Byl to úspěch, ale proti drogám uděláme víc. Filipínský prezident má po roce na kontě tisíce mrtvých

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 7. 2017 6:30
Rodrigo Duterte nastoupil do funkce filipínského prezidenta loni 30. června. Sliboval vyčistit zemi od drog a dealerů a nastolit pořádek. Za prvních 12 měsíců své vlády dokázal na Filipínách rozpoutat téměř peklo. Podle lidskoprávních organizací v zemi za tu dobu zemřelo nejméně 7000 lidí. Samotné úřady se pyšní desítkami tisíc zadržených.
Rodrigo Duterte byl uveden do úřadu filipínského prezidenta loni 30. června.
Rodrigo Duterte byl uveden do úřadu filipínského prezidenta loni 30. června. | Foto: Reuters

Manila - Do úřadu nastupoval s tím, že nadobro skoncuje s narkomafií a nepoleví, dokud z ulic nezmizí i ten poslední drogový dealer.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte je v úřadu už rok a jeho krvavé tažení proti drogám si za tu dobu vyžádalo tisíce obětí.

"Pokud se dostanu do prezidentského paláce, udělám přesně to, co jsem dělal jako starosta. Všechny vás, kdo máte co do činění s drogami, zabiju!" prohlašoval bývalý starosta města Davao loni během předvolební kampaně.

Svůj slib zatím plní. 

V rámci války proti drogám zemřelo od loňského července na Filipínách podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch minimálně 7000 lidí. Přes 3000 z nich zabila policie během razií a policejních akcí.

Během jediného roku tak Duterte překonal filipínského diktátora Ferdinanda Marcose, který v zemi autoritářsky vládl mezi lety 1972 a 1981, připomíná americký magazín Newsweek.

Podle neziskové organizace Amnesty International je válka proti drogám v této zemi na jihovýchodě Asie ve skutečnosti válkou proti chudobě. Většina obětí pochází z nejchudších předměstí a oblastí.

Lidé jsou nemilosrdně stříleni na ulicích i ve svých domovech. Stačí jen podezření, že jsou zapleteni do obchodu s drogami, anebo že drogy sami užívají.

V médiích se stále častěji ozývají hlasy příbuzných obětí, které volají, že umírají nevinní lidé.

Filipínská policie se však hájí tím, že střílí jen v takových případech, kdy se obžalovaní brání zatčení. A kdo se brání, nemá přece čisté svědomí.

Ostatní úmrtí pak připisují na vrub neznámým ozbrojencům.

Sám Duterte přitom vyzval obyvatele Filipín, aby narkomany a závislé sami likvidovali. Dokonce navrhl najímat nezaměstnané jako ozbrojenou domobranu.

Byl to úspěch, ale musíme pokračovat

Filipínský národní úřad pro kontrolu drog označil první Duterteho rok v úřadu za úspěch. Podle jeho ředitele Isidra Lapeñi policie zadržela bezmála 87 tisíc lidí podezřelých z obchodu s drogami.

Mezi zatčenými je i 302 vládních úředníků, kteří byli obžalováni z napojení na obchod s drogami. Dále stihl Duterte podle oficiálních údajů zničit devět laboratoří na výrobu drog a 152 drogových buněk. Při tom se zlikvidovalo téměř 2500 kilogramů metamfetaminu.

Duterteho předchůdci přitom za prvních 12 měsíců v úřadu stihli jen zlomek toho, co současný prezident.

V souvislosti s rekordními počty zadržených upozorňuje taky organizace Human Rights Watch na nelidské podmínky ve filipínských věznicích. Teď je v nich navíc asi šestkrát více vězňů, než kolik umožňuje jejich kapacita.

Kromě toho ale v zemi vyrostly i tajné věznice, kam policie podle organizace zavírala podezřelé, které propouštěla za úplatky vymáhané na jejich příbuzných.

Zatímco opozice a lidskoprávní organizace Duterteho tažení nazývají vražděním, prezident hodlá pokračovat.

"Byli jsme úspěšní. Ale když už jsme toho udělali tolik, musíme udělat ještě mnohem více," nechal se slyšet Lapeña.

Zatočíme i s islamisty

K válce proti drogám se v posledních týdnech přidala i vyeskalovaná válka proti islamistům. Zatímco se Duterte soustředil na eliminaci drog, přehlédl hrozbu v podobě islamistů na jižním muslimském ostrově Mindanao.

Na konci května tu Duterte vyhlásil stanné právo. Ve městě Marawi už týdny probíhají boje proti radikálům napojeným na teroristickou organizaci Islámský stát.

I na Mindanau zemřely odhadem tisíce lidí. Na 200 tisíc jich bylo nuceno uprchnout.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy