Světová banka i Gates dají miliardy na boj s malárií

Zdeněk Mihalco, mih
29. 9. 2008 21:00
Ročně nemoc zabije přes milion lidí, výzkum dává naději

New York - Světoví dárci přislíbili poskytnout na boj s malárií další tři miliardy dolarů (asi 50 miliard korun). Onemocnění ročně zabije více než milion lidí.

Jde o výsledek newyorského jednání zprostředkovaného OSN. Světová organizace se snaží omezit dopad malárie v rámci plnění tzv. Rozvojových cílů tisíciletí (MDG).

Jde o plán, ve kterém si OSN na počátku milénia ambiciózně stanovila snížit do roku 2015 například míru chudoby ve světě, ale i počet úmrtí na některé rozšířené choroby.

Malárie zabíjí obyvatele hlavně chudých zemí Afriky - nejvíce v  Nigérii a Demokratické republice Kongo.

Gatesova nadace dává miliony dolarů

Peníze na boj s nemocí přislíbily Světová banka, ale i britská vláda nebo nadace Billa a Melindy Gatesových, která poskytne takřka 169 milionů dolarů.

Podle prezidenta Světové banky Roberta Zoellicka, jehož prohlášení ocitovaly britská stanice BBC a deník The Guardian, by darované peníze mohly pomoci „prudce snížit počet úmrtí souvisejících s malárií" a navíc pomoci v boji s chudobou.

Šéf Světové banky Robert Zoellick
Šéf Světové banky Robert Zoellick | Foto: Reuters

"Malárie zasahuje chudé a zároveň chudobu způsobuje. Chudoba zase brání lidem v nákupu moskytiér a preparátů, které by je vyléčily," vysvětluje podstatu začarovaného kruhu Robert Zoellick. "Když lidi zasáhne toto onemocnění, rodiče ztratí práci, děti přestanou chodit do školy a lidé se dostanou do dluhů, které nemohou splatit," říká šéf Světové banky.

Peníze získané od dárců půjdou hlavně na plnění takzvaného Celosvětového akčního malarického plánu (Gmap), podle kterého by v letech 2008 až 2015 mohlo být zachráněno asi 4,2 milionu životů.

V některých oblastech už se nyní daří počet případů malárie výrazně snížit. Například prezident africké Rwandy Paul Kagame na setkání v New Yorku oznámil, že počet úmrtí na toto onemocnění v zemi poklesl o více než 60 procent.

Testují se vakcíny

Získané finance by měly být využity na lepší prevenci, jako je nákup moskytiér a insekticidů, ale i na výzkum nový léků. Jedním z klíčových opatření je výzkum vakcín a jejich uvedení do praxe. Ty sice s největší pravděpodobností nebudou stoprocentně účinné, ale mohou počet úmrtí na malárii výrazně snížit.

Jedna z očkovacích látek je už ve druhé fázi testování. Dosavadní výsledky ukazují, že snižuje počet případů nakažení malárií nejméně o 30 procent. Na trhu by mohla být v roce 2013.

Bývalý šéf Microsoftu Bill Gates, jehož nadace na výzkum dalších preparátů nyní slíbila přispět, říká, že tato testovaná očkovací látka je jen prvním krokem: „Je čas začít vyvíjet novou generaci vakcín, které by jednou mohly malárii zcela vymýtit," cituje Gatese The Guardian.

Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe si přečtěte v rubrice Aktuálně.cz: AFRIKA
 

Právě se děje

před 24 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy