Byl to úspěch, ale proti drogám uděláme víc. Filipínský prezident má po roce na kontě tisíce mrtvých

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 7. 2017 6:30
Rodrigo Duterte nastoupil do funkce filipínského prezidenta loni 30. června. Sliboval vyčistit zemi od drog a dealerů a nastolit pořádek. Za prvních 12 měsíců své vlády dokázal na Filipínách rozpoutat téměř peklo. Podle lidskoprávních organizací v zemi za tu dobu zemřelo nejméně 7000 lidí. Samotné úřady se pyšní desítkami tisíc zadržených.
Rodrigo Duterte byl uveden do úřadu filipínského prezidenta loni 30. června.
Rodrigo Duterte byl uveden do úřadu filipínského prezidenta loni 30. června. | Foto: Reuters

Manila - Do úřadu nastupoval s tím, že nadobro skoncuje s narkomafií a nepoleví, dokud z ulic nezmizí i ten poslední drogový dealer.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte je v úřadu už rok a jeho krvavé tažení proti drogám si za tu dobu vyžádalo tisíce obětí.

"Pokud se dostanu do prezidentského paláce, udělám přesně to, co jsem dělal jako starosta. Všechny vás, kdo máte co do činění s drogami, zabiju!" prohlašoval bývalý starosta města Davao loni během předvolební kampaně.

Svůj slib zatím plní. 

V rámci války proti drogám zemřelo od loňského července na Filipínách podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch minimálně 7000 lidí. Přes 3000 z nich zabila policie během razií a policejních akcí.

Během jediného roku tak Duterte překonal filipínského diktátora Ferdinanda Marcose, který v zemi autoritářsky vládl mezi lety 1972 a 1981, připomíná americký magazín Newsweek.

Podle neziskové organizace Amnesty International je válka proti drogám v této zemi na jihovýchodě Asie ve skutečnosti válkou proti chudobě. Většina obětí pochází z nejchudších předměstí a oblastí.

Lidé jsou nemilosrdně stříleni na ulicích i ve svých domovech. Stačí jen podezření, že jsou zapleteni do obchodu s drogami, anebo že drogy sami užívají.

V médiích se stále častěji ozývají hlasy příbuzných obětí, které volají, že umírají nevinní lidé.

Filipínská policie se však hájí tím, že střílí jen v takových případech, kdy se obžalovaní brání zatčení. A kdo se brání, nemá přece čisté svědomí.

Ostatní úmrtí pak připisují na vrub neznámým ozbrojencům.

Sám Duterte přitom vyzval obyvatele Filipín, aby narkomany a závislé sami likvidovali. Dokonce navrhl najímat nezaměstnané jako ozbrojenou domobranu.

Byl to úspěch, ale musíme pokračovat

Filipínský národní úřad pro kontrolu drog označil první Duterteho rok v úřadu za úspěch. Podle jeho ředitele Isidra Lapeñi policie zadržela bezmála 87 tisíc lidí podezřelých z obchodu s drogami.

Mezi zatčenými je i 302 vládních úředníků, kteří byli obžalováni z napojení na obchod s drogami. Dále stihl Duterte podle oficiálních údajů zničit devět laboratoří na výrobu drog a 152 drogových buněk. Při tom se zlikvidovalo téměř 2500 kilogramů metamfetaminu.

Duterteho předchůdci přitom za prvních 12 měsíců v úřadu stihli jen zlomek toho, co současný prezident.

V souvislosti s rekordními počty zadržených upozorňuje taky organizace Human Rights Watch na nelidské podmínky ve filipínských věznicích. Teď je v nich navíc asi šestkrát více vězňů, než kolik umožňuje jejich kapacita.

Kromě toho ale v zemi vyrostly i tajné věznice, kam policie podle organizace zavírala podezřelé, které propouštěla za úplatky vymáhané na jejich příbuzných.

Zatímco opozice a lidskoprávní organizace Duterteho tažení nazývají vražděním, prezident hodlá pokračovat.

"Byli jsme úspěšní. Ale když už jsme toho udělali tolik, musíme udělat ještě mnohem více," nechal se slyšet Lapeña.

Zatočíme i s islamisty

K válce proti drogám se v posledních týdnech přidala i vyeskalovaná válka proti islamistům. Zatímco se Duterte soustředil na eliminaci drog, přehlédl hrozbu v podobě islamistů na jižním muslimském ostrově Mindanao.

Na konci května tu Duterte vyhlásil stanné právo. Ve městě Marawi už týdny probíhají boje proti radikálům napojeným na teroristickou organizaci Islámský stát.

I na Mindanau zemřely odhadem tisíce lidí. Na 200 tisíc jich bylo nuceno uprchnout.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy