Hurikány jsou cena, kterou Amerika platí za neobvykle teplý oceán. Letos mohou být obzvlášť prudké

Dominika Vřešťálová
13. 8. 2017 7:05
Hurikán Franklin, který v druhém srpnovém týdnu zpustošil pobřeží Mexika, byl letos už pátou větší bouří na americkém kontinentu. Meteorologové odhadují, že by se do konce sezóny mohlo objevit ještě 14 podobných bouří, z toho pět velmi silných. Masy vodní páry se odpařují z hladiny nezvykle teplého oceánu. Na zemi pak způsobují škody v hodnotě desítek miliard dolarů.
Takto vypadal hurikán Katrina, který v roce 2005 napáchal škody za 108 miliard dolarů.
Takto vypadal hurikán Katrina, který v roce 2005 napáchal škody za 108 miliard dolarů. | Foto: ČTK

Texas (USA) - Když hurikán Franklin dorazil k Mexiku a zalil ho prudkými dešti, obrátil na sebe pozornost i ve vzdálenějších Spojených státech.

Podle meteorologů z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), šlo o první letošní bouři, která dosáhla síly hurikánu. Při bouři Franklin podle dosavadních zpráv nikdo nezemřel, ale Mexiko se muselo potýkat se záplavami. Je takřka jisté, že Franklin nebyl posledním hurikánem letošního roku.

Amerika by podle meteorologů mohla letos čelit až pěti velkým hurikánům. Za hurikán přitom považují bouři, během níž vítr dosáhne rychlosti až 119 kilometrů za hodinu.

"Letošní sezóna má nejvyšší předpoklady pro vznik bouří a hurikánů od roku 2010," tvrdí NOAA. Američtí meteorologové to odůvodňují stoupající teplotou Atlantského oceánu.

Vyšší teplota vody vede k většímu odparu a ke vzniku mohutných mraků. Ty díky teplu uvolněnému při srážení vody stoupají až do 15 kilometrů nad zemí, kde dále rostou a nabírají na síle.

Pokud se světové oceány budou dále oteplovat, dá se předpokládat, že se zvýší i počet hurikánů, které zasáhnou pobřeží.

Názory na to, do jaké míry za to ale může člověk, se liší. "Zatím je předčasné tvrdit, že činnost člověka a vypouštění skleníkových plynů má vliv na podstatnou část hurikánů v Atlantském oceánu," tvrdí američtí meteorologové.

Zároveň očekávají, že v příštích desetiletích teplota světových vod poroste a zvýší se tak i počet bouří, ke kterým by dojít nemuselo, kdyby byla planeta chladnější.

Druhá Trumpova "zeď"

Americké státy se v případě hurikánů především snaží předvídat počasí a snižovat jeho ničívé následky. Stát Texas, už v dubnu požádal prezidenta Donalda Trumpa, aby mu poskytl 15 miliard dolarů na stavbu vlnolamů, které by bránily města proti rozsáhlým záplavám.

Takzvaná "protihurikánová zeď" by ale dokázala zmírnit jen škody způsobené mořem. Naopak by nedokázala zastavit mohutné srážky ani ochránit pevninu před větrem. Prezident Trump se návrhu zatím nevěnoval.

S problémem hurikánů se musí zabývat i jiné oblasti než Texas. Objevují se téměř podél celého východního pobřeží USA. Ohroženy jsou i státy, které se nacházejí v chladnějších částech Ameriky.

Například hurikán Sandy se v roce 2012 přesunul od Floridy až k Pensylvánii a způsobil škody ve výši 70 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun).

I obyvatelé města New York postiženého právě hurikánem Sandy se dosud soustředí především na stavbu protipovodňových opatření, včetně vlnolamů a odvodňovacích kanálů. Domy odolné vůči hurikánům představují spíše okrajový trend a ani jejich architekti většinou neslibují úplnou ochranu před nevyzpytatelným živlem. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy