Světová banka i Gates dají miliardy na boj s malárií

Zdeněk Mihalco, mih
29. 9. 2008 21:00
Ročně nemoc zabije přes milion lidí, výzkum dává naději

New York - Světoví dárci přislíbili poskytnout na boj s malárií další tři miliardy dolarů (asi 50 miliard korun). Onemocnění ročně zabije více než milion lidí.

Jde o výsledek newyorského jednání zprostředkovaného OSN. Světová organizace se snaží omezit dopad malárie v rámci plnění tzv. Rozvojových cílů tisíciletí (MDG).

Jde o plán, ve kterém si OSN na počátku milénia ambiciózně stanovila snížit do roku 2015 například míru chudoby ve světě, ale i počet úmrtí na některé rozšířené choroby.

Malárie zabíjí obyvatele hlavně chudých zemí Afriky - nejvíce v  Nigérii a Demokratické republice Kongo.

Gatesova nadace dává miliony dolarů

Peníze na boj s nemocí přislíbily Světová banka, ale i britská vláda nebo nadace Billa a Melindy Gatesových, která poskytne takřka 169 milionů dolarů.

Podle prezidenta Světové banky Roberta Zoellicka, jehož prohlášení ocitovaly britská stanice BBC a deník The Guardian, by darované peníze mohly pomoci „prudce snížit počet úmrtí souvisejících s malárií" a navíc pomoci v boji s chudobou.

Šéf Světové banky Robert Zoellick
Šéf Světové banky Robert Zoellick | Foto: Reuters

"Malárie zasahuje chudé a zároveň chudobu způsobuje. Chudoba zase brání lidem v nákupu moskytiér a preparátů, které by je vyléčily," vysvětluje podstatu začarovaného kruhu Robert Zoellick. "Když lidi zasáhne toto onemocnění, rodiče ztratí práci, děti přestanou chodit do školy a lidé se dostanou do dluhů, které nemohou splatit," říká šéf Světové banky.

Peníze získané od dárců půjdou hlavně na plnění takzvaného Celosvětového akčního malarického plánu (Gmap), podle kterého by v letech 2008 až 2015 mohlo být zachráněno asi 4,2 milionu životů.

V některých oblastech už se nyní daří počet případů malárie výrazně snížit. Například prezident africké Rwandy Paul Kagame na setkání v New Yorku oznámil, že počet úmrtí na toto onemocnění v zemi poklesl o více než 60 procent.

Testují se vakcíny

Získané finance by měly být využity na lepší prevenci, jako je nákup moskytiér a insekticidů, ale i na výzkum nový léků. Jedním z klíčových opatření je výzkum vakcín a jejich uvedení do praxe. Ty sice s největší pravděpodobností nebudou stoprocentně účinné, ale mohou počet úmrtí na malárii výrazně snížit.

Jedna z očkovacích látek je už ve druhé fázi testování. Dosavadní výsledky ukazují, že snižuje počet případů nakažení malárií nejméně o 30 procent. Na trhu by mohla být v roce 2013.

Bývalý šéf Microsoftu Bill Gates, jehož nadace na výzkum dalších preparátů nyní slíbila přispět, říká, že tato testovaná očkovací látka je jen prvním krokem: „Je čas začít vyvíjet novou generaci vakcín, které by jednou mohly malárii zcela vymýtit," cituje Gatese The Guardian.

Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe si přečtěte v rubrice Aktuálně.cz: AFRIKA
 

Právě se děje

před 43 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy