Tady jsme, dejte nám vodu, prosili vězni. Komise na Filipínách odhalila tajnou policejní celu

ČTK ČTK
28. 4. 2017 12:30
Členové lidskoprávní komise na Filipínách objevili v Manile tajnou vězeňskou celu, která byla důkladně ukrytá v budově policejní stanice. Tamní policisté v ní zadržovali 12 vězňů poté, co je zatkli kvůli údajnému užívání drog a obchodování s narkotiky. Zadržovaní uvedli, že v cele strávili asi týden a byli vystaveni i mučení. Podle policie ale přečkali v cele jedinou noc. Odhalení vězení jen zvyšuje strach z porušování lidských práv na Filipínách, ke kterému dochází v rámci tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým zločinům.
Vězni držení v ukryté vězeňské cele.
Vězni držení v ukryté vězeňské cele. | Foto: Reuters

Manila - Tajnou vězeňskou celu s 12 zadržovanými objevili členové komise pro lidská práva na policejní stanici ve filipínské metropoli Manile. Odhalení vězeňské místnosti posiluje obavy z porušování lidských práv při tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým zločinům.

Při protidrogové kampani na Filipínách zabila policie od loňského léta na 9000 lidí.

Filipínský právník Jude Sabio se v pondělí obrátil k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu se žalobou, v níž prezidenta a jeho spolupracovníky obviňuje ze zločinů proti lidskosti.

Vězně v tajné stísněné celé na policejní stanici, která se nachází v oblasti manilských slumů, objevili členové komise ve čtvrtek večer při neohlášené návštěvě, při níž je doprovázeli také novináři. Cela byla ukrytá za knihovnou.

Vězni prosili o vodu

Novináři uvedli, že zpoza stěny se ozývaly výkřiky: "Tady jsme, tady jsme!"

Představitelé komise pak našli za policí skryté dveře vedoucí do tmavé cely bez oken. Když dveře otevřeli, vězni vyvrávorali ven. Někteří z nich prosili o vodu, jiní žádali, aby je obhájci lidských práv neopouštěli.

Zadržovaní sdělili, že v cele strávili zhruba týden poté, co byli zatčeni s obviněním z užívání drog či obchodování s narkotiky.

Policisté prý požadovali 400 až 4000 dolarů za jejich propuštění. Někteří z vězňů rovněž tvrdili, že byli vystaveni mučení.

Šéf policejní stanice Robert Domingo nicméně reportérům řekl, že dotyční byli zadržení teprve předchozí noci a policie se chystala vůči nim vznést obvinění. Do stísněného prostoru byli prý podezřelí umístěni proto, že hlavní vazební zařízení bylo přeplněné.

Domingo a jeho podřízení z policejní stanice byli v souvislosti s případem dočasně zbaveni funkce.

"Odhalení tajné věznice je dalším důkazem toho, jak policie zneužívá Duterteovu nezákonnou protidrogovou kampaň ke svému osobnímu prospěchu," uvedla v prohlášení mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy