Tady jsme, dejte nám vodu, prosili vězni. Komise na Filipínách odhalila tajnou policejní celu

ČTK ČTK
28. 4. 2017 12:30
Členové lidskoprávní komise na Filipínách objevili v Manile tajnou vězeňskou celu, která byla důkladně ukrytá v budově policejní stanice. Tamní policisté v ní zadržovali 12 vězňů poté, co je zatkli kvůli údajnému užívání drog a obchodování s narkotiky. Zadržovaní uvedli, že v cele strávili asi týden a byli vystaveni i mučení. Podle policie ale přečkali v cele jedinou noc. Odhalení vězení jen zvyšuje strach z porušování lidských práv na Filipínách, ke kterému dochází v rámci tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým zločinům.
Vězni držení v ukryté vězeňské cele.
Vězni držení v ukryté vězeňské cele. | Foto: Reuters

Manila - Tajnou vězeňskou celu s 12 zadržovanými objevili členové komise pro lidská práva na policejní stanici ve filipínské metropoli Manile. Odhalení vězeňské místnosti posiluje obavy z porušování lidských práv při tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým zločinům.

Při protidrogové kampani na Filipínách zabila policie od loňského léta na 9000 lidí.

Filipínský právník Jude Sabio se v pondělí obrátil k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu se žalobou, v níž prezidenta a jeho spolupracovníky obviňuje ze zločinů proti lidskosti.

Vězně v tajné stísněné celé na policejní stanici, která se nachází v oblasti manilských slumů, objevili členové komise ve čtvrtek večer při neohlášené návštěvě, při níž je doprovázeli také novináři. Cela byla ukrytá za knihovnou.

Vězni prosili o vodu

Novináři uvedli, že zpoza stěny se ozývaly výkřiky: "Tady jsme, tady jsme!"

Představitelé komise pak našli za policí skryté dveře vedoucí do tmavé cely bez oken. Když dveře otevřeli, vězni vyvrávorali ven. Někteří z nich prosili o vodu, jiní žádali, aby je obhájci lidských práv neopouštěli.

Zadržovaní sdělili, že v cele strávili zhruba týden poté, co byli zatčeni s obviněním z užívání drog či obchodování s narkotiky.

Policisté prý požadovali 400 až 4000 dolarů za jejich propuštění. Někteří z vězňů rovněž tvrdili, že byli vystaveni mučení.

Šéf policejní stanice Robert Domingo nicméně reportérům řekl, že dotyční byli zadržení teprve předchozí noci a policie se chystala vůči nim vznést obvinění. Do stísněného prostoru byli prý podezřelí umístěni proto, že hlavní vazební zařízení bylo přeplněné.

Domingo a jeho podřízení z policejní stanice byli v souvislosti s případem dočasně zbaveni funkce.

"Odhalení tajné věznice je dalším důkazem toho, jak policie zneužívá Duterteovu nezákonnou protidrogovou kampaň ke svému osobnímu prospěchu," uvedla v prohlášení mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy