Filipíny sužují tři týdny bojů s islamisty. Kvůli silné palbě už nikdo ani nepočítá mrtvé

Marek Hudema Marek Hudema
13. 6. 2017 14:22
Už tři týdny se filipínská armáda snaží dobýt město Marawi, které kontrolují tamní islamisté. Původně armáda slibovala, že město na jihovýchodním ostrově Mindanao dobude do filipínského Dne nezávislosti. Jenže ten lidé slavili toto pondělí a boje s džihádisty stále pokračují. Radikály, kteří jsou napojeni na tzv. Islámský stát, vedou nebezpeční bratři Mauteové.
Filipínští vojáci bojující ve městě Marawi.
Filipínští vojáci bojující ve městě Marawi. | Foto: Reuters

Manila - Filipíny v pondělí oslavily svůj Den nezávislosti. V Marawi, největším městě s muslimskou většinou v této ostrovní zemi, ale oslavy probíhaly v trochu jiném duchu.

Ulicemi pochodovali vojáci. A lidé se modlili za padlé, kteří zemřeli v bojích s tamními džihádisty, napojenými na teroristickou organizaci Islámský stát.

Islamisté Marawi stále kontrolují, a to i přesto, že filipínská armáda před několika dny slíbila, že město právě do Dne nezávislosti osvobodí.

Armáda se město pokouší dobýt už téměř tři týdny. Zatím v postupu nepomohlo ostřelování z helikoptér ani shození několika leteckých bomb. Filipíncům navíc nově poskytují technickou podporu Američané.

Obsazení Marawi na jihofilipínském ostrově Mindanao je největším úspěchem organizací hlásících se k Islámskému státu v jihovýchodní Asii. Zároveň je to největší prohra filipínských úřadů za poslední léta.

Tamní vláda bojuje už celá desetiletí proti muslimským separatistům, kteří požadují vznik nezávislého státu na ostrově Mindanao. Dosud se zdálo, že je dokázala potlačit. Obsazení Marawi ale ukázalo, že tomu tak není.

V tomto případě navíc nejde "jen" o snahu o nezávislost ostrova, ale o rozšíření tzv. Islámského státu.

Mrtvé nikdo nepočítá

Podle filipínských úřadů většina z 200 tisíc obyvatel Marawi uprchla. Ve městě je nyní už jen okolo 500 až 1000 obyvatel, kteří jsou většinou drženi jako rukojmí.

Skupina bratrů Mauteových, která město obsadila, zapálila tamní katedrálu a zavraždila několik křesťanů. Video pak vystavila na internetu.

Zatím není jasné, kolik džihádistických bojovníků ve městě je. Známy jsou jen vládou uváděné dosavadní ztráty: 138 radikálů, 58 vojáků a 29 civilistů.

Jak ale uvádí zpravodaj agentury AFP, mrtvých může být ještě více, protože těla kvůli silné a několik dní trvající palbě nikdo nesbírá. A tak ani nepočítá.

"Radikálové mají navíc v oblasti mnoho sympatizantů a podporovatelů," řekl agentuře AFP Jo-ar Herrera, mluvčí filipínské armády. Podle něj se džihádisté připravovali na obsazení města a jeho obléhání téměř rok a vybudovali si ve městě sklady zbraní a potravin.

Na straně rebelů jsou prý také desítky zahraničních radikálních bojovníků, například ze sousední Indonésie nebo Malajsie.

Nebezpeční bratři Mauteové

Džihádisty vede Abdullah Maute spolu se svým bratrem Omarkhayamem. Podle jiných zpráv je šéfem naopak Omarkhayam.

Bratři vyrostli na ostrově Mindanao v muslimské rodině. Nikdo na nich ale dlouho nepozoroval žádné známky radikalismu. "Stále se divíme, jak se mohli přidat k Islámskému státu," řekl agentuře Reuters jeden z jejich sousedů, který na ně vzpomíná jako na chytré kluky hrající na ulici basketbal.

Abdullah Maute, jeden z bratrů zodpovědných za násilí ve filipínském městě Marawi.
Abdullah Maute, jeden z bratrů zodpovědných za násilí ve filipínském městě Marawi. | Foto: Reuters

Oba pak studovali v Egyptě na univerzitě Al-Azhar, v centru islámské učenosti. Ani tam na nich spolužáci ale nepozorovali žádné radikální tendence.

Kde se tedy tak výrazně změnili, není jasné.

Ví se jen to, že pobývali v Jordánsku, ale pak je v jejich životopisech mezera. Údajně žili jako drobní kriminálníci.

Na veřejnosti se jejich jména objevila v roce 2013 v souvislosti s několika bombovými útoky. Jimi založená skupina Islámský stát Lanaa (podle jména jedné z původních filipínských provincií) se přihlásila k blízkovýchodnímu Islámskému státu.

K filipínské organizaci se údajně přidali někteří bývalí bojovníci za nezávislost Mindanaa. Ti podle dalších zpráv přijímali rozkazy od šéfa teroristické skupiny s názvem Abú Sajáf, který byl Islámským státem jmenován jeho "emírem" pro jihovýchodní Asii.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který nyní vyzývá ke zničení skupiny bratří Mauteových, loni v listopadu prohlásil, že je ochoten jednat s organizací Abú Sajáf. Zdá se totiž, že se na rozdíl od Mauteů přihlásila k Islámskému státu na oko a že jejím cílem je spíše nezávislost nebo samospráva ostrova Mindanao.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy