Zamrzlý Texas. Lidé se mačkají u hotelů a stojí fronty do obchodů, aby se zahřáli

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 20. 2. 2021 8:40
Jim McIngvale se stal hrdinou Houstonu. Svůj obchod s matracemi totiž proměnil v bezpečné útočiště pro ty, kteří se nemají kam schovat před zimou. Americký stát Texas v posledních dnech bojuje s takovými mrazy, že na ně místní ani úřady nebyli připraveni. Prezident USA Joe Biden se chystá označit situaci v Texasu za velkou katastrofu, informoval v sobotu server BBC.
Muž v Texasu ukazuje, co v jeho domě způsobily extrémní mrazy | Video: Reuters

Dvanáct milionů lidí je bez pitné vody a tři miliony domácností bez elektřiny. Jim McIngvale pomáhá ostatním Texasanům už poněkolikáté, připomíná americký deník Washington Post. Dveře svého obchodu otevřel potřebným i v roce 2005, když utíkali před hurikánem Katrina, a stejně tak v letech 2017 a 2019, když stát zasáhly další tropické bouře.

"Je to poněkud náročné, ale zvládáme to," říká McIngvale. "Hlavní je dostat lidi z té zimy pryč."

Od úterý v jeho dvou obchodech přespává asi 350 lidí, ale až 800 se jich během dne zastaví, aby se zahřáli, dali si kávu nebo se najedli. Obchod má vlastní dieselový generátor, ale i ten funguje kvůli zmrzlým trubkám jen částečně.

"Lidé v Texasu jsou zlatí," vzpomíná amerikanista Ostravské univerzity Jan Beneš, který ve státě na jihu USA několik let žil a studoval. Úřady místní před nízkými teplotami nedostatečně varovaly, a lidé se tak museli spolehnout sami na sebe. "Vidím tam vzájemnou pomoc. Spousta lidí píše, jak si pomáhají v rámci čtvrti, odklízejí sníh, sdílejí, co mají, a zvou sousedy k sobě domů, když mají krb nebo záložní generátory," popisuje Beneš.

Tenké zdi a plné hotely

Ačkoliv teploty klesly až k minus 18 stupňům Celsia, většina měst hlásí kolem sedmi stupňů pod nulou. Tedy podobné teploty, jaké letos zažilo i Česko. Texas ale mrazy skoro nezná, a systém tak na ně není připraven.

"Když jsem tam studoval, párkrát jsem zažil, že bylo lehce pod nulou. Musel jsem zapnout klimatizaci na strašně vysokou teplotu a trvalo hodně dlouho, než se pokoj vytopil," popisuje Beneš. V Texasu se totiž tradičně vytápí klimatizací, která ale podobně jako třeba přímotop spotřebuje velké množství energie. Právě to je jedním z důvodů kolapsu centrální elektrické sítě: všichni si začali ve velkém topit.

Většina texaských domů je navíc postavena ze sádrokartonu, který teplo uvnitř neudrží. Americký stát má velkou zásobu sádrovce a takové domy jsou levné a rychle postavené.

Město College Station, kde Beneš studoval, má asi 100 tisíc obyvatel a leží mezi Austinem a Houstonem. "V tomto týdnu tam vůbec nefungovala elektřina. Univerzita má ale vlastní generátory, takže na kampusu byli schopni elektřinu poskytovat a nabídli veřejnosti fotbalovou halu."

To teď podobně jako zmíněná škola nebo Jim McIngvale v Houstonu dělají i další města. Sportovní haly nebo větší obchody mají většinou vlastí generátory, takže nejsou na centrální síti závislé.

"Viděl jsem fotky, na kterých lidé stojí dlouhé fronty do supermarketů, aby si mohli nakoupit a také se ohřát. Ale i supermarkety, které během povodní nebo hurikánů vydrží a jsou podporou pro místní, teď v mrazu nezvládají," dodává Beneš.

Plné jsou i hotely, které loni kvůli pandemii koronaviru zely prázdnotou. Chamieka House-Osuyaová a její tři dcery měly štěstí. Když si uvědomila, že jejich dům je bez elektřiny, zavolala do nedalekého hotelu a místo ještě dostala. "Fronta se táhla až za roh, jak lidé doufali, že se jim podaří získat pokoj," popsala pro místní noviny Houston Chronicle. "Přijeli sem lidé i ze širokého okolí a doufali, že tu pro ně bude místo, protože jejich domy jsou moc studené."

Energetická nezávislost

Texas je jako jediný americký stát energeticky naprosto nezávislý. Centralizovaná rozvodová síť, do které se zapojují i malí a střední výrobci elektřiny, se dlouhodobě snaží udržet ceny nízko. Proto ale také nikdo do infrastruktury neinvestoval, nevyplatilo by se to. Tedy až doteď. Jak tvrdí Beneš, ztráty společností násobně převýší dříve možné investice.

Stát teď zavedl takzvaný postupný blackout, kdy jednotlivé oblasti odpojí od sítě, aby elektřina během dne zbyla pro celý region.

Problém ale mají i ty domácnosti, kde elektřina funguje. Dlouhodobě nízké ceny totiž během pár hodin vystoupaly na stonásobek. Rodiny tak musí řešit, jestli energii vypnout a mrznout, anebo platit obrovské částky.

"Vím, že v Houstonu jedna menší společnost dokonce kontaktovala svoje zákazníky s tím, ať vypoví smlouvu, protože je čeká obrovské zvýšení cen," uvádí jeden z příkladů amerikanista.

Některé domácnosti jsou zase pro změnu zaplavené, protože jim ve stropě popraskaly neizolované trubky. Kvůli zmrzlým a následně popraskaným potrubím je teď vody ve státě nedostatek a úřady lidem doporučily, aby ji před pitím převařili. Voda totiž může být znečištěná, píše list Texas Tribune. Problémy s vodou podle deníku zasáhly až 12 milionů obyvatel.

Texas je přitom největším producentem energie v USA a Houston jedno z nejdůležitějších měst v tomto segmentu na světě. "Ve městě je skoro 5000 firem, které jsou navázané na produkci energie. Texas má obrovský vliv na energetický průmysl, ale zároveň zkolaboval jen proto, že přišlo trochu špatné počasí," poznamenává Beneš.

V posledních dnech v Texasu zemřely desítky lidí zimou. Mnoho dalších se přiotrávilo, když se doma pokoušeli zatopit tím, co měli po ruce, nebo si v garáži nastartovali auto. Tlaku čelí i tamní nemocnice, které byly v těžké pozici už před výpadkem proudu kvůli vysokému počtu pacientů s nemocí covid-19.

Federální vláda teď do oblasti posílá pomoc. Texaský senátor Ted Cruz ale zároveň čelí kritice, že s rodinou mezitím odcestoval do mexického letoviska Cancún.

Přesto si ale Beneš nemyslí, že by Texasané chtěli nějak zásadně svou energetickou síť měnit. Nezávislost státu na zbytku země je pro ně důležitá. Je ale možné, že se změní způsob, jakým se energie vyrábí.

Ačkoliv někteří republikánští senátoři kladou výpadek za vinu obnovitelným zdrojům energie, jako jsou větrné elektrárny, právě ty vydržely vyrábět elektřinu nejdéle. Voda v uhelných a jaderných elektrárnách totiž zamrzla skoro ihned. "Někteří odborníci teď poukazují na to, že právě to by mohl být způsob, jak energii v budoucnu zajistit i v době mrazů," dodává Beneš.

Video: Atlantic City poslalo k zemi bývalé Trumpovo kasino

Týden po druhém pokusu obžalovat Donalda Trumpa pozvaly úřady města Atlantic City veřejnost, aby sledovala demolici jeho bývalého bývalého kasina. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Česká energetická skupina vybuduje v Chile elektrárnu na zelený vodík, chce snížit uhlíkovou stopu

Česká energetická skupina Solek pro chilský přístav Puerto San Antonio vybuduje elektrárnu na takzvaný zelený vodík. Skupina, která se doposud zaměřovala na výstavbu solárních elektráren, si od projektu slibuje snížit uhlíkovou stopu přístavu, ale také získat zkušeností s výstavbou nesolárních zelených elektráren. Solek to ve středu uvedl v tiskové zprávě. Výši investice skupina nesdělila.

Zelený vodík se vyrábí štěpením vody za pomoci elektřiny generované z čistých obnovitelných zdrojů v elektrolyzérech. Solek k výrobě využije solární elektrárnu Leyda, kterou vyvíjí 22 kilometrů od přístavu. Její stavba začne v průběhu příštího roku a firma počítá s výkonem 96 MWp megawatt-peaků (MWp). Jde o jednotku výkonu solární elektrárny v bodě maximálního výkonu za standardních podmínek.

Zakladatel a předseda představenstva skupiny Solek Zdeněk Sobotka uvedl, že byť si je vědom, že technologie zeleného vodíku jsou teprve na začátku, stejně tak tomu bylo před 15 lety s výrobou elektřiny ze slunečního záření. "Podpisem této dohody se řadíme mezi ty, kteří podnikají první kroky v nevyhnutelnému technologickém posunu," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští vojáci našli u hranice s Běloruskem mrtvého migranta z Nigérie

Polští vojáci našli v lese u hranice s Běloruskem mrtvého muže, který měl v batohu nigerijský pas. Oznámila to polská policie. Na polsko-běloruských hranicích za nynější migrační krize zahynulo podle polských médií přinejmenším 12 běženců. Charitativní organizace ale varují, že počet mrtvých migrantů může být vyšší. Mrazivé počasí činí z pokusů o překročení hranice riskantní záležitost.

"Tělo (nigerijského migranta) se našlo včera (v úterý) v lese u osady Olchówka u obce Narewka," napsala polská policie na Twitteru. Mrtvola se podle deníku Gazeta Wyborcza našla devět kilometrů od hranice.

Pohraniční stráž také uvedla, že skupina 35 migrantů za pomoci běloruských vojáků překonala hranici v noci na středu. Všechny migranty zadržela a poslala zpět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy