Nejhorší hurikán za padesát let ničí Texas, byť již zeslábl. Bez proudu je čtvrt milionu lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2017 19:44
Hurikán Harvey, dorazil nad americkou pevninu, u Texasu ale zeslábl. Živel zprvu udeřil silou přes 200 km/h, doprovázely jej prudké deště. Velké škody způsobil v desetitisícovém městečku Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány a odkud už hlásí také první oběť na životě. Státní úřady se stále obávají možných záplav a poškození ropných zařízení. V některých místech Texasu může v následujících dnech spadnout až metr srážek, v pobřežních oblastech by navíc Harvey mohl vzedmout až čtyřmetrové záplavové vlny. Harvey je největší hurikán, který za posledních padesát let Texas zasáhl.
Hurikán Harvey v Texasu.
Hurikán Harvey v Texasu. | Foto: Reuters

Houston - Americký stát Texas v noci na sobotu zasáhl nejsilnější hurikán za více než půl století. K zatím nejvážněji postiženým místům patří desetitisícové městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány.

Zde má i první oběť. Při požáru domu, zasaženém hurikánem Harvey, zemřel jeden člověk. Oběť byla nalezena poté, co se bouře přesunula hlouběji do vnitrozemí, oznámil starosta města Charles J. Wax.

Hurikán Harvey na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály.

Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a brzy by se měl změnit v tropickou bouři. Meteorologové nicméně varují před možnými velkými záplavami způsobenými vydatnými dešti, jež živel provázejí.

Až čtvrt milionu lidí bez proudu

V důsledku hurikánu je podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. "Bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastaveno 22 procent těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu," píše agentura Reuters.

V Rockfortu se zřítilo několik domů a řada dalších byla poškozena. Panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni ve zřícených budovách.

"Bylo to hrozné," uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. "Cítil jsem, jak se celý dům hýbe," dodal. Zhruba dvě třetiny desetitisícového Rockportu byly kvůli hurikánu evakuovány. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Město Port Lavaca bylo v důsledku hurikánu odříznuto od elektřiny a některé jeho ulice byly zaplaveny. "Náklady na odstranění škod budou obrovské," řekl starosta Jack Whitlow.

Ve městě Corpus Christi úřady vyzvaly obyvatele k menšímu využívání vodovodů a toalet, protože výpadky proudu narušily provoz čističek vod. Nabádají rovněž k převařování vody.

Společnost Valero Energy uzavřela dvě rafinerie, které stály hurikánu v cestě, a nyní zkoumá vzniklé škody. Ostatní rafinerie podle mluvčí pokračují v provozu.

Trump vyhlásil stav katastrofy

Americký prezident Donald Trump kvůli hurikánu vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy. Učinil tak na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Opatření umožní plné uvolnění pomoci federální vlády.

Meteorologové předpokládají, že v tropickou bouři by se Harvey mohl přeměnit ještě během soboty. Národní středisko pro hurikány (NHC) nicméně varuje před "katastrofálními záplavami" v několika následujících dnech.

Podle nejnovějších údajů ze sobotního odpoledne SELČ zeslábla rychlost trvalých větrů na 121 kilometrů za hodinu. Do kategorie hurikánů přitom spadají bouře doprovázené větrem přesahujícím rychlost 119 kilometrů v hodině.

Podle odhadů by do středy mohlo v některých částech Texasu spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce metr. V pobřežních oblastech by navíc Harvey mohl vzedmout až čtyřmetrové záplavové vlny.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22 hodiny místního času (kolem 5 hodiny SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi. Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí.

Harvey podle agentury DPA ohrožuje zhruba 16 milionů lidí v rozsáhlé oblasti od Bronswillu na jihu u mexických hranic až po nejlidnatější texaské město Houston. Jde o pobřežní pás dlouhý kolem 560 kilometrů. Úřady doporučily evakuaci obyvatelům sedmi okresů na pobřeží.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy