Tady jsme, dejte nám vodu, prosili vězni. Komise na Filipínách odhalila tajnou policejní celu

ČTK ČTK
28. 4. 2017 12:30
Členové lidskoprávní komise na Filipínách objevili v Manile tajnou vězeňskou celu, která byla důkladně ukrytá v budově policejní stanice. Tamní policisté v ní zadržovali 12 vězňů poté, co je zatkli kvůli údajnému užívání drog a obchodování s narkotiky. Zadržovaní uvedli, že v cele strávili asi týden a byli vystaveni i mučení. Podle policie ale přečkali v cele jedinou noc. Odhalení vězení jen zvyšuje strach z porušování lidských práv na Filipínách, ke kterému dochází v rámci tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým zločinům.
Vězni držení v ukryté vězeňské cele.
Vězni držení v ukryté vězeňské cele. | Foto: Reuters

Manila - Tajnou vězeňskou celu s 12 zadržovanými objevili členové komise pro lidská práva na policejní stanici ve filipínské metropoli Manile. Odhalení vězeňské místnosti posiluje obavy z porušování lidských práv při tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým zločinům.

Při protidrogové kampani na Filipínách zabila policie od loňského léta na 9000 lidí.

Filipínský právník Jude Sabio se v pondělí obrátil k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu se žalobou, v níž prezidenta a jeho spolupracovníky obviňuje ze zločinů proti lidskosti.

Vězně v tajné stísněné celé na policejní stanici, která se nachází v oblasti manilských slumů, objevili členové komise ve čtvrtek večer při neohlášené návštěvě, při níž je doprovázeli také novináři. Cela byla ukrytá za knihovnou.

Vězni prosili o vodu

Novináři uvedli, že zpoza stěny se ozývaly výkřiky: "Tady jsme, tady jsme!"

Představitelé komise pak našli za policí skryté dveře vedoucí do tmavé cely bez oken. Když dveře otevřeli, vězni vyvrávorali ven. Někteří z nich prosili o vodu, jiní žádali, aby je obhájci lidských práv neopouštěli.

Zadržovaní sdělili, že v cele strávili zhruba týden poté, co byli zatčeni s obviněním z užívání drog či obchodování s narkotiky.

Policisté prý požadovali 400 až 4000 dolarů za jejich propuštění. Někteří z vězňů rovněž tvrdili, že byli vystaveni mučení.

Šéf policejní stanice Robert Domingo nicméně reportérům řekl, že dotyční byli zadržení teprve předchozí noci a policie se chystala vůči nim vznést obvinění. Do stísněného prostoru byli prý podezřelí umístěni proto, že hlavní vazební zařízení bylo přeplněné.

Domingo a jeho podřízení z policejní stanice byli v souvislosti s případem dočasně zbaveni funkce.

"Odhalení tajné věznice je dalším důkazem toho, jak policie zneužívá Duterteovu nezákonnou protidrogovou kampaň ke svému osobnímu prospěchu," uvedla v prohlášení mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy