Texas se topí, městu Houston hrozí nové záplavy. Stav nouze vyhlásila i Louisiana

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2017 15:50
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Tropická bouře Harvey si v americkém státě Texas vyžádala pět obětí. Oblast se nyní také potýká s rozsáhlými záplavami. Meteorologové očekávají, že povodně v oblasti Houstonu se budou v příštích dnech zhoršovat a mohly by dosáhnout "historické" úrovně. Národní meteorologická služba v noci na pondělí varovala, že hrozí další záplavy. Během dne pak americký prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze i pro další stát USA - Louisianu.
Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc. Ze zatopených oblastí nestíhají zachraňovat lidi. | Video: Reuters

HoustonAmerický stát Texas o víkendu zasáhl hurikán Harvey, který si vyžádal až pět mrtvých. Texaský guvernér Greg Abbott na mimořádné tiskové konferenci ovšem uvedl, že není schopen počty obětí potvrdit.

Největší problémy nyní způsobují rozsáhlé záplavy, způsobené prudkým deštěm. Národní meteorologická služba v noci na pondělí varovala, že městu Houston hrozí další povodně.

Tisíce lidí se musely uchýlit na střechy budov nebo na jiná vyvýšená místa. Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc, na které nestíhají reagovat, píše agentura AP.

Záplavy si mimo jiné vyžádaly zrušení všech komerčních letů na houstonském Mezinárodním letišti George Bushe.

Armáda již začala vypouštět vodu z houstonských vodních nádrží Addicks a Barker ve snaze zabránit zaplavení centra Houstonu. Hladina vody valící se ulicemi města totiž prudce stoupá.

Občané žijící v blízkosti nádrží byli upozorněni, že přechodně může stoupnout hladina vody v jejich lokalitách a dostat se do domů.

Americký prezident Donald Trump navíc během pondělí schválil vyhlášení stavu nouze i v dalším americkém státě - v Louisianě. "Tato přírodní katastrofa je tak závažná a takového rozsahu, že přesahuje možnosti místní vlády a státu Louisiana," uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards.

Tisíce nouzových volání

Ze zatopených částí nejlidnatějšího města Texasu a jeho okolí bylo doposud zachráněno více než 1000 lidí. Národní meteorologická služba podle BBC uvedla, že cestování v těchto lokalitách je téměř nemožné.

Upozornění na hrozbu dalších záplav bylo v noci na pondělí vydáno pro město Houston a jeho okolí -  oblast od města La Marque, zhruba 70 kilometrů jižně od Houstonu, až po The Woodlands, které se rozprostírá do vzdálenosti asi 40 kilometrů severně od metropole Texasu.

Houstonská policie a hasiči obdrželi k 17:00 místního času (k půlnoci SELČ) zhruba 6000 nouzových volání a více než tisícovku lidí zachránili.

Provizorní přístřeší bude kvůli bouři potřebovat až 30 000 lidí, oznámila americká Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA). Očekává také, že náhradu za škody uplatní asi 450 000 lidí.

Záchranáři oficiálně hovoří o dvou obětech. Jednou z nich je žena, která v sobotu večer vystoupila ze svého automobilu, když vjela do zaplavené ulice.

V neděli se Národní meteorologická služba podle stanice BBC zmínila o pěti obětech.

Bilance mrtvých i zraněných může být vyšší, neboť záchranáři se podle agentury AP zatím nedostali do některých nejhůře postižených oblastí.

Voda pronikla do druhých pater budov

Voda začala v Houstonu pronikat až do druhých pater budov. Starosta města Sylvester Turner vyzval obyvatele, aby pokud možno nepoužívali automobily. Požádal rovněž, aby nevolali záchranáře, pokud nejsou v ohrožení života.

Někteří lidé podle agentury AP použili nafukovací matrace či nafukovací plážové hračky, aby se přes vodu dostali do bezpečí.

Následky hurikánu Harvey v americkém Rockportu.
Následky hurikánu Harvey v americkém Rockportu. | Foto: Reuters

Lidi uvázlé na střechách domů úřady hledají s pomocí 22 letounů, z nichž 16 poskytla pobřežní stráž. Kromě toho město nasadilo na záchranu 35 člunů a 93 nákladních automobilů.

Úřady lidem doporučují, aby vylezli na střechy a mávali prostěradly nebo ručníky, aby tak na sebe upozornili. Lidé nemají zůstávat v podkrovích.

Meteorologové očekávají, že povodně v oblasti Houstonu se budou v příštích dnech zhoršovat a mohly by dosáhnout "historické" úrovně. "Rozsah a intenzita dešťových srážek překonává vše, co jsme dosud zažili," uvedla Národní meteorologická služba.

Do poloviny týdne, kdy bouře podle předpovědi ustane, by na některých místech mohl spadnout až jeden metr srážek.

Hurikán již během soboty zeslábl v pouhou tropickou bouři. Prezident Spojených států Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy a hodlá postiženou oblast navštívit už v úterý.

"Dům se hýbal"

V důsledku hurikánu se statisíce lidí v Texasu ocitly bez elektřiny. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a byla omezena těžba ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu.

K nejvážněji postiženým místům patří desetitisícové pobřežní městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány.

"Bylo to hrozné," uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. "Cítil jsem, jak se celý dům hýbe," dodal. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Záplavy, které v Houstonu způsobil hurikán Harvey.
Záplavy, které v Houstonu způsobil hurikán Harvey. | Foto: Reuters

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (v sobotu kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi.

Harvey je nejsilnějším hurikánem, který Texas zasáhl od roku 1961.

Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a postupně se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

Bouře postupuje na jihovýchod rychlostí šest kilometrů za hodinu a doprovází ji vítr o rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Na jihozápadě státu Louisiana má do pátku napršet dalších až 635 milimetrů srážek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy