později v Jekatěrinburgu, ruská monarchie zanikla.
Figuríny v dobových sovětských a amerických uniformách stráží historické fotografie.
Bílý sál, kde probíhala hlavní jednání státníků a jejich delegací.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
5. 2. 2010 5:00

Jalta (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Dnes je tomu přesně 65 let, kdy Stalin, Churchill a Roosevelt svými podpisy stvrdili závěry Jaltské konference. Začalo tak poválečné uspořádání Evropy pod taktovkou tří velmocí. Stalin získal východní Polsko a postupně rozšiřoval sovětský vliv dál do Evropy. Podívejte se, jak to ve zdech paláce Livadia, postaveného ve stylu italské renesance, vypadá dnes.

Přečtěte si reportáž z Jalty: Z Husákova ráje se stalo ruské Monte Carlo

Podívejte se na chodby, místnosti a nábytek, který byl svědkem historických jednání, nadlouho určujících osud Evropy a světa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy