Rozzlobení Britové vyhostili všechny íránské diplomaty

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 11. 2011 20:30
Jde o odvetu za útok na britskou ambasádu. Své diplomaty stahují i Němci
Íránskou zlobu oddnesla britská vlajka.
Íránskou zlobu oddnesla britská vlajka. | Foto: Reuters

Londýn - Velká Británie kvůli úternímu útoku na svou ambasádu v Teheránu uzavře íránské velvyslanectví v Londýně a vyhostí všechny diplomaty.

Parlament o tom informoval ministr zahraničí William Hague.

Íránci podle něj mají na uzavření velvyslanectví a opuštění Spojeného království osmačtyřicet hodin.

"Pokud nám nějaká země neumožní operovat na své půdě, nemůže očekávat, že bude mít fungující ambasádu u nás," řekl ministr v projevu k britským zákonodárcům.

Stažení diplomatů z Teheránu mezitím oznámili také Němci a Italové.

Útok rozvášněného davu na zastupitelský úřad Spojeného království, který byl odpovědí na zpřísnění sankcí Británie vůči Íránu, vyhrotil už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi.

Zaměstnanci britského velvyslanectví sice stihli zadním vchodem utéct do bezpečí, ale demonstranti pronikli do budovy, zmocnili se dokumentů v kancelářích, pálili je a vyhazovali z oken.

Íránci schválně nezasáhli, tvrdí Britové

Foto: Reuters

Íránská policie zjednala pořádek až po několika hodinách, což Britové vyhodnotili jako schválnost. To ostatně naznačil i William Hague, když v parlamentu řekl, že íránský režim měl na útoku na britské velvyslanectví "určitý podíl."

Zastupitelský úřad Jejího Veličenstva byl po útoku evakuován a uzavřen, což v podstatě znamená úplné zmrazení diplomatických styků obou zemí.

Britové chtějí spor s Íránem řešit i v Bruselu. "Budeme jednat o nutných protiopatřeních i s přihlédnutím k tomu, že se Írán nadále snaží vyvinout jadernou zbraň," dodal podle serveru BBC Hague.

Stovky lidí, které íránská strana označila jako "pobouřené studenty", vnikly na půdu britského velvyslanectví v úterý odpoledne, strhly vlajku a házely zápalné lahve i kamení.

Kromě vlajky odneslo běsnění rozvášněného davu i jedno služební auto.

Velká Británie minulý týden spolu se Spojenými státy a Kanadou oznámila zpřísnění sankcí vůči Íránu, a to v reakci na zprávu Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE), podle níž se režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda snaží vyvinout jadernou zbraň.

Íránský parlament v neděli odpověděl přijetím zákona, jímž omezil diplomatické vztahy s Londýnem.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy